• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co najchętniej czytaliśmy w 2022 roku? Ranking wypożyczeń gdańskiej biblioteki

Magdalena Raczek
5 stycznia 2023, godz. 14:00 
Opinie (69)
Co najchętniej czytaliśmy w 2022 roku? Dowiecie się tego z corocznego rankingu wypożyczeń gdańskiej biblioteki. Co najchętniej czytaliśmy w 2022 roku? Dowiecie się tego z corocznego rankingu wypożyczeń gdańskiej biblioteki.

Anna Sakowicz i jej trylogia "Jaśminowa Saga", Paweł Huelle i jego opowiadania pt. "Talita" oraz powieści Magdaleny Witkiewicz to jedne z najbardziej poczytnych książek w ubiegłym roku. Jakie jeszcze powieści czytaliśmy w 2022 r.? Tego możemy się dowiedzieć z rankingu wypożyczeń, który po raz 10. przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Na liście znalazło się 489 tytułów.Zobacz Ranking wypożyczeń WiMBP w Gdańsku z poprzednich lat489 książek o tematyce pomorskiejCzy czytałaś/eś którąś z książek z pierwszej "dziesiątki" rankingu?

Pracownicy Działu Regionalnego WiMBP w Gdańsku od dziesięciu lat przygotowują rankingi wypożyczeń najpopularniejszej beletrystyki o tematyce pomorskiej. Tym razem na liście znalazło się 489 tytułów, które biblioteczny system katalogowania Patron uporządkował według liczb wypożyczeń za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

- Ranking Beletrystyki Pomorskiej tworzymy po to, by dowieść, że czytelnicy lubią i szukają literatury terytorialnie im bliskiej. Że dzięki swojemu istnieniu spaja ich ona z miejscem zamieszkania, stanowiąc jeden z elementów budowania tożsamości lokalnej i regionalnej - twierdzą bibliotekarze.
W tym zestawieniu brana pod uwagę jest tematyka i miejsce akcji książek, a nie pochodzenie autora, zatem nie brak tutaj nazwisk spoza naszego regionu. Przy tworzeniu rankingu bibliotekarze korzystają z księgozbioru wszystkich filii. Warto jednak pamiętać, że prezentowane dane nie są stuprocentowo miarodajne, gdyż wpływ na wypożyczenia danych tytułów ma ich obecność w poszczególnych filiach oraz data premiery książki w danym roku. Ta, która ukazała się np. w ostatnim kwartale 2022 r., siłą rzeczy będzie miała mniejszą poczytność.

Sprawdź, gdzie są biblioteki w Trójmieście


 • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".
 • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".
 • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".
 • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".

"Jaśminowa Saga" w czołówcePierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga". Kolejno tomy: "Czas grzechu" z liczbą wypożyczeń 355 na 1. miejscu, "Czas gniewu" wypożyczony 328 razy na 3. miejscu oraz "Czas goryczy" na 4. z tą samą liczbą wypożyczeń. Autorka z dwiema pierwszymi częściami sagi trafiła do pierwszej dziesiątki już rok temu, plasując się na miejscu 2. i miejscu 14. Nie dziwi więc jej obecność ani awans na wyższe miejsca.

Przeczytaj także: W "Jaśminowej Sadze" najtrudniejsze jest wyrządzanie krzywdy bohaterom

Ale to niejedyne tytuły tej pisarki w zestawieniu. Mamy tu jeszcze inne jej książki, tj.: "Już nie uciekam" (m. 49), "To się da!" (m. 60), "Złodziejka marzeń" (m. 72), "Postawić na szczęście" (m. 84), "Dogonić miłość" (m. 124), "Niedomówienia" (m. 131), "Grzeczna dziewczynka" (m. 134).

- Ranking Biblioteki Wojewódzkiej jest dla mnie niespodzianką. Miło jest zobaczyć na 1. miejscu swoją powieść, a tuż za nią kolejne. Dla mnie jest to wyraz zaufania, jakim obdarzyli mnie czytelnicy. Cieszę się, że sięgają po moje książki i pozwalają się zaprosić do stworzonych przeze mnie światów. A to, że wybierają przede wszystkim gdańską sagę, jest dla mnie sygnałem, że udało mi się sprostać oczekiwaniom czytelników pochodzących z Trójmiasta - komentuje dla nas ranking Anna Sakowicz.
 • Na drugim miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego - zbiór opowiadań pt. "Talita".
 • Paweł Huelle to laureat Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" w 2021 r. za całokształt pracy literackiej.
 • Na drugim miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego - zbiór opowiadań pt. "Talita".
 • Na drugim miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego - zbiór opowiadań pt. "Talita".

Paweł Huelle - awans z na miejsce 2.Na 2. miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego, które broni tym samym honoru literatury pięknej w zestawieniu. Jest to awans z miejsca 15., które "Talita" zajmowała rok temu. Na dalszych miejscach są również inne, starsze książki gdańszczanina, tj.: "Śpiewaj ogrody" (m. 119), "Weiser Dawidek" (m. 155), "Ulica Świętego Ducha i inne historie" (m. 166), "Castorp" (m. 179), "Ostatnia Wieczerza" (m. 188), "Mercedes-Benz" (m. 212), "Opowiadania na czas przeprowadzki" (m. 293), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (m. 441).

Do sukcesu Huellego przyczyniła się zapewne ogólnomiejska akcja organizowana przez gdańską bibliotekę, czyli "Gdańsk czyta: Talita", w której przez cały rok organizowano wydarzenia i atrakcje popularyzujące czytelnictwo oraz zachęcające do sięgnięcia po to dzieło. "Talita" Pawła Huellego to wydany w 2020 r., nakładem wydawnictwa Znak, zbiór 12 opowiadań, które są osadzone w przestrzeni, a także historii Gdańska i całego Pomorza.

Zdecydowanie dalej w tym roku znalazły się propozycje drugiego z gdańskich mistrzów, czyli Stefana Chwina. Jego "Opowiadania dla Krystyny" uplasowały się dopiero na 164. miejscu z 52 wypożyczeniami. A jeśli mowa o tuzach, to "Wspomnienia gdańskiego bówki" Brunona Zwarry znalazły się nieco wyżej, bo na 122. miejscu z 74 wypożyczeniami.

 • Magdalena Witkiewicz i jej "Srebrna łyżeczka" znalazła się na miejscu 5.
 • Magdalena Witkiewicz i jej "Córka generała" znalazła się na miejscu 6.
 • "Jesienne pożegnanie" Joanny Jax, która również nie po raz pierwszy pojawia się w tym zestawieniu, znalazło się na miejscu 7.
 • "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza spadło na miejsce 8.
 • "Wachmistrz" Krzysztofa Bochusa znalazł się na miejscu 9.
 • Magdalena Witkiewicz i jej "Listy pełne marzeń" znalazły się na miejscu 10.

Pisarki górą po raz kolejnyBez zmian pozostaje dominacja kobiet w rankingu: w pierwszej dziesiątce mamy aż siedem pisarek i jedynie trzech autorów (obok Pawła Huelle są to Wojciech Chmielarz ze "Żmijowiskiem", które po dwóch latach dominacji opuściło podium, oraz Krzysztof Bochus i jego słynny "Wachmistrz" - obaj panowie od lat obecni w zestawieniu).

W pierwszej dziesiątce jest także "Jesienne pożegnanie" (na miejscu 7.) Joanny Jax, która również nie po raz pierwszy pojawia się w tym zestawieniu. Podobnie jak inni od lat chętnie czytani autorzy i autorki, tacy jak: Małgorzata Oliwia Sobczak, Agnieszka Krawczyk, Krystyna Mirek, Piotr Borlik, Dorota Milli, Roma J. Fiszer, Hanna Cygler i inni.

Stałą bywalczynią zestawienia jest nadal Magdalena Witkiewicz i jej powieści. W tym roku najchętniej były wypożyczane: "Srebrna łyżeczka" na miejscu 5. z 318 wypożyczeniami, a tuż za nią "Córka generała" z 312 wypożyczeniami. Następnie "Listy pełne marzeń", zamykające pierwszą dziesiątkę (263 wypożyczeń) i zaraz za nimi "Jeszcze się kiedyś spotkamy". Warto tu dodać, że w tym roku aż 21 jej powieści znalazło się w rankingu i tym samym pisarka po raz kolejny pobiła swój własny rekord (przed rokiem było ich 12).

- Jak ja się cieszę, że pomorscy czytelnicy mnie czytają! Jestem ogromną patriotką lokalną i bardzo lubię pisać o bliskich mi miejscach. Tym bardziej cieszę się, że jestem czytana w okolicy. A to, że wspólnie z Anią Sakowicz królujemy w pierwszej dziesiątce napawa mnie dumą. Doskonałe mam towarzystwo! I jeszcze raz dziękuję - komentuje dla nas ranking Magdalena Witkiewicz.

PodsumowanieWarto na koniec dodać, że czytelnicy zdecydowanie chętniej sięgają po nowości, dlatego też starsze tytuły raczej nie mają takiej poczytności jak świeże premiery. Niezmiennie również, podobnie jak w ubiegłych latach, najchętniej wypożyczamy literaturę obyczajową oraz powieści kryminalne i sensacyjne.

- W rankingu znalazło się wielu autorów powieści kryminalno-sensacyjnych i thrillerów. Dodam: dobrych kryminałów i dobrych powieści sensacyjnych. Co to znaczy? S.S. Van Dine (właśc. Willard Huntington Wright), amerykański pisarz i krytyk sztuki, twierdził, że do napisania dobrego kryminału potrzebne są: zgrabnie skonstruowana zagadka kryminalna, niejednoznaczni bohaterowie, niespodziewane zakończenie, naukowe metody dochodzenia do prawdy. Myślę, że nasi pisarze nie gorzej opanowali tę sztukę niż poczytni autorzy skandynawscy. Osobiście ponadto uważam, że czytanie tzw. literatury lekkiej rozwojowi umysłowemu człowieka nie zaszkodzi, ale nie czytanie w ogóle - już tak. O gustach się nie dyskutuje, co nie oznacza, że wartościowych tekstów nie należy promować. Jak to było z "Talitą" - twierdzi Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego WiMBP w Gdańsku.
Cały ranking dostępny jest na stronie biblioteki. Dla zainteresowanych biblioteka podaje również ranking wypożyczeń beletrystyki pomorskiej bez ograniczeń czasowych oraz rankingi za wcześniejsze lata. Warto wspomnieć, że nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, bibliotekarze starają się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych "Nowościach Regionalnych".

10 najczęściej wypożyczanych książek o tematyce pomorskiej w 2022 r. w WiMBP w Gdańsku

 1. "Czas grzechu" - Anna Sakowicz - liczba wypożyczeń: 355,
 2. "Talita" - Paweł Huelle - 347,
 3. "Czas gniewu" - Anna Sakowicz - 328,
 4. "Czas goryczy" - Anna Sakowicz - 328,
 5. "Srebrna łyżeczka" - Magdalena Witkiewicz - 318,
 6. "Córka generała" - Magdalena Witkiewicz - 312,
 7. "Jesienne pożegnanie" - Joanna Jax - 307,
 8. "Żmijowisko" - Wojciech Chmielarz - 297,
 9. "Wachmistrz" - Krzysztof Bochus - 294,
 10. "Listy pełne marzeń" - Magdalena Witkiewicz - 263.

Katalog.trojmiasto.pl - Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

wystawa

Trend Book 2022

wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?

 

Najczęściej czytane