• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

To czytaliśmy. 10 najchętniej wypożyczanych książek w 2023 r.

Aleksandra Wrona
6 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (57)
Pomorskie tytuły cieszą się w bibliotekach popularnością. Według bibliotekarzy lubimy literaturę bliską terytorialnie. Pomorskie tytuły cieszą się w bibliotekach popularnością. Według bibliotekarzy lubimy literaturę bliską terytorialnie.

Już po raz jedenasty Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku opublikowała ranking najczęściej wypożyczanej beletrystyki, której akcja toczy się na Pomorzu Gdańskim i Środkowym. W zestawieniu znalazło się aż 551 powieści. Prezentujemy 10, które cieszyły się największą popularnością.




Książki, które chcę przeczytać, najczęściej:

- Ranking Beletrystyki Pomorskiej tworzymy po to, by dowieść, że czytelnicy lubią terytorialnie im bliską literaturę i takiej szukają. Że dzięki swojemu istnieniu spaja ich ona z miejscem zamieszkania, stanowiąc jeden z elementów budowania tożsamości lokalnej i regionalnej - czytamy na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Tegoroczny ranking objął 551 tytułów, które biblioteczny system katalogowania uporządkował według częstości wypożyczeń od pierwszego do ostatniego dnia 2023 r. Nie jest to jednak zestawienie idealne, na co zwracają uwagę sami bibliotekarze.

- Niewątpliwie wpływ na wypożyczenia danych tytułów miała ich obecność w poszczególnych filiach oraz data "premiery" w danym roku. Ta, która ukazała się np. w ostatnim kwartale 2023 r., siłą rzeczy będzie miała mniejszą poczytność - czytamy na stronie biblioteki.
Na podstawie opublikowanego rankingu przedstawiamy top 10 najchętniej wypożyczanych książek, których akcja toczy się na Pomorzu Gdańskim i Środkowym. Warto zaznaczyć, że w  zestawieniu brana pod uwagę jest tematyka i miejsce akcji książek, a nie pochodzenie autora.

Miejsce 10: "Srebrna łyżeczka" - Magdalena Witkiewicz - 229 wypożyczeń



Dziesiątkę najchętniej wypożyczanych książek zamyka Magdalena Witkiewicz i jej "Srebrna łyżeczka". Wydana w 2021 r. powieść opowiada historię doświadczonej życiem kobiety, która na skutek trudnych doświadczeń zamknęła się w sobie. Jej życie zmienia jednak tajemniczy list, który dostaje od kobiety przedstawiającej się jako przyjaciółka rodziny.

Gdańska pisarka napisała ponad 40 książek Gdańska pisarka napisała ponad 40 książek

Miejsce 9: "Żmijowisko" Wojciech Chmielarz - 233 wypożyczenia



Wojciech Chmielarz ze "Żmijowiskiem" to jedyny mężczyzna w tegorocznym top 10 najchętniej wypożyczanych książek. Warto jednak zaznaczyć, że ten tytuł broni pierwszej dziesiątki od lat - w 2019 r. był na miejscu czwartym, w 2020 r. na miejscu pierwszym, w 2021 r. obronił tytuł, a w 2022 r. spadł na miejsce ósme. Ten bestsellerowy thriller doczekał się też serialowej adaptacji.

Miejsce 8: "Szum" Małgorzata Oliwia Sobczak - 237 wypożyczeń



"Szum" to kontynuacja wspomnianego "Szelestu", czyli kryminalnej serii Małgorzaty Oliwii Sobczak zatytułowanej "Granice ryzyka", zwanej przez samą pisarkę "szeleszczącą serią". "Szum" to powieść, w której autorka czyni szereg odniesień do trójmiejskich spraw kryminalnych, m.in. zaginięcia Iwony Wieczorek, morderstwa Darii Relugi, a także nawiązuje do zbrodni na Izabeli Strzałkowskiej z Gdyni. Na tropie zagadek występuje znany z "Szelestu" duet bohaterów - bezkompromisowa dziennikarka Alicja Grabska i ambitny detektyw Oskar Korda.

Miejsce 7: "Szelest" Małgorzata Oliwia Sobczak - 252 wypożyczenia



"Niektóre książki są jak niektóre niemowlęta - nieodkładalne. Po prostu nie dają się odłożyć: wciągają w fabułę, intrygują, wchłaniają nas w swój mikrokosmos. Pochłania się je w jeden dzień lub wieczór, zależnie od preferencji, a czytając, jest się niedostępnym dla świata i ludzi" - tak o pierwszym tomie serii kryminalnej "Granice ryzyka" pisała nasza recenzentka Magdalena Raczek. Wygląda na to, że miała rację, bo zarówno "Szelest", jak i "Szum" znalazły się w tym roku w top 10 najchętniej wypożyczanej pomorskiej beletrystyki.

  • "Srebrna łyżeczka" Magdalena Witkiewicz
  • "Żmijowisko" Wojciech Chmielarz
  • "Szum" Małgorzata Oliwia Sobczak
  • "Szelest" Małgorzata Oliwia Sobczak
  • "Listy pisane szeptem" Magdalena Witkiewicz

Miejsce 6: "Listy pisane szeptem" Magdalena Witkiewicz - 260 wypożyczeń



"Listy pisane szeptem" Magdaleny Witkiewicz to opowieść o miłości. Miłości nieco zapomnianej, którą przez lata przykrył kurz niedopowiedzeń, smutku i milczenia. Autorka przedstawia słodko-gorzką opowieść o tym, że o uczuciach nie wystarczy słuchać, trzeba również mówić.

Miejsce 5: "Wachmistrz" Krzysztof Bochus - 281 wypożyczeń



Wachmistrz" Krzysztofa Bochusa również zaliczył w tym roku awans - z pozycji dziewiątej na piątą. Książka to trzymający w napięciu thriller kryminalny, którego akcja dzieje się w 1929 r. w Wolnym Mieście Gdańsk. "Wachmistrz" nawiązuje do cenionej serii kryminałów "Christian Abell", jednocześnie stanowiąc osobną powieść.

Krzysztof Bochus: Sopot jest idealną scenerią dla kryminału Krzysztof Bochus: Sopot jest idealną scenerią dla kryminału

Miejsce 4: "Czas goryczy" Anna Sakowicz - 292 wypożyczenia



"Czas goryczy", czyli trzeci i zarazem ostatni tom sagi Anny Sakowicz zatytułowanej "Jaśminowa Saga". Po "Czasie grzechu" (tom 1) oraz "Czasie gniewu" (tom 2) autorka ponownie zabiera czytelników do Gdańska, tym razem już nie tak dawnego i odległego, bo do lat 1968-2002, zamykając powieść współczesnym epilogiem.

  • "Wachmistrz" Krzysztof Bochus
  • "Czas goryczy" Anna Sakowicz
  • "Czas gniewu" Anna Sakowicz
  • "Córka generała" Magdalena Witkiewicz
  • "Czas grzechu" Anna Sakowicz

Miejsce 3: "Czas gniewu" Anna Sakowicz - 299 wypożyczeń



"Czas gniewu" to drugi tom "Jaśminowej sagi" autorstwa Anny Sakowicz. Akcja tego tomu rozgrywa się w latach 1939-1969. Okres wojenny jest częścią powieści - autorka w drugim tomie sagi snuje losy bohaterów dalej, ponad dwadzieścia lat poza wojnę, i oplata je wokół zniszczonego i z trudem odbudowanego Gdańska.

Miejsce 2: "Córka generała" Magdalena Witkiewicz - 303 wypożyczenia



"Córka generała" Magdaleny Witkiewicz zanotowała awans z szóstej pozycji w zeszłorocznym rankingu do drugiej w tegorocznym. Autorka miejscem akcji uczyniła Wolne Miasto Gdańsk w przededniu wybuchu II wojny światowej. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami poruszająca opowieść o trudnej miłości w cieniu walki o przetrwanie.

Miejsce 1: "Czas grzechu" Anna Sakowicz - 345 wypożyczeń



Już po raz kolejny pierwsze miejsce rankingu zajmuje Anna Sakowicz i pierwsza część "Jaśminowej Sagi", czyli "Czas grzechu". Książka ta uplasowała się na pierwszym miejscu również w ubiegłorocznym zestawieniu. Jak widać, popularność sagi wśród trójmiejskich czytelników nie słabnie.

W W "Jaśminowej Sadze" najtrudniejsze jest wyrządzanie krzywdy bohaterom
Pełen ranking najchętniej wypożyczanych powieści znajduje się na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (57) 8 zablokowanych

  • 345 wypożyczeń (1)

    w mieście, które liczy co najmniej 500.000 mieszkańców (+Ukraińcy), to rzeczywiście olbrzymi sukces.

    • 2 1

    • Bo co to za problem dziś po prostu kupić książkę?

      • 1 0

  • No a gdzie jest

    obsypana wszystkimi możliwymi nagrodami w Gdańsku Anna Czekanowicz? Jakoś nie słychać aby czytelnicy wyrywali sobie jej książki z rąk.

    • 3 0

  • Zbigniew Żakiewicz (1)

    to był (ba! jest) jedyny gdański pisarz, którego książki są warte czytania.

    • 0 5

    • Bzdura, jest wielu więcej

      • 2 0

  • Polecam

    Książki reportaże Katarzyny Tubylewicz. Byłam kiedyś na spotkaniu z nią w NCK i potem przeczytałam prawie wszystkie jej książki. Wszystkie wypożyczone z biblioteki. Mieszka w Sztokholmie i to jej spojrzenie na szwedzkie sprawy i sprawki. Najbardziej podobała mi się Moraliści ale inne też są bdb. Samotny jak Szwed, Szwedzka sztuka kochania, Sztokholm miasto, które tętni ciszą.

    • 5 0

  • Biblioteka powinna być na każdym osiedlu, w zasięgu spaceru, jako część obowiązkowej infrastruktury. Jeśli mam jechać do biblioteki 20 min w jedną stronę i zapłacić 2 x 4,80 za bilet tramwajowy to nie, to nie jest to tak, jak to powinno wyglądać. Najlepsze jest to, że ostatnio bibliotekę w zasięgu spaceru miałam jakieś 15 lat temu, gdy mieszkałam na Greenpoincie - tak, tam jest biblioteka (o ile pamiętam, są też książki po polsku - takie centrum kulturalne, za darmo, dla każdego, w tym kapitalistycznym krwiożerczym świecie), w której można się lepiej ukulturalnić niż na osiedlach budowanych w Gdańsku. W Gdańsku jest to dramat.

    • 8 1

  • w kilku bibliotekach w Polsce można wypożyczyć Nikoś Ruletka życia i Nikoś Ostatnia ruletka

    w tym chyba w jednej w Gdańsku bo sprawdzałem kiedyś to online, polecam serdecznie a ja mam swoje dwa egzemplarze na własność i to z dedykacją bo kupiłem na początku samym:)

    • 12 0

  • Trochę ciekawych książek jest dostępnych

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli w pierwszych wiekach naszej ery?

 

Najczęściej czytane