Wrzesień melomana: Intensywny początek sezonu

Życie kulturalne nabiera rozpędu - we wrześniu sezon artystyczny 2021/22 zainaugurują m.in. Filharmonia Bałtycka (na zdj.) i Opera Bałtycka.
Życie kulturalne nabiera rozpędu - we wrześniu sezon artystyczny 2021/22 zainaugurują m.in. Filharmonia Bałtycka (na zdj.) i Opera Bałtycka. fot. Ireneusz Skąpski

Inauguracja sezonu artystycznego 2021/22 w Filharmonii i Operze Bałtyckiej, festiwale - Goldbergowski, Organy Plus+ i Kalejdoskop Form Muzycznych, II Międzynarodowy Festiwal Klawesynowy - oraz jubileusz 75-lecia Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej - najstarszego takiego amatorskiego zespołu na Pomorzu to główne atrakcje, jakie czekają trójmiejskich melomanów we wrześniu. Repertuar jest bogaty i różnorodny, więc z pewnością nie będziemy narzekali na nudę.Kalendarz imprez - sprawdź, co dzieje się w Trójmieście


FestiwaleCzy słuchasz muzyki klasycznej?

Zobacz wyniki (149)
W piątek 3 września rozpoczął się 16. Festiwal Goldbergowski, którego nadrzędną ideą jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska. Festiwal potrwa do 12 września, ale z muzyką dawną się nie rozstaniemy, ponieważ od 28 września do 9 października posłuchamy jej też podczas II Bałtyckiego Międzynarodowego Festiwalu Klawesynowego.

Tak śpiewa mistrz! Jakub Józef Orliński otworzył Festiwal Goldbergowski10 września rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn Sopot 2021, podczas którego tradycyjnie posłuchamy m. in. najpiękniejszych arii operowych i operetkowych. Oprócz artystów o olbrzymim dorobku zaprezentują się młode talenty, a śpiewacy będą szlifowali swój warsztat podczas kursu mistrzowskiego dedykowanego patronce festiwalu. Organizatorzy nie zapominają też o małych melomanach, których zapraszają na cztery poranki muzyczne opatrzone wspólnym hasłem "Nie taki diabeł straszny". Festiwal potrwa do 25 września, a zakończy go koncert szlagierów 20-lecia międzywojennego, zatytułowany "Zimny drań".

Jakub Józef Orliński podbił serca publiczności podczas inauguracji 16. Festiwalu Goldbergowskiego.
Jakub Józef Orliński podbił serca publiczności podczas inauguracji 16. Festiwalu Goldbergowskiego. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
W sobotę 11 września w Centrum św. Jana odbędzie się trójmiejska odsłona Östersjöfestivalen - prestiżowego festiwalu muzyki klasycznej, organizowanego przez Radio Szwedzkie od 2002 r. Tematem przewodnim części muzycznej będzie twórczość polskich kompozytorek. Do programu trafiły dzieła Marii Szymanowskiej, Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory i Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Ostatniego dnia września zainaugurowany zostanie natomiast festiwal ORGANy PLUS+2021. We franciszkańskim kościele Św. Trójcy, dzięki współpracy z Konsul Generalną Republiki Federalnej Niemiec, panią Cornelią Pieper, wraz z młodymi muzykami zespołu Europäisches Hanse-Ensemble pod wodzą niezrównanego chórmistrza Manfreda Cordesa z Niemiec odbędziemy niezwykłą podróż do siedemnastowiecznych miast Hanzy i posłuchamy muzyki, która uświetniała nad Bałtykiem uroczystości publiczne i święta kościelne, co - nota bene - często było jednym i tym samym.

Już w najbliższy piątek, 10 września, w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera "Fidelia" - jedynej opery Ludwiga van Beethovena. Na scenie zobaczymy m.in. znakomitego basa Łukasza Koniecznego.
Już w najbliższy piątek, 10 września, w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera "Fidelia" - jedynej opery Ludwiga van Beethovena. Na scenie zobaczymy m.in. znakomitego basa Łukasza Koniecznego. fot. KARPATI&ZAREWICZ

Opera BałtyckaW piątek 10 września odbędzie się premiera "Fidelia" - jedynej opery, jaka wyszła spod pióra Ludwiga van Beethovena. Powraca też cykl "Wtorki na fali" - koncerty inspirowane literaturą. Tym razem skupione będą na związkach muzyki z literaturą. Artyści poszukiwać będą kompozycji, które splatają się z twórczością Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida. Skrajnie różne, skupione wokół fantastyki, wojny i folkloru, prezentować będą najpiękniejsze, choć niekiedy mniej znane utwory polskich kompozytorów w autorskich aranżacjach.

W niedzielę 26 września Opera Bałtycka zaprasza natomiast najmłodszych melomanów wraz z opiekunami na kolejne spotkanie z cyklu "Opera na start".

Program koncertu Natalii Walewskiej i Rafała Lewandowskiego, który odbędzie się 16 września o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej, opiera się w dużej mierze o materiał, jaki został zarejestrowany na wydanej niedawno płycie "Perły Polskiej Kultury".
Program koncertu Natalii Walewskiej i Rafała Lewandowskiego, który odbędzie się 16 września o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej, opiera się w dużej mierze o materiał, jaki został zarejestrowany na wydanej niedawno płycie "Perły Polskiej Kultury". mat. prasowe

Filharmonia BałtyckaFilharmonia Bałtycka przygotowała we wrześniu kilka interesujących propozycji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

W niedzielę 12 września, o godzinie 16 i 19 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, odbędzie się Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia istnienia Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, którą tworzą nie tylko muzycy zawodowi, ale też amatorzy-pasjonaci.
W niedzielę 12 września, o godzinie 16 i 19 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, odbędzie się Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia istnienia Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, którą tworzą nie tylko muzycy zawodowi, ale też amatorzy-pasjonaci. fot. Gdyńska Orkiestra Symfoniczna/Facebook

75-lecie Gdyńskiej Orkiestry SymfonicznejGdynia ma swoją orkiestrę symfoniczną od 1946 roku. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że tworzą ją nie tylko muzycy zawodowi, ale także amatorzy-pasjonaci.

W niedzielę 12 września, o godzinie 16 i 19 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, odbędzie się Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia istnienia orkiestry.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną zarówno hity muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Od Bacha, przez Webera, aż do Piazzoli. Brylantowe gody Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej uświetnią hity operetkowe, musicalowe oraz filmowe. Aria ze Śmiechem, I Feel Pretty, Summer Time, Unchained Melody, Forrest Gump czy Lord of The Rings - to tylko niektóre z przebojów, którymi - jak zapewniają organizatorzy - "będzie można nasycić swoje dusze".

Opinie (14) 1 zablokowana

 • Jak początek sezonu melomana? Przecież Wakacyjna Trasa Dwójki się skończyła!

  • 6 2

 • 75 lat? (2)

  WOW!!! Gratulację za wytrwałość w tych niełatwych dla niezawodowego ruchu muzycznego czasach. Chętnie wesprę was w tym dniu swoją obecnością.

  • 11 0

  • Wiesz dlaczego zachodnie orkiestry są takie bogate? (1)

   Ponieważ swoja obecnosc na koncertach wspierają także finansowo a nie tylko fizycznie pojawiając się na nich.

   • 1 2

   • przede wszystkim sa bogate, bo istnieje potrzeba takiej konsumpcji sztuki

    Oraz swiadomosc, ze ta potrzeba jest wyznacznikiem "czegos tam". Oraz zoladki konsumentow nie sprzysychaja do kregoslupa a reka nie wzdraga sie, aby siegnac do kieszeni.
    Robi to nie tylko indywidualny odbiorca ale zwlaszcza instytucje i fundacje.
    Muzyka jest obecna w szkolach i jako oferta hobbystyczna. Nadal funkcjonuja zespoly i orkiestry "zakladowe".
    U nas nie do pomyslenia, taka marnacja na patole pracownicza... Z zawodu odchodza zawodowcy a co dopiero mowic o amatorach...
    Tym bardziej cieszy gdynski jubileusz!

    • 3 1

 • Ten jubileusz gdyńskiej orkiestry, (1)

  której wszyscy decydenci od wielu lat robią pod górkę to jest faktycznie coś. Znajomej córka gra, więc dzięki temu wiem co nieco, jakie są problemy. Nikt ich nie zaprasza nigdy na gdyńskie uroczystości czy cykle koncertowe, aby zagrali. Nie mają nawet pomocy w organizacji sali na pròby. To jest o tyle dziwne, że grupa mieszkańców działa aktywnie, dając radość sobie i słuchaczom i dostają za każdym razem szpilę w plecy. Zaparcie tej grupy entuzjastów, aby nadal działać jest tym bardziej niesamowite. Tak spojrzałem z ciekawości na stronę jednego ze współorganizatorów, czyli Centrum Kultury, a tam żadnej wzmianki o tym koncercie. Ciekawe czy ktoś z urzędu się chociaż z kwiatami pojawi na tym wydarzeniu.

  • 12 0

  • To odzwierciedla prowincjonalą mentalność władz,

   które wola inwestować w dom kultury przeniesiony z Małego Kacka i jakieś projekty tzw. animatorów zamiast w orkiestrę, która - tak jak to się dzieje wszędzie na świecie - jest wizytówką danego miasta, nawet małego.

   • 8 0

 • Prosimy Sopot o jakiś festiwal disco polo.

  Tak żeby pasowało do charakteru miasta i turystów tutaj przybywających. Obowiązkowo: kiełba i tani browar.

  • 11 0

 • Summertime pisze się razem

  • 2 0

 • Wszędzie muszą przepychac tę Ankę

  Znamy twoja historię i wiemy, że, gdyby nie układ i pochodzenie to nic by z tego nie było.

  • 1 0

 • Zawsze uwielbialem muzyke klasyczna z operowa wlacznie i (1)

  często kiedyś jeździłem z Gdyni do Gdańska aby wysłuchać koncertu Filharmonii Bałtyckiej (jeszcze Katlewicz był dyrygentem) a nigdy nie otarło się o moje uszy ze Gdynia miala także swoja orkiestre. Uczęszczałem do bardzo dobrych szkol w latach od 50'te do 70'tych i tam także nikt o tym nie wspominał. Az dziwne ze pierwszy raz dowiedziałem się o tym dopiero z waszego portalu.

  • 7 0

  • A no widzisz

   o to chodzi gdyńskim włodarzom, aby nikt o nich nie słyszał. No i zobacz w twoim przypadku dopiero po 75 latach się o tej orkiestrze dowiedziałeś. Dobrze, że ten portal o tym wspomniał, to może ktoś w końcu ruszy głową w tej Gdyni.

   • 4 0

 • Gdynia ma swoje koncerty.Niedziela melomana,które pięknie prowadzi Pan Krzysztof.Moze on zaprosi kiedyś naszą gdańską orkiestrę.

  • 3 0

 • Przecież nierząd zaraz

  to zamknie.

  • 1 2

 • kocert e-moll Chopina

  Od dawna szukam okazji by posłuchać na żywo tego dzieła. Kiedy będzie możliwość w filharmonii?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki musical nigdy nie był wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni?