• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal ORGANy PLUS+2021 (3 opinie)

Szanowni Państwo, Wokół niepokoje, kłótnie i wojny, pandemia nie odpuszcza, a my w trakcie tegorocznej jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+®2021 chcemy na chwilę zanurzyć się w historii, by przypomnieć Państwu, że po deszczu przychodzi słońce, a po nocy - dzień, a sztuka może być dla nas skuteczną formą obrony przed trudami i kłopotami dnia codziennego. W trakcie sześciu koncertów będziemy muzycznie podróżować nie tylko po wybrzeżach Bałtyku, czy krajach europejskich, ale również po raz pierwszy zawędrujemy do Pałacu Opatów, a muzycznie do Nowego Świata...choć w paradoksalny sposób. We wszystkich tych peregrynacjach będzie nam towarzyszył śpiew w wykonaniu plejady gwiazd polskich i zagranicznych oraz dźwięk wspaniałych gdańskich organów.

Tradycyjnie festiwal ORGANy PLUS+® rozpoczniemy we franciszkańskim kościele Św. Trójcy. Dzięki współpracy z Konsul Generalną Republiki Federalnej Niemiec, panią Cornelią Pieper, wraz z młodymi muzykami zespołu Europäisches Hanse-Ensemble pod wodzą niezrównanego chórmistrza Manfreda Cordesa z Niemiec w czwartek 30 września o godz. 19.00 odbędziemy niezwykłą podróż do siedemnastowiecznych miast Hanzy i posłuchamy muzyki, która uświetniała nad Bałtykiem uroczystości publiczne i święta kościelne...co NB. często było jednym i tym samym.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Dzień później w piątek 1 października o godz. 19.00 po raz pierwszy nasz festiwal zawita do rokokowego Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Sali Muzycznej dokładnie w taki sam sposób jak robiono to w osiemnastym wieku przedstawimy Państwu muzykę w stylu galant w wykonaniu francuskiego zespołu Les Chantres de Saint-Hilaire pod kierunkiem François-Xaviera Lacroux. Dzięki współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku będziemy mieli możliwość posłuchać frankofońskiej muzyki, która rozbrzmiewała nie tylko we francuskich pałacach, ale również w salonach Nowego Świata. W prezentowanym programie zawarte zostały bowiem utwory pochodzące ze zbioru skompletowanego przez Kawalera de Chavoye, namiestnika Ludwika XV w Nowej Francji (czyli na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej) i wielkiego miłośnika kantat.

W sobotę 2 października o godzinie 19.00 w kościele Św. Jana w Gdańsku na zakończenie międzynarodowej konferencji organologicznej " św. Jan Od-Nowa - 260 lat organów bocznych Johanna Friedricha Rhodego" posłuchamy kolejnego monograficznego koncertu z cyklu Bach in Gdańsk w wykonaniu Andrzeja Szadejko na organach i fantastycznej sopranistki - Anny Fabrello. Tym razem dowiemy się jakie muzyczne nowinki Jan Sebastian poznał w Luneburgu i jak to wpłynęło na kompozycje szesnastoletniego wówczas kompozytora. Dokładnie 110 lat temu w salezjańskim kościele Św. Jana Bosko na Oruni elbląski organmistrz Eduard Wittek zbudował nowy pneumatyczny instrument w zabytkowej barokowej szafie organowej Andreasa Hildebrandta z 1749 roku. W tym samym czasie Berlin był jednym z najważniejszych centrów muzyki organowej.

W czasie koncertu w poniedziałek 4 października o godz. 19.30 w salezjańskim kościele św. Jana Bosko na Oruni obie neoromantyczne tradycje - gdańska i berlińska - spotkają się pod palcami wybitnego organisty z Berlina - Andreasa Sieliga który, wraz z Christine Elbe - sopran przeniosą nas ponad sto lat wstecz do czasów fin de siècle'u.

Po kilku dniach przerwy ponownie spotkamy się w kościele franciszkanów. Dwa ostatnie koncerty połączy jedna przestrzeń, ale muzycznie będą to dwa odrębne światy.

Najpierw w sobotę 9 października o godz. 19.00posłuchamy zrekonstruowanych kantat Friedricha Christiana Samuela Mohrheima - gdańskiego kapelmistrza, jedynego ucznia Bacha, który przez większość swojego zawodowego życia działał na terenie pierwszej Rzeczypospolitej. Ta porywająca muzyka będąca połączeniem bachowskiej polifonii, gdańskiej tradycji i eleganckiego stylu galant zabrzmi w wykonaniu nezrównanego gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble oraz renomowanych solistów z całej Europy - Siri Karoline Thornhill z Norwegii, Franziski Gottwald z Niemiec, Virgila Hartingera z Austrii i Stephana Macleoda ze Szwajcarii. Gwiazdorska muzyka i obsada pomoże poczuć się nam jak gdańscy mieszczanie w drugiej połowie osiemnastego wieku.

Na zakończenie zaproponujemy chwile medytacji i zadumy. Ostatni concert, odbędzie się również we franciszkańskim kościele Św. Trójcy w Gdańsku w niedzielę 10 października wyjątkowo o godz. 15.00 i będzie hołdem złożonym przez czeski zespół wokalny Cappella Mariana pod kierunkiem Vojtěcha Semeráda jednemu z najwybitniejszych i najważniejszych kompozytorów europejskich - Josquinowi Desprez. Ten gigant muzyki wyznaczył kierunek rozwoju europejskiej muzyki wielogłosowej. W tym roku wspominamy pięćsetną rocznicę jego śmierci. W trakcie koncertu posłuchamy Miserere mei Deus wielkiego francuza, cały festiwal zakończymy przepięknym Requiem in memoriam Josquin Desprez jego najwybitniejszego ucznia Jeana Richaforta.

We franciszkańskim kościele Św. Anny rozpoczął się właśnie długo wyczekiwany remont jedynych zachowanych organów gdańskiego organmistrza Otto Heinrichsdorffa z 1911 roku, które ukryte są za przepięknym zabytkowym prospektem Andreasa Hildebrandta z 1710 roku. Od tej edycji festiwalu ORGANy PLUS+® przez następne cztery będzie nam towarzyszyła idea wsparcia tego procesu. Każdy z nas może się przyczynić do szybkiego powrotu tego zabytku do pełnej sprawności i oryginalnego wyglądu i brzmienia. Wystarczy tylko zostać patronem piszczałki...

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, rokokowego Pałacu Opatów oraz neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, unikatowe wnętrze kościoła Św. Jana, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie! Zapraszam do kościoła Świętej Trójcy, św. Jana i św. Jana Bosko.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym.
Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production

Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka

ORGANy PLUS+® JESIEŃ 2021: JUBILEUSZE

30.09 czw. kościół Św. Trójcy godz. 19.00 + Hanza
Muzyka uroczysta miast Hanzy
Europäisches Hanse-Ensemble
Manfred Cordes (Niemcy) - dyrygent
Koncert specjalny pod honorowym patronatem
Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec
Pani Cornelii Pieper

1.10. pt. Pałac Opatów, godz. 19.00 + Mity i Filozofia
Wieczór z Kawalerem Chavoye
Les Chantres de Saint-Hilaire (Francja)
François-Xavier Lacroux (Francja) - dyrygent
Koncert we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku

2.10 sob. Kościół Św. Jana godz. 19.00 + Bach in Gdańsk II (1701)
Nauka w Luneburgu
Andrzej Szadejko - organy
Anna Fabrello - sopran
Koncert we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury

4.10. pon. kościół Św. Jana Bosko, godz. 19.30 + 1911
W kręgu berlińskich mistrzów
Andreas Sieling (Niemcy) - organy
Christine Elbe (Niemcy) - sopran

9.10 sob. Kościół św. Trójcy godz. 19.00 + Mohrheim
O niebiańska siostro
Siri Karoline Thornhill (Norwegia) - sopran
Franziska Gottwald (Niemcy) - alt
Virgil Hartinger (Austria) - tenor
Stephan Macleod (Szwajcaria) - bas
Goldberg Baroque Ensemble
Koncert we współpracy z PAN Biblioteką Gdańską

10.10 niedz. kościół Św. Trójcy godz. 15.00 + Desprez
Requiem
Cappella Mariana (Czechy)
Vojtěch Semerád (Czechy) - dyrygent

Wydarzenia towarzyszące:
30.09-10.10 Promocja patronatu nad renowacją organów Otto Heinrichsdorffa we franciszkańskim kościele Św. Anny w Gdańsku.
1-2.10 Międzynarodowa Konferencja Organologiczna "Św. Jan Od-Nowa. 260 lat organów Johanna Friedricha Rhodego. Kultura organowa Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele Św. Jana w Gdańsku."

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  20-160 zł
Bilety w cenie 20/30/40zł oraz karnety w cenie 100/160zł do nabycia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu. Na koncert w dniu 2.10.2021 wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

Opinie (3)

 • Super festiwal

  Widzę, że festiwal się rozwija i znowu proponuje interesujące dania muzyczne. Już nie mogę się doczekać.

  • 4 0

 • Festiwal

  Przepiękne wydarzenie muzyczne, fantastyczni wykonawcy, nadzwyczajne wydarzenie muzyczne, życzę sobie i wszystkim wielbicielom muzyki oby jak najczęściej można by oglądać i słuchać takich wykonawców i taką muzykę, brawo!!!!

  • 3 0

 • Muzyka leczy

  Cały festiwal był wspaniały i dobrze przygotowany ale jednak wyróżnił bym dwa wydarzenia występ zespołu francuskiego w Palacu Opatow i koncert z zespołem mieszanym i Goldbrrg Baroque Ensemble w kościele sw. Trojcy

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Organizatorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port jest:

 

Najczęściej czytane