• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+ (1 opinia)

Już po raz trzeci spotykamy się na festiwalu ORGANy PLUS+ we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu z dawnymi brzmieniami organowymi mistrzów europejskich. Tylko w tym miejscu możemy podziwiać piękno muzyki wybrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lectorium w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce w sposób nieosiągalny gdzie indziej. Tym razem będą to spotkania wiosenne i jesienne. Tematyka Festiwalu będzie bardzo zróżnicowana, podobnie jak instrumentarium.

Przewodnikiem, który będzie nas zaskakiwał na wielu koncertach będzie gdański organista i kompozytor - Daniel Magnus Gronau (1699?-1747), którego 170. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Współcześni mówili o nim, że to " najpiękniejszy duch muzyczny jaki kiedykolwiek zawitał nad Motławę". Po raz pierwszy będziemy się mogli o tym przekonać słuchając kilku z ponad pięciuset fug, które staną się kanwą improwizacji zaproszonych artystów.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Muzyka Średniowiecza zdobywa sobie coraz większe rzesze miłośników. Okazuje się, że gdańska kultura w tamtym czasie była nie mniej ciekawa, niż śpiewy z innych regionów Europy. Edycja wiosenna festiwalu rozpocznie się w piątek 9. czerwca najnowszym odkryciem muzycznym naszego regionu - monodią liturgiczną związaną z zakonem krzyżackim w wykonaniu młodego zespołu wokalnego z Pomorza - Schola Gregoriana Gendanensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego. Na organach towarzyszyć im będzie wybitny młody polski artysta - Tomasz Orlow, który wpisze się w stylistykę tej muzyki ze swoimi improwizacjami.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie!

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie!
Zapraszam do Gdańska ! Zapraszam do kościoła Św. Trójcy!
Co, gdzie, kiedy

Program
Festiwal ORGANy PLUS+ Wiosna 2017


09.06 godz. 19:00 + Chorał
Historia Resurrectionis Domini Nostri Iesu Christi
Tomasz Orlow organy
Robert Pożarski cantor precentor
Schola Gregoriana Gedanensis

10.06 godz. 19:00 + Bach
Jesu, meine Freude
Andrzej Szadejko organy, dyrygent
Goldberg Vocal Ensemble
Alina Ratkowska basso continuo
Stanisław Smołka kontrabas

11.06 godz. 15:30 + Haendel
Kompozytor dwóch narodów
Julian Gembalski organy, basso continuo
Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska sopran

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  20 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
Koncert 9 czerwca - wstęp wolny

Opinie (1)

 • No wreszcie !

  Bo myślałam, że w tym roku już nic nie będzie...

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?