• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+2021 / Hanza

Wydarzenie w ramach

Uroczysta muzyka siedemnastowiecznych miast Hanzy rozpocznie jesienną edycję festiwalu ORGANy PLUS+®2021. Tradycyjnie jesienna edycja festiwalu ORGANy PLUS+® rozpocznie się we franciszkańskim kościele Św. Trójcy. Dzięki współpracy z Konsul Generalną Republiki Federalnej Niemiec, panią Cornelią Pieper, wraz z młodymi muzykami zespołu Europäisches Hanse-Ensemble pod wodzą niezrównanego chórmistrza Manfreda Cordesa z Niemiec w czwartek 30 września o godz. 19.00 odbędziemy niezwykłą podróż do siedemnastowiecznych miast Hanzy i posłuchamy muzyki, która uświetniała nad Bałtykiem uroczystości publiczne i święta kościelne...co NB. często było jednym i tym samym. Będzie to polska premiera zespołu.

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. Pozwólmy sobie na podróż w czasie!

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Europäisches Hanse-Ensemble
Hanzeatyckie miasta Europy Północnej były ośrodkami bogactwa gospodarczego i dobrobytu klasy średniej. Jednocześnie Związek Hanzeatycki zapoczątkował wielowątkowy rozkwit kultury, w tym muzyki. Celem tego europejskiego projektu jest ponowne odkrycie wielkiego muzycznego dziedzictwa tego regionu około 1600 roku i ożywienie go dla naszych czasów poprzez występy koncertowe. Projekt European Hanseatic Ensemble, który rozpoczął się w 2019 roku, skierowany jest do utalentowanych młodych muzyków, którzy studiują lub studiowali muzykę dawną w europejskich konserwatoriach lub akademiach. Celem jego jest przyczynić się do promocji młodych muzyków i idei współpracy europejskiej. Tworzący się co roku nowy zespół składa się z 20 młodych wokalistów i instrumentalistów z kilku krajów europejskich, i co roku będzie koncertował w różnych miastach hanzeatyckich z nowo opracowanym programem. Dzięki wsparciu Europejskiego Muzeum Hanzy zespół znalazł swój idealny dom. Muzeum oferuje uczestnikom kursów mistrzowskich możliwość zebrania cennych informacji na temat historii Hanzy, epoki, którą odkrywają w swojej muzyce.

Skład zespołu:
Franziska Schumacher, Erika Tandiono, Baiba Urka - sopran, Georgia Burashko, Laura Lopes - alt, Simon Erasimus, Christian Volkmann - tenor, Przemysław Bałka, Sebastian Walser - bas, Josef Laming - organy, Johannes Festerling, Jasper Bärtling-Lippina - chitarrone, Clément Gester, Lilli Pätzold - cynk, Maximilien Brisson, Alexandra Mikheeva, Henry Van Engen - puzon, Marina Kakuno, Vera Otasek - skrzypce, Thomas Dombrowski, Marie-Alice Stoye - viola da gamba, Hannah Voß - dulcjan

Manfred Cordes - dyrygent i kierownik artystyczny
Artysta specjalizuje się w muzyce XVI i XVII wieku, i uważa się za pośrednika między muzykologią, a wykonawstwem muzycznym. Studiował muzykę edukację muzyczną i muzykę kościelną w Hanowerze i Berlinie, a także filologię klasyczną i pedagogikę wokalną. Współpracował z kilkoma zespołami muzyki dawnej jako wokalista, continuo i puzonista. W 1993 roku założył zespół Weser Renaissance Bremen (www.weser-renaissance-bremen.de). Ponad 50 nagrań na płytach CD z różnorodnym repertuarem wokalno-instrumentalnym demonstruje szerokie spektrum repertuarowe zespołu i doświadczenie w praktyce wykonawczej muzyki z lat 1500-1700. Muzyk uczestniczył w założeniu Akademie für Alte Musik Bremen w 1986 roku. 1991 obronił doktorat z muzykologii, a w 1994 został mianowany profesorem teorii muzyki w Hochschule für Künste Bremen, w latach 1996-2005 był dziekanem wydziału muzyki, a w latach 2007-2012 był jej rektorem. Manfred Cordes jest założycielem i dyrektorem artystycznym europejskiego projektu Hanse-Ensemble. Pomysł na projekt jest zwieńczeniem jego szczególnego zamiłowania do muzyki północnoniemieckiej, zainteresowania historią Hanzy jako ogólnoeuropejskiej sieci, a także wyrazem zaangażowania w profesjonalizację młodych muzyków.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym.
Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production
Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 zł
  • Bilet ulgowy
    30 zł
Karnety w cenie 100/160zł do nabycia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu.

Opinie

Sprawdź się

Która książka Stanisławy Fleszarowej - Muskat była inspiracją do powstania filmu "Miasto z morza"?