stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Baltic Sea Festival w Gdańsku

Östersjöfestivalen/Baltic Sea Festival to prestiżowy festiwal muzyki klasycznej, organizowany przez Radio Szwedzkie od 2002 r. To festiwal muzycznych przeżyć i inspirujących rozmów, gdzie spotykają się emocje i siła myśli. Podczas tego wydarzenia staramy się dyskutować o nowych pomysłach, pogłębiać doświadczenia artystyczne i budować poczucie wspólnoty wokół Morza Bałtyckiego.

To również jeden z największych i najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie z udziałem światowej klasy artystów, orkiestr i dyrygentów z regionu Morza Bałtyckiego. We współpracy z innymi placówkami kulturalnymi w regionie Morza Bałtyckiego przedstawia dyskusje między wybitnymi postaciami z dziedziny muzyki, polityki i ekologii. Celem jest otwarcie świadomości publiczności na środowisko i wrażliwość Morza Bałtyckiego poprzez emocjonalną siłę muzyki. Pomysł na Festiwal Morza Bałtyckiego zrodził się na początku 2000 roku, kiedy dyrygent i kompozytor Esa-Pekka Salonen musiał powstrzymać swoje dzieci przed pływaniem w Morzu Bałtyckim z powodu zakwitu sinic. Co mógłby zrobić jako muzyk dla regionu Morza Bałtyckiego? Z odpowiedzi na to pytanie, na spotkaniu z dyrygentem Valerym Gergievem, dyrektorem artystycznym i naczelnym Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, a także ówczesnym dyrektorem generalnym Berwaldhallen, Michaelem Tydénem, ​​narodził się Baltic Sea Festival.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pomiędzy 9 a 18.09.2021, a jego Trójmiejska odsłona 11.09.2021.

W PROGRAMIE
* 17:00 - KONCERT
Tematem przewodnim części muzycznej Baltic Sea Festival będzie twórczość polskich kompozytorek. Dzieła te są mało znane nawet w Polsce, a równie wartościowe, co utwory popularnie grywane w salach koncertowych. Wyborem repertuaru chcemy podkreślić kulturotwórczą rolę kobiety w dziedzictwie kulturalnych naszego kraju. W programie znalazły się dzieła Marii Szymanowskiej, Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory i Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Chronologiczne przedstawienie utworów pozwoli pokazać przekrój i różnorodność tej twórczości. Do współpracy zaprosiliśmy troje solistów: Monikę Kaźmierczak na carillonie, Macieja Kułakowskiego na wiolonczeli oraz Krzysztofa Komendarek-Tymendorfa na altówce. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Maestro Wojciecha Rajskiego.
Podczas koncertu zaprezentowane zostaną zarówno wykonania na żywo, jak i wcześniej nagrane utwory, w których tle ukazane zostaną najważniejsze kulturalnie miejsca Gdańska. Koncert zostanie zarejestrowany i będzie można ponownie odtworzyć go w wersji polskiej i angielskiej 15.09.2021 na platformie Festiwalu: https://www.berwaldhallen.se/en/balticseafestival/ i kanałach społecznościowych NCK.

* 18:00 - ROZMOWA
Rozmowa "Art as Resistance" to spotkanie poświęcone twórczości, kryjących się pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa artystów: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Literaci będą mieli okazję wypowiedzieć się na tematy związanie z ich wizją sztuki, jej roli w czasach przesiąkniętych granicami. Rozmowę moderować będzie Anna Dziewit-Meller - polska pisarka i dziennikarka. Wierzymy, że taki dobór uczestników rozmowy będzie ich wzajemnie inspirował i przyczyni się do powstania ciekawych wniosków, płynących z nowatorskiego, ale i pełnego wiedzy historycznej spojrzenia naszych gości. Rozmowa dostępna będzie również w streamingu angielskim oraz w odtworzeniu 15.09.2021 na kanałach społecznościowych NCK.

* 19:00 - TRANSMISJA KONCERTU Z BERWALDHALLEN (SZTOKHOLM)
Od barokowego uniwersum Bacha do kosmosu Strawińskiego.
Wystąpią: główny dyrygent gościnny Klaus Mäkelä, który prowadzi Orkiestrę Symfoniczną Szwedzkiego Radia, światowej sławy baryton Peter Mattei i legendarny wiolonczelista Miklós Perényi. Będzie to wspaniały koncert z muzyką powstałą na przestrzeni wieków. Ponadto Chór Szwedzkiego Radia wykona cudownie piękny Nach dir, Herr, verlanget mich Bacha.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który znany polski pisarz zamieszkał niedawno w Brzeźnie?