• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Krzysztof Bochus: Sopot jest idealną scenerią dla kryminału

Magdalena Raczek
6 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
W Sopotece odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem - poczytnym autorem kryminałów, w tym serii retro z Christianem Abellem w roli głównej. W Sopotece odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem - poczytnym autorem kryminałów, w tym serii retro z Christianem Abellem w roli głównej.

Jego książki należą do jednych z najbardziej poczytnych wśród gdańskich czytelników. Akcję swoich kryminałów, zarówno tych retro, jak i tych współczesnych, umieszcza m.in. w Sopocie i Gdańsku. Krzysztof Bochus - bo to o nim mowa - chętnie wraca literacko na Pomorze, choć od wielu lat już tu nie mieszka. W Sopotece odbyło się z tym twórcą spotkanie autorskie, podczas którego dowiedzieliśmy się m.in., skąd u pisarza ta sympatia do Trójmiasta. Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Sopocka.Spotkania autorskie we wrześniu w Trójmieście


Krzysztof Bochus, choć pochodzi z Kwidzyna, a na co dzień mieszka w Warszawie, to często wraca do Trójmiasta na kartach swoich książek, umieszczając ich akcję w Sopocie i Gdańsku. Nic dziwnego zatem, że jest lubiany i czytany przez czytelników w Trójmieście, o czym świadczą chociażby coroczne rankingi biblioteczne, opracowywane przez Wojewódzką i Miejską bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Aż trzy powieści Bochusa znalazły się na liście najchętniej wypożyczanych książek w ubiegłym roku, a były to: "Martwy błękit" (miejsce 33.), "Czarny manuskrypt" i "Lista Lucyfera" (obie na 37. miejscu).

Przeczytaj także: Co czytaliśmy w 2020? Ranking najchętniej wypożyczanych książek

Motywem przewodnim rozmowy była książka pt. "Martwy błękit", rozgrywająca się w Sopocie w latach 30. Motywem przewodnim rozmowy była książka pt. "Martwy błękit", rozgrywająca się w Sopocie w latach 30.

Sopot w roli głównejSpotkanie z pisarzem zostało zorganizowane przez Bibliotekę Sopocką w ramach cyklu "Sopot 1901-2021". Motywem przewodnim rozmowy była książka pt. "Martwy błękit" - drugi tom znanej i cenionej serii kryminalnej z radcą Christianem Abellem w roli głównej, a także Sopotem jako scenerią tej powieści. Rozmowę poprowadziła Katarzyna Blaim-Gnatiuk - pomysłodawczyni i założycielka Sopockiego Klubu Kryminału. Spotkanie było jednocześnie transmitowane online.

Przeczytaj także: Kryminały, thrillery i nie tylko. Ciekawe książki z Trójmiasta

Rozmowa toczyła się głównie wokół cyklu retro z radcą kryminalnym Christianem Abellem, na który składa się w tej chwili już pięć tytułów, a wkrótce ukaże się kolejny. Do serii należą: "Czarny manuskrypt", "Martwy błękit", "Szkarłatna głębia", "Miasto duchów" oraz "Wachmistrz", a wkrótce dołączy do nich "Wachmistrz. Dogrywka" (premiera przewidziana jest na październik).

Każda z tych książek rozgrywa się na Pomorzu: w Kwidzynie, Malborku, Sopocie, w Prusach Wschodnich (od Elbląga, przez Frombork i Mierzeję Wiślaną), aż po Wolne Miasto Gdańsk. Jednak, jak sam autor przyznał, to właśnie Sopot jest "perłą" tego cyklu i "Martwy błękit", w którym kurort gra pierwsze skrzypce.

W Sopotece odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem - poczytnym autorem kryminałów, w tym serii retro z Christianem Abellem w roli głównej. W Sopotece odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem - poczytnym autorem kryminałów, w tym serii retro z Christianem Abellem w roli głównej.

Dlaczego akurat Sopot?Krzysztof Bochus bardzo chętnie i barwnie opowiadał o tym, dlaczego to Sopot właśnie darzy szczególną sympatią. Stwierdził, że to miasto jest idealną scenerią dla mrocznej opowieści i kryminalnej intrygi oraz że jest w "Martwym błękicie" równorzędnym bohaterem.

- Jestem wielkim admiratorem Sopotu i przyjeżdżam tu co roku, niezależnie od planów literackich. To jest moje ulubione miasto i ono jest - było zawsze - dla mnie idealną scenerią dla historii kryminalnej z uwagi na złożoną historię, piękno tego miasta, jego architekturę, jego wielobarwność - przyznał pisarz.
Autor "Wachmistrza" okazał się wielkim erudytą i gorliwie dzielił się swoją wiedzą na temat historii Sopotu. Opowiadał też o swoim zamyśle, by w tym sielskim, sopockim krajobrazie "zasiać ziarno zła". Jak sam wyznał, historia - jego wielka pasja - również jest jedną z bohaterek jego książek, dlatego tak istotny jest poza miejscem akcji także czas - w przypadku "Martwego błękitu" to lata 30. Jak stwierdził Bochus - szczególnie interesuje go czas przełomu, kryzysu, końca i początku epok.

Przeczytaj także: Kryminał z Gdańskiem w tle. O książce "Martwy Błękit" Krzysztofa Bochusa

Opowiedzieć ciekawą historięPisarz zauważył, że co prawda jest autorem książek gatunkowych, ale nie lubi, gdy jego dzieła klasyfikuje się jako kryminały. W jego intencji pisze on powieści obyczajowe z mocnym rdzeniem kryminalnym, jednak ważne są też inne kwestie podejmowane przez niego, tj. moralność, wątek odpowiedzialności za siebie, przyzwoitość i inne ludzkie dylematy. Najważniejsze jest jednak w tym wszystkim "opowiedzenie ciekawej historii".

Rozmowa toczyła się ponadto wokół sztuki i kolekcjonerów, gdyż sam autor także ma taką pasję i przemyca ją do swoich powieści. Przyznał, że w Sopocie dawniej mieszkało wielu kolekcjonerów sztuki i marszandów, więc taki wątek musiał się również u niego pojawić. Jego książka miała być "hołdem dla ludzi, którzy tu kiedyś mieszkali".

Przenieśliśmy się także z autorem do Wolnego Miasta Gdańska, w którym rozgrywał się m.in. "Wachmistrz". Pisarz stwierdził, że nie lubi pisać o miejscach, których nie zna. Zwykle wykorzystuje jakieś prawdziwe wątki, autentyczne postaci i tworzy wokół nich fikcyjną fabułę.

Bochus zdradził również, co nas czeka w drugiej części "Wachmistrza", w którym przeniesie nas do lat 30. i Wolnego Miasta Gdańsk, a także w jego kolejnej powieści. Akcja tej drugiej książki rozgrywać się będzie tym razem poza Pomorzem - przeniesiemy się do powojennej Warszawy w 1945 roku.

Przeczytaj także: Zaczytane Trójmiasto - polecamy nowe kryminały i thrillery

Krzysztof Bochus - ur. 9 czerwca 1955 r. w Kwidzynie, dziennikarz, publicysta, pisarz i wykładowca akademicki. Z wykształcenia politolog, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współautor książek o profilu historycznym. Sprawował kierownicze funkcje w wielu redakcjach, był m.in. redaktorem naczelnym miesięcznika "Sukces". Publikował m.in. w tygodniku "Wprost" i miesięczniku "Focus". Jego debiutem książkowym był "Czarny manuskrypt", pierwsza część serii kryminalnej z radcą Christianem Abellem. Prywatnie pasjonat historii, sztuki i dziejów rodzimego Pomorza.

Wydarzenia

Martwy błękit: spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem

spotkanie

Katalog.trojmiasto.pl - Miejsca

Miejsca

  • Sopoteka Sopot, Tadeusza Kościuszki 14 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Którą z powieści Pawła Huellego wyreżyserował Wojciech Marczewski?

 

Najczęściej czytane