• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Gdańsk w ilustracji | Friedrich / Pękalski

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku we współpracy z Fundacją Muzeum Ilustracji zapraszają na spotkanie z cyklu OKO na książkę: Gdańsk w ilustracji, ilustracja w Gdańsku. 21 maja 2024 r. (wtorek) o godzinie 17.30 w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42. Bohaterami spotkania będą Jacek Friedrich i Adam Pękalski. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Cackowska.

cze 24

poniedziałek, godz. 18.00

Wstęp wolny
lip 13

sobota, godz. 13:00 - 15:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Punktem wyjścia do rozmowy będzie Gdańsk dla młodych podróżników" książka autorstwa Jacka Friedricha (tekst) i Adama Pękalskiego (ilustracje), której pierwsze wydanie ukazało się w 2005 roku, a drugie, z zupełnie nowymi ilustracjami, jesienią 2023 roku. Zaprezentujemy też inne publikacje, w których jest sportretowany Gdańsk. Porozmawiamy o twórcach i twórczyniach ilustracji, a także o kolekcjonowaniu dzieł grafiki użytkowej, gdańskich wystawach i wydarzeniach kulturalnych związanych z ilustracją i projektowaniem graficznym, edukacji artystycznej czy sentymencie do książek, które pamiętamy z dzieciństwa.

Jacek Friedrich - historyk sztuki i muzealnik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym kilku książek, między innymi: Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku" (1995, 1997), Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 19451960" (2015), Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku" (201, Wesołych Świąt! O pocztówkach, o Bożym Narodzeniu i (nieco) o Polsce Ludowej" (2019). Ważne miejsce w jego badaniach naukowych i aktywności wystawienniczej zajmują dzieje projektowania, w tym projektowania graficznego i ilustratorstwa w Polsce po 1945 roku. Autor książek dla dzieci: Gdańsk dla młodych podróżników" (2005, 2023), Srebrna łyżeczka" (2007) oraz Z Brugii do Gdańska. 'Sąd Ostateczny' Hansa Memlinga" (2017). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

Adam Pękalski - stuprocentowy trójmieszczanin (urodzony w Gdańsku, dorastający w Sopocie, obecnie mieszkający w Gdyni), absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku grafika, dyplom obroniony z wyróżnieniem pod kierunkiem profesora Tomasza Bogusławskiego w roku 2000 r.

Zajmuje się głównie ilustracją książkową oraz projektowaniem książek, gier planszowych i plakatów teatralnych; jest autorem ilustracji i oprawy graficznej do ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Julian i Irena Tuwim dzieciom", Praktyczny pan" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Mała historia kuchni. Dzieje się je" Łukasza Modelskiego. Tworzy ilustracje do książek, reklamy oraz prasy. Współpracował z takimi czasopismami, jak: Miś, Charaktery, Pani, Nasze Morze, Przekrój czy National Geographic Traveler.
[źródło: https://muzeumgdansk.pl]

Małgorzata Cackowska - badaczka edukacji, pracuje jako profesor Uniwersytetu Gdańskiego w Instytucie Pedagogiki. Interesuje się społecznymi i kulturowymi kontekstami edukacji, szczególnie społeczno-kulturowym i edukacyjnym znaczeniem książek obrazkowych dla dzieci. Promotorka polskiej książki obrazkowej na świecie (m.in. w projekcie publikacji i wystawy Look! Polish Picturebook!/Polska Szkoła" Książki Obrazkowej).
[źródło: https://www.nck.org.pl/]

Gdańsk dla młodych podróżników to rodzaj przewodnika turystycznego dla dzieci po mieście z tysiącletnią historią i licznymi zabytkami. Jest źródłem informacji o historii Gdańska i najciekawszych miejscach, które warto zobaczyć. Co ważne, pokazuje miasto nie tylko w perspektywie historycznej, ale także w jego współczesnym wymiarze.
Publikacja zdobyła wyróżnienie w II edycji Konkursu Muzealna Książka Roku.
Projekt graficzny: Adam Pękalski, Paweł Gełesz

OKO na książkę - to hasło cyklu spotkań: rozmów, prelekcji bądź dyskusji, do których zapraszamy artystów i artystki zajmujących się sztuką książki, w szczególności takimi dziedzinami jak projektowanie, grafika użytkowa, ilustracja, typografia, oraz przedstawicieli wydawnictw, dla których istotą pracy jest tworzenie pięknych książek. Zależy nam na wskazaniu czytelnikom roli projektowania graficznego w odbiorze estetycznym literatury, a także przedstawieniu sylwetek i dorobku poszczególnych artystek i artystów oraz przybliżeniu tajników procesu twórczego.

Organizatorzy: WiMBP, Fundacja Muzeum Ilustracji
Partnerzy spotkania: Muzeum Gdańska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

Opinie

Sprawdź się

W jakim okresie obecna główna jednostka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Ratusz Głównego Miasta, spełniał funkcję siedziby władz Gdańska?