Co czytaliśmy w 2020? Ranking najchętniej wypożyczanych książek

Jakie w tym roku były najchętniej wypożyczane i czytane książki o tematyce pomorskiej, dowiedzieć się możemy z rankingu opublikowanego przez WiMBP w Gdańsku.
Jakie w tym roku były najchętniej wypożyczane i czytane książki o tematyce pomorskiej, dowiedzieć się możemy z rankingu opublikowanego przez WiMBP w Gdańsku. fot. Dmitrii Shironosov /123rf

Jak co roku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała ranking najpoczytniejszej beletrystyki pomorskiej za ubiegły rok. Już po raz ósmy poznaliśmy najczęściej wypożyczane tytuły literatury pięknej, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim lub Środkowym. Po raz kolejny w pierwszej dziesiątce znalazły się głównie pisarki - od lat czołówki listy nie opuszczają Katarzyna Bonda i Magdalena Witkiewicz. Co ciekawe, to jednak książka pisarza znalazła się tym razem na miejscu pierwszym.Biblioteki w Gdańsku


Książki o tematyce pomorskiejCzy czytałe(a)ś którąś z wymienionych w rankingu książek?

wszystkie 2%
większość 5%
kilka 23%
jedną 11%
nie 59%
zakończona Łącznie głosów: 649
Pracownicy Działu Regionalnego WiMBP w Gdańsku od ośmiu lat sporządzają rankingi wypożyczeń najpopularniejszej beletrystyki o tematyce pomorskiej - w tym zestawieniu liczy się tematyka i miejsce akcji książek, a nie pochodzenie autora. Przy tworzeniu rankingu pracownicy korzystają z księgozbioru wszystkich filii biblioteki i sprawdzają liczbę wypożyczeń. Warto jednak mieć na uwadze, że prezentowane dane nie są stuprocentowo miarodajne, ponieważ na liczbę udostępnień wpływ ma m.in. liczba egzemplarzy danego tytułu, jaka znajduje się w bibliotecznych zbiorach. Ponadto liczba wypożyczeń (zwłaszcza w przypadku nowości) zależy również od daty ukazania się książki. Te z końca roku siłą rzeczy mają mniejszą liczbę wypożyczeń. Nie zmienia to faktu, że lista 50. najpoczytniejszych książek daje jakiś obraz tego, co czytamy.

W ubiegłym roku wpływ na wypożyczenia miała również sytuacja epidemiczna - nie trudno zauważyć, porównując liczbę udostępnień w rankingu, że jest ona dużo niższa w stosunku do tych z ubiegłych lat. Biblioteki przez jakiś czas były zamknięte, a teraz działają w rygorze sanitarnym, co też ma znaczenie.

Przeczytaj także: Biblioteki w Trójmieście są otwarte. Jak teraz działają?

- Mimo ograniczeń wprowadzonych z powodu niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem COVID-19, tj. zamknięcia w 2020 r. przez jakiś czas filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, odważyliśmy się również za ten okres (po raz ósmy z rzędu!) sporządzić ranking najczęściej wypożyczanej w naszej placówce beletrystyki, której akcja toczy się na Pomorzu Gdańskim lub Środkowym, leżących w granicach województwa pomorskiego. Na warsztat tym razem wziętych zostało 356 tytułów, które biblioteczny system Patron uporządkował według liczb wypożyczeń - informuje Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego - starszy kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Nowi faworyci i stałe bywalczynieTo, co niezmienne od lat w rankingu, to przewaga autorek - wśród pierwszych dziesięciu tytułów aż siedem z nich napisały panie. W dodatku są to stałe bywalczynie zestawienia, czyli: Katarzyna Bonda ("Pochłaniacz" na miejscu 2. i "Czerwony Pająk" na 8.) oraz Magdalena Witkiewicz ("Jeszcze się kiedyś spotkamy" - miejsce 4., "Uwierz w Mikołaja" - miejsce 7. oraz "Cześć, co słychać?" na 10. pozycji).

- Jestem bardzo szczęśliwa, że mam tak wielu czytelników! To mnie zawsze cieszy, że ktoś chce spędzić czas ze słowami, które napisałam, z emocjami, które chcę wywołać. Czasem sobie myślę, ilu ludzi właśnie w tym momencie śmieje się do utraty tchu albo wzrusza dzięki moim książkom. Dziękuję bardzo również pracownikom bibliotek za to, że tak bardzo wspierają czytelnictwo - komentuje dla nas ranking Magdalena Witkiewicz, która jest również rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę tytułów jej autorstwa w zestawieniu - na liście jest aż 10 książek pisarki.

Te książki gdańszczanie najchętniej czytali w 2019 rokuW tym roku brakło w czołówce Hanny Cygler, której książki są bardzo popularne, zwłaszcza w naszym regionie, jednak jej powieści, tj. "Gra na cztery" (miejsce 20.), "Tylko kochanka" (miejsce 25.) znajdziemy na dalszych pozycjach listy. W rankingu znalazły się również inne autorki obecne w zestawieniach od lat, tj. Roma J. Fiszer, Mirek Krystyna, Agata Przybyłek i inne.

Bardzo wysoko, bo aż na 3. miejscu, uplasowała się powieść obyczajowa pt. "Lato wśród wydm" Agnieszki Krawczyk, której dotąd nie mieliśmy okazji widzieć w pierwszej dziesiątce. Jest to pierwsza część nowej serii krakowskiej autorki pt. "Przylądek wichrów", której akcja toczy się w nadmorskiej miejscowości Dębki.

Jednak w obecnym rankingu jest wyraźna zmiana, ponieważ panowie przejęli aż trzy miejsca w pierwszej dziesiątce (dla porównania: rok temu - 2, dwa lata temu - 0, trzy lata temu - 1). W dodatku pojawił się nowy faworyt, a jest nim Wojciech Chmielarz i jego "Żmijowisko", który zajął pierwsze miejsce z 309 wypożyczeniami. Warto wspomnieć, że książka ta w ubiegłorocznym rankingu plasowała się na miejscu 4. Ten uznany za bestsellerowy thriller został zekranizowany jako serial przez Canal+, w reżyserii Łukasza Palkowskiego, co zapewne nie pozostało bez wpływu na zwiększenie poczytności samej książki. Akcja dzieje się w tytułowym Żmijowisku, niewielkiej wsi gdzieś na Pomorzu.

Pisarki górą. Co czytali gdańszczanie w 2018 roku?Drugi autor, którego powieści zajęły aż dwa miejsca w czołówce, to znany nam skądinąd Piotr Borlik, o którego twórczości pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie. Jego kryminał pt. "Boska proporcja" uplasował się na miejscu 5. (awans z zeszłorocznego miejsca 16.), a "Materiał ludzki" na miejscu 9. Warto wspomnieć, że na liście są także jeszcze dwie jego książki: "Białe kłamstwa", które zajęły pozycję 13., oraz "Zapłacz dla mnie", które są na miejscu 35.

- Ktoś może odebrać moje słowa jako przejaw pychy, ale nie dziwi mnie wysokie miejsce w rankingu i liczba zamieszczonych tam książek mojego autorstwa. Od początku staram się aktywnie uczestniczyć w kulturalnym życiu Trójmiasta i utrzymywać kontakt z tutejszymi czytelnikami. Stąd m.in. spacer po parku Oliwskim, udział w Aferze Kryminalnej czy Nadmorskim Plenerze Czytelniczym w Gdyni. Ubiegły rok mocno to utrudnił, przez pandemię musiałem odwołać spotkania z czytelnikami, ale przynajmniej udało mi się poczytać dzieciom w ramach akcji Tata Mi Czyta, która odbyła się w trakcie Jarmarku św. Dominika. Oczywiście nie czytałem swojej twórczości. Cieszy mnie również, że oprócz książek mojego autorstwa w rankingu znalazło się dużo rodzimych kryminałów. Bonda, Chmielarz, Czornyj, Sobczak, Bochus, Krajewski - naprawdę jest w czym wybierać. Sam planuję osadzić akcję kolejnych książek w Trójmieście, więc liczę, że przyszłoroczny ranking będzie jeszcze bardziej kryminalny - komentuje dla nas ranking Piotr Borlik.

Kryminały, powieści obyczajowe i literatura pięknaPrzeglądając zestawienie, można wysnuć wniosek, że zainteresowaniem czytelników cieszą się przede wszystkim niezmiennie nowości, choć niektóre tytuły są w tabeli już kolejny raz ("Pochłaniacz", "Czerwony Pająk", "Cześć, co słychać?" itp.). W tym roku ponadto wyjątkowo panuje w czołówce równowaga pomiędzy kryminałem (Chmielarz, Bonda, Borlik) a literaturą obyczajową (Witkiewicz, Kraczyk). Mamy także reprezentantkę literatury pięknej i jest nią Martyna Bunda ze swoim niezwykłym "Kotem niebieskim" (miejsce 6.).

Co najchętniej czytali gdańszczanie w 2017 roku?W tym roku w zestawieniu zabrakło najsłynniejszych gdańskich pisarzy, tj. Stefana Chwina czy Pawła Huelle. Najmocniejszą reprezentację ma kryminał, co nie powinno dziwić, wszak jest to gatunek obecnie niezwykle poczytny i popularny. Na liście znalazły się znane nazwiska, takie jak: Marek Krajewski ("Dziewczyna o czterech palcach" miejsce 39.), Maksymilian Czornyj (aż trzy tytuły: "Inna", Ślepiec", "Grób"), Małgorzata Oliwia Sobczak ("Czerwień""Czerń") oraz "Krzysztof Bochus (również trzy powieści: "Martwy błękit", "Czarny manuskrypt" i "Lista Lucyfera") i inni.

Co decyduje o poczytności książek? Czy lokalizacja akcji ma wpływ na zainteresowanie danym tytułem, czy liczy się raczej dobrze napisana powieść?

- Nas - pracowników Działu Regionalnego WiMBP w Gdańsku, w którym gromadzimy i zajmujemy się literaturą pomorską - od ośmiu już lat zastanawia, w jakim stopniu czytelników biblioteki interesuje region, w którym mieszkają. Czy lubią czytać powieści dziejące się "po sąsiedzku", czy bardziej w miejscach egzotycznych. A może po prostu liczy się dobrze napisana książka, nie miejsce? Przyznam, że po tych prawie dziesięciu latach trudno mi na te pytania udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Od początku na naszych listach rankingowych dominowały - wbrew opiniom krytyków literackich, i czy nam to się podoba, czy nie - literatura kobieca, powieści kryminalne i obyczajowe. Dziejące się zarówno współcześnie, jak i w przeszłości. Autorstwa w większości... pań - podsumowuje Iwona Joć-Adamkowicz.
Cały ranking dostępny jest na stronie biblioteki. Dla zainteresowanych biblioteka podaje również ranking wypożyczeń beletrystyki pomorskiej bez ograniczeń czasowych oraz rankingi za wcześniejsze lata. Warto wspomnieć, że nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, bibliotekarze starają się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych "Nowościach Regionalnych".

10 najczęściej wypożyczanych książek o tematyce pomorskiej w 2020 roku w WiMBP W Gdańsku

 1. "Żmijowisko" - Wojciech Chmielarz - liczba wypożyczeń 309,
 2. "Pochłaniacz" - Katarzyna Bonda - 276,
 3. "Lato wśród wydm" - Agnieszka Krawczyk - 266,
 4. "Jeszcze się kiedyś spotkamy" - Magdalena Witkiewicz - 263,
 5. "Boska proporcja" - Piotr Borlik - 249,
 6. "Kot niebieski" - Martyna Bunda - 239,
 7. "Uwierz w Mikołaja" Magdalena Witkiewicz - 218,
 8. "Czerwony Pająk" Katarzyna Bonda - 212,
 9. "Materiał ludzki" Piotr Borlik - 211,
 10. "Cześć, co słychać?" Magdalena Witkiewicz - 206.

Opinie (82) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • (1)

  Zdecydowanie "Czerwony pasek" z ilością zakażonych. Temat wtlaczany non stop jażdym możliwym kanałem. Czysty biznes dla mediów.

  • 13 8

  • jeżeli liczba jest dla Ciebie "ilością", to faktycznie, chyba nic prócz tych pasków nie przeczytałeś

   • 1 0

 • szczerze.. (4)

  jak zobaczyłam, że mówimy o najczęstszych wypożyczeniach spodziewałam się tysięcy, a tutaj.. 309 osób wypożyczyło książkę i to jest hit? straszne..

  • 52 7

  • Jak mają wypożyczyć tysiące osób jedną książkę? (2)

   Nawet jeśli biblioteka ma kilka egzemplarzy, to przecież czytelnik musi ją przeczytać, co trwa zazwyczaj kilka dni. Zatem jedną książkę może przeczytać w ciągu roku ok. 70 osób.

   • 21 5

   • ale to jest zestawienie ze wszystkich filii łącznie, nie z jednej biblioteki (1)

    • 12 1

    • Nie każda filia ma daną książkę.

     • 10 2

  • Pozostaje też...

   Kwestia tego, że sporo filii było też zamkniętych.

   • 2 1

 • To nie książki (2)

  To czytadła

  • 73 16

  • Dobre i to

   W tym smutnym kraju po 14 godzinach pracy na 2 etatach raczej nie ma się siły na ambitną literaturę po 22-giej.

   • 5 1

  • To poleć nam prawdziwe książki, oświecony czytelniku.

   • 1 0

 • (7)

  biblioteki pracują? Chciałem im przekazać książki to nie chcieli bo się boją Covida

  • 12 7

  • (1)

   A to dziwne, bo ja systematycznie przekazuję książki do biblioteki mimo wirusa. Spróbuj skontaktować się ze składową biblioteką na Targu Rakowym, napisz do nich maila, umów się na konkretną godzinę to pewnie przyjmą.

   • 3 4

   • byłem w oddziale i powiedzieli, że książek nie przyjmują

    • 7 1

  • W śmietniku jest pojemnik z napisem :

   papier

   • 1 13

  • Sprzedaj (3)

   Jest takie coś jak skupszop.pl i tam nawet odbiorą od Ciebie umówionym kurierem a potem zapłacą. Polecam sama z tego skorzystałam i mam trochę złotych.

   • 0 0

   • (2)

    @IK. Szkoda zachodu. Ksiażka z ceną okładkową 28 zł, ten serwis wycenia na... 4,44 zł... Sprzedana na OLX na 15 zł. Jest różnica ? Inna za 2,79 zł, inna za 3,34 zł itd. Takie są wyceny. Za takie pieniądze samemu można wszystko skupić a potem sprzedawać na innym serwisie, prosty biznes.

    • 5 0

    • mon

     ...no ale ten pan chciał oddać za darmo!

     • 4 0

    • Jak próbujesz sprzedać coś co wala się wszędzie w tysiącach egzemplarzy to się nie dziw, że takie ceny proponują. Po prostu kupuj bardziej ambitną literaturę to i ceny odsprzedaży będą wyższe. U mnie standard to ok 10 zł za pozycję a zdarzały się i takie po 20. Jest to idealny sposób na pozbycie się zalegających książek, nawet po te 4 zł to chyba lepiej tak niż wyrzucić. A co innego zrobisz z książkami?

     • 0 1

 • książek nie wyporzyczam jeśli już to kupuję (4)

  Na ostatnie święta dostałem Księgi Jakubowe. Spędziłem nad nimi trzy dni. Może dlatego, że jestem z rodu Majewskich, tych z Wilna?

  • 5 48

  • dobra, już nie bajeruj, że przeczytałeś kiedykolwiek jakąś książkę

   nikt, kto cokolwiek czyta, nie napisałby wyporzyczam

   • 46 0

  • pisownia

   wypożyczam - pisownia z "ż"

   • 8 0

  • i pewnie od razu stawiasz na półkę, bo po pisowni nie widać żeś oczytany

   • 1 0

  • Może i z rodu, ale z ortografią na bakier

   • 0 0

 • Polecam ksiazki autorow:F. Braudel, N. Ferguson

  Jeżeli ktoś lubi książki historyczne.

  • 5 1

 • Ale to jakieś czytadła. Smutne, że wśród wyróżnionych tytułów nie ma prawdziwej literatury. (11)

  • 12 4

  • Opinia wyróżniona

   Dobrze że ludzie cokolwiek czytaja (6)

   Niestety młodzież w większości nie czyta wcale. Widać to w szkole jak zadaje zadanie a oni nawet nie rozumieją co jest w poleceniu. Uważam, że ludzie powinni czytać to co lubią, co ich interesuje, bo wtedy będą częściej szukać czegoś do czytania. Gorzej jak nie znają drogi do księgarni czy biblioteki. Z czasem może gust się wyrobi. Dlaczego młodzież czy dzieci nie czytają bo dorośli nie dają im przykładu, bo mają lektury które są przestarzałe.

   • 48 8

   • Przestarzałe lektury? (2)

    Ty naprawdę jesteś polonistką (polonistą) czy tylko udajesz?

    • 2 10

    • (1)

     Autorka powyższego wpisu ma rację, kanon lektur obowiązkowych jest przestarzały i niewiele wnoszący. Na rynku jest wiele wartościowych książek, których przerabianie na lekcjach przyniosłoby uczniom wymierne korzyści.

     • 9 2

     • Już lepiej niech uczniowie niczego nie przerabiają.

      Omawiać powinni a nie przerabiać.

      • 5 0

   • (1)

    Ja czytam zawsze coś,przed snem,w wannie( nie gazety),dzieci widzą ale uważają to za stratę czasu,wolą gapić się w telefon mówiąc,ze tam jest wiedza.

    • 4 0

    • teraz tak mówią, jak dorosną będą czytać bo czytanie wyniosą z domu

     • 0 1

   • Lektury nie są przestarzałe. Problemem jest to, że większość z lektur nie jest na wiek licealny

    • 2 0

  • (3)

   A "prawdziwa" literatura to jaka?

   • 3 0

   • To są moi faworyci: Coelho, Eco, Wharton, Marquez

    Topora, Mika Waltari, Llosa, Bukowski, Wild, Poe ...

    • 1 4

   • Garnek twierdzi, że Jan Pająk i dzieła paraojca Muchomora oraz wychwalające komunistów dzieła kulawego Naczelnika łapówkarza

    • 0 2

   • encyklopedia

    • 1 0

 • Ja przeczytałem Otchłań grzechu. Dobra książka.

  • 5 1

 • przede wszystkim nie należy czytać (3)

  wyborczej

  • 51 41

  • a czytać gazety Rydzykowe , polecam

   • 6 9

  • Amen bracie.

   • 3 0

  • Wybiórczej

   Chciales napisać ;-)

   • 1 0

 • (2)

  Ja czytałam głównie Tokarczuk. Wysoki poziom literacki. Książki do których warto zawsze powrócić . Przeczytałam też książkę młodej pisarki Laury Chudzyńskiej Kryształowe dzieci. Debiut zapowiada ciekawego autora . Mam nadzieję że przeczytam tej autorki coś jeszcze. Powodzenia dla Pań

  • 12 37

  • grafomanstwo i lanie wody. juz wole poczytac ksiazke kucharska

   • 9 0

  • Nie cierpię jej książek. Wiem że Noblistka, ale nic nie poradzę, że czytanie jej książek to męka, a powinna to być przyjemność

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Puck 10 lutego 1920 oczami świadków
Puck 10 lutego 1920 oczami świadków
wystawa
lut'20 13-30.05
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Carboland - wystawa
Carboland - wystawa
wystawa
wrz'20 4-30.05
g. 10:00
Gdynia, Muzeum Emigracji
Polskie Projekty. Polscy Projektanci
Polskie Projekty. Polscy Projektanci
wystawa
wrz'20 19-30.05
g. 11:00 - 18:00
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?