Psy będą latać w powietrzu, podróżnicy opowiedzą historie swoich najdalszych wypraw, Lao Che pożegna się z fanami w Gdańsku, a James Bond znów ruszy do akcji - tak zapowiada się najbliższy tydzień w Trójmieście. Przed nami także koncerty, premiera w operze czy spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem. Mamy też kilka propozycji na Dzień Chłopaka. Sprawdźcie, co jeszcze polecamy w dniach od 30 września do 6 października.
"To była kapitalna przygoda. Przygoda naszego życia. Po ponad 20 latach grania i wielu niezapomnianych chwilach spędzonych razem z wami zawieszamy działalność zespołu" - taką informację ogłosił zespół Lao Che niemal dwa lata temu. Muzycy rozpoczęli wtedy pożegnalną trasę koncertową, lecz pokrzyżowała ją pandemia. Teraz znów wracają z koncertami, a do Gdańska przyjadą już w najbliższy piątek, by zagrać w Starym Maneżu (bilety wyprzedane).
Tego samego dnia w B90 wystąpi KęKę. Po półtorarocznej przerwie raper wraca z nowym materiałem. "Siara" to 12 utworów, w większości opowiadających historie sprzed lat. Dzień później koncert, który zainteresuje wszystkich fanów elektroniki - w klubie Sfinks700 zagra Metrik. Natomiast w niedzielę w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert Projekt Osiecka - Nie żałuję. Niezapomniane przeboje wykona solistka Teatru Roma - Edyta Krzemień.
Najbliższe dni to wiele okazji, by posłuchać muzyki poważnej. W czwartek rozpoczyna się Festiwal ORGANy PLUS+2021. W ramach wydarzenia odbędą się koncerty Mity i Filozofia w wykonaniu francuskiego zespołu Les Chantres de Saint-Hilaire, Hanza, który ma być muzyczną podróżą do siedemnastowiecznych miast Hanzy oraz 1911, czyli spotkaniem neoromantycznych tradycji gdańska i berlińska pod palcami organisty z Berlina Andreasa Sieliga. Przed nami także jesienne koncery 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, podczas którego usłyszymy opracowania sonaty na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego z 1954 roku w wersji na wiolonczelę i fortepian.
Spotkanie żądnych przygód podróżników i nieustraszonych odkrywców, którzy opowiadają o swoich przygodach - od piątku do niedzieli trwać będą Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, znane bardziej jako Kolosy. Przed nami 23. edycja imprezy, która odbędzie się w Gdynia Arenie. Z kolei w Parku Kolibki w Orłowie w powietrzu latać będą... psy. Zawody dla miłośników Dogfrisbee, czyli inaczej Zawody Latających Psów rozegrają się już w ten weekend. Natomiast ten, kto myślał, że po zamknięciu sezonu imprezowego w stoczni, będzie musiał czekać cały rok, by znów bawić się na Ulicy Elektryków - jest w błędzie. Twórcy nie zwalniają tempa i w piątek oraz sobotę organizują Otwarcie klubu W4.
Twórcy najlepszych reportaży filmowych, prasowych, radiowych oraz dokumentów i fotoreportaży poruszających tematy wrażliwe społecznie zostaną nagrodzeni podczas 5. edycji ogólnopolskiego Festiwalu Wrażliwego. Na uczestników czekają m.in. pokazy filmowe, panele dyskusyjne oraz spotkania autorskie i debaty z polskimi artystami, filmowcami i naukowcami. Intrygująco zapowiada się także Tydzień Kosmosu, który przygotowuje Hevelianum. Warsztaty astronautyczne dla młodszych uczniów szkół podstawowych i kosmiczne drukowanie 3D dla młodzieży odbywać się będą od 5 do 10 października. Z kolei w Plenum odbędzie się Giełda minerałów, biżuterii i skamieniałości. Wystawcy zaprezentują nie tylko minerały, ale także skamieniałości, biżuterię, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne. W tym samym miejscu odbędzie się także Jungle Bazaar - targi roślin, donic i akcesoriów. Natomiast fani egzotycznych gatunków gadów, płazów, ryb, czy bezkręgowców nie mogą ominąć Targów Terrarystycznych Terra Expo w Ergo Arenie.
Przed nami także godzinne spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem inspirowane książką "Zwierzyniec" na Górze Gradowej w Gdańsku, a także Parada Seniorów, która w piątek wyruszy spod Fontanny Neptuna. Natomiast w piątek oraz sobotę świętować będą wszyscy miłośnicy słowa - odbędzie się Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Ciekawie zapowiada się również wystawa prac z kolekcji Fundacji Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Galerii Starmach i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, którą oglądać będzie można w Gdyni w Art 39. Z kolei w Gdańsku w Galerii WL4 - Mleczny Piotr swoje fotografie zaprezentuje poeta Tadeusz Dąbrowski. Miłośników dobrej kuchni może natomiast zainteresować czwartkowy wieczór Tapas Night w restauracji Treinta y Tres. Najbliższe dni to także ostatnia okazja, by wziąć udział w trwającym jeszcze przez chwilę Restaurant Week.
Mieszkańcy Trójmiasta, którzy dawno tam nie byli, mogą się zaskoczyć - Dolne Miasto się ciągle zmienia. Nowe oblicze dzielnicy można podziwiać podczas Rodzinnych spacerów po Dolnym Mieście, które organizuje CSW Łaźnia. Z kolei podczas Nocy w tuBazie będzie można oglądać wystawę malarstwa Julii Tymańskiej, wykonać własny sitodruk na ekotorbie, poznać proces odlewu aluminium i wypału ceramiki techniką raku. Wieczór uświetni elektromuza w wykonaniu -DIA. W środę w bibliotece na Targu Rakowym w Gdańsku szykuje się ciekawe spotkanie z Wojciechem Jagielskim, który opowie o gwałtownych zmianach politycznych, społecznych i kulturowych, które zachodzą w Afganistanie, a także o ich źródłach i możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji.
Teatr, literatura, sztuka
Klasyczna historia opowiedziana współczesnym językiem. Kopciuszek nie jest już tylko bezwolną biedną dziewczyną, której życie odmienia się za sprawą magii, ale współczesną kobietą, która realizuje swoje zamiary i zmienia swoje życie na lepsze. Taką opowieść przygotowuje dla nas Opera Bałtycka. Premiera sztuki już w piątek. Teatr Wybrzeże wystawia w tym tygodniu sztuki: Szelmostwa Lisa Witalisa i Powarkiwania Drogi Mlecznej. Z kolei Teatr Miniatura wystawia spektakl sensoryczny dla najmłodszych widzów To tu to dom oraz Akademię Pana Kleksa.
To film, na który najwierniejsi fani czekali od miesięcy. Najnowsza część z serii przygód James'a Bonda "Nie czas umierać" już od 1 października w kinach. To ostatni film, w którym w rolę najsłynniejszego szpiega wciela się David Craig. Premiera miała początkowo się odbyć w kwietniu 2020 roku, lecz była wielokrotnie przekładana z powodu pandemii. W trójmieście film obejrzeć będzie można w każdym multipleksie. W piątek, 1 października, w kinie Helios w Forum Gdańsk odbędą się projekcje filmu z wyjątkową oprawą. Do sal będzie prowadził czerwony dywan, nie zabraknie statystów w smokingach i wieczorowych strojach, poczęstunku i innych atrakcji. Seanse z oprawą odbywać się będą między godziną 17-18:15. Film można będzie także obejrzeć w formie maratonu kilku części.
Jesień to nie wymówka, by rezygnować z aktywności fizycznej. W sobotę odbędzie się Cross Duathlon. Dwie pętle biegowe po 5 kilometrów, przedzielone rowerowym crossem zawodnicy będą pokonywać leśnymi ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z kolei dzień później wyścig World Maze Race, czyli zawody w labiryncie. W sobotę odbędzie się też Półmaraton Gdańsk. Start i meta biegu zlokalizowane będą na terenie Europejskiego Centrum Solidarności. Ciekawie zapowiada się też bieg terenowy PrzeRUNbane. Liczne podbiegi, trudny teren, kałuże, błota i krzaki na trasie - takie wyzwanie przed uczestnikami biegu.
Prestiżowe zawody w łyżwiarstwie figurowym z cyklu ISU Junior Grand Prix trwać będą od czwartku do soboty w Hali Olivii w Gdańsku. Gdańsk jako gospodarz zawodów ugości 101 zawodników, wśród nich są także polscy reprezentanci - trzy solistki, jeden solista oraz trzy pary taneczne. Zmagania łyżwiarzy można obserwować za darmo, ale hala może zostać zapełniona maksymalnie w 50 proc. Przed nami także sportowe emocje podczas meczu koszykówki: TREFL Sopot - HydroTruck Radom. Cały czas trwa także nabór do drużyny hokejowej kobiet Stoczniowca Gdańsk.
zawsze czekam na ten festiwal z zainteresowaniem, i jeszcze nigdy się nie zawiodłem. Dzisiejszy koncert otwierający to była ekstraklasa europejska. Fajnie, że jest u nas festiwal na tak wysokim poziomie.