• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Luty melomana: wielki hit i gwiazdy światowych scen

FK
2 lutego 2024, godz. 14:00 
Opinie (7)
Tomasz Konieczny (bas-baryton) jest zaliczany do grona największych artystów światowych scen operowych. W przeszłości grywał też w filmach fabularnych, serialach, a okazjonalnie reżyseruje spektakle (na zdj. w "Walkirii" Ryszarda Wagnera na deskach Opery Wiedeńskiej). W lutym wystąpi w roli tytułowej w "Latającym Holendrze" w Operze Bałtyckiej. Tomasz Konieczny (bas-baryton) jest zaliczany do grona największych artystów światowych scen operowych. W przeszłości grywał też w filmach fabularnych, serialach, a okazjonalnie reżyseruje spektakle (na zdj. w "Walkirii" Ryszarda Wagnera na deskach Opery Wiedeńskiej). W lutym wystąpi w roli tytułowej w "Latającym Holendrze" w Operze Bałtyckiej.

Najkrótszy miesiąc w roku będzie obfitował w muzyczne atrakcje. Przed nami m.in. "Latający Holender" z Tomaszem Koniecznym w roli tytułowej, Requiem Verdiego z Małgorzatą Walewską i Łukaszem Koniecznym w partiach solowych, sporo muzyki karnawałowej i dwa ostatnie Bale gdańskie.Muzyka poważna w lutym w Trójmieście - wszystkie wydarzenia

Koncerty karnawałowe i Bale GdańskieBale Gdańskie od lat przyciągają miłośników tanecznych szaleństw przy muzyce wykonywanej na żywo w stylowych wnętrzach Filharmonii Bałtyckiej, skąd rozpościera się widok na Długie Pobrzeże. To również koncerty, podczas których melomani mają okazję posłuchać ciekawych prezentacji z lekkim przymrużeniem oka.

Formuła od lat pozostaje niezmienna - w każdą sobotę karnawału o godz. 19 odbywa się najpierw koncert, a po nim zabawa taneczna z muzyką na żywo. Osoby, które kupiły bilet na koncert, udział w balu otrzymują w pakiecie. Opcjonalna i dodatkowo płatna (160 zł/os.) jest oferta gastronomiczna.

Jako że karnawał w tym roku jest krótki, przed nami jeszcze tylko dwa koncerty połączone z balami - 3 i 10 lutego.

Wśród karnawałowych propozycji warto też zwrócić szczególną uwagę na Koncert Wiedeński z Wiednia do Nowego Jorku oraz w wykonaniu jedynej na świecie Orkiestry Księżniczek, która przed miesiącem nie tylko zachwyciła, ale i rozbawiła do łez publiczność w Filharmonii Bałtyckiej.

Orkiestra Księżniczek rozbiła bank! To jeden z najlepszych projektów karnawałowych Orkiestra Księżniczek rozbiła bank! To jeden z najlepszych projektów karnawałowych

Latający Holender z Tomaszem Koniecznym w roli tytułowej21 lutego 2024 r. w Operze Bałtyckiej będzie odbędzie się premiera operowej produkcji, którą widzowie mogli zobaczyć w lipcu 2023 r. w Operze Leśnej w Sopocie w ramach Baltic Opera Festivalu. Tym razem w roli tytułowej wystąpi wybitny bas baryton Tomasz Konieczny, inicjator i dyrektor wspomnianego festiwalu. Artysta specjalizuje się w repertuarze niemieckojęzycznym, a jego kreacje w operach Wagnera zyskały uznanie najsurowszych krytyków oraz publiczności na całym świecie.

Soojin Moon-Sebastian i Małgorzata Walewska skradły serca miłośników opery swoimi brawurowymi kreacjami w "Aidzie" Verdiego. W lutym, tym razem w Filharmonii Bałtyckiej, zaśpiewają partie solowe w Requiem tego samego kompozytora. 
Soojin Moon-Sebastian i Małgorzata Walewska skradły serca miłośników opery swoimi brawurowymi kreacjami w "Aidzie" Verdiego. W lutym, tym razem w Filharmonii Bałtyckiej, zaśpiewają partie solowe w Requiem tego samego kompozytora.

Requiem Verdiego- monumentalna operowa msza żałobnaMessa da Requiem to oprawa muzyczna katolickiej mszy pogrzebowej, którą Giuseppe Verdi rozpisał na czworo solistów, podwójny chór i orkiestrę. Utwór został skomponowany ku pamięci Alessandra Manzoniego - jednego z czołowych włoskich pisarzy romantycznych. Prawykonanie odbyło się 22 maja 1874 r. w kościele San Marco w Mediolanie w pierwszą rocznicę śmierci Manzoniego.

Msza żałobna Verdiego została uznana za zbyt operową, aby można ją było wykonywać w ramach liturgii (inaczej niż w przypadku Requiem Mozarta, które często stanowi oprawę mszy). Dlatego też - tak jak będzie to miało miejsce w Filharmonii Bałtyckiej - zwykle wykonuje się ją w warunkach koncertowych.

A jest to dzieło tak piękne i monumentalne, że muzykolog David Rosen nazywa je "prawdopodobnie najczęściej wykonywanym dziełem chóralnym skomponowanym od czasu Requiem Mozarta ".

23 lutego w Filharmonii Bałtyckiej wysłuchamy Requiem w gwiazdorskiej obsadzie. Partie solowe wykonają Soojin Moon-Sebastian - sopran (odtwórczyni roli tytułowej w  obsypanej pochwałami Aidzie , wystawianej na deskach Opery Bałtyckiej), Małgorzata Walewska - mezzosopran (jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych, jurorka w programie telewizyjnym Twoja twarz brzmi znajomo), Tomasz Kuk tenor i Łukasz Konieczny - bas (gwiazda światowych scen operowych, prywatnie młodszy brat Tomasza Koniecznego, który kilka dni wcześniej wystąpi w roli tytułowej w "Latającym Holendrze"). Orkiestrę PFB poprowadzi Georg Cziczinadze.Luty w Filharmonii BałtyckiejW lutym w Filharmonii Bałtyckiej, oprócz Requiem Verdiego i koncertów poprzedzających bale, odbędą się też następujące wydarzenia:27 lutego w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Leszek Możdżer w duecie z Adamem Bałdychem. 27 lutego w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Leszek Możdżer w duecie z Adamem Bałdychem.

Muzyka klasyczna w strefie gastroKusi cię, żeby pójść na koncert muzyki klasycznej, ale się obawiasz, że może ci się nie spodobać albo że nie będziesz wiedział, jak się zachować? Jeśli tak, to odpuść sobie sale koncertowe i na początek, 6 lutego o godz. 19, wybierz się do Food Hall Montownia, żeby coś zjeść.

Kiedy będziesz delektować się jedzeniem, w tym samym miejscu utalentowani uczniowie i studenci klasy altówki pod kierownictwem Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa będą prezentowali swoje umiejętności w ramach pionierskiej inicjatywy Tuesday Session!. Trudno o lepszą okazję ku temu, aby przekonać się, czy muzyka klasyczna jest tym, co trafi w nasze upodobania, bez konieczności kupowania biletów (występ młodych wirtuozów będzie bezpłatny).Leszek Możdżer i Adam Bałdych Passacaglia

Leszek Możdżer i Adam Bałdych po raz pierwszy zagrali razem w Operze Wrocławskiej, gdzie wspólnie wykonali improwizowaną muzykę do niemego filmu "Skarb rodu Arne". Na ponowne spotkanie czekali ponad dekadę. A że to dwa bodaj najgorętsze eksportowe nazwiska Polskiego Jazzu, nie dziwi więc fakt, że na tę współpracę zarówno publiczność, jak i organizatorzy festiwali oczekiwali w dużym napięciu. Efektu ich współpracy będziemy mogli posłuchać 27 lutego w Filharmonii Bałtyckiej.
FK

Wydarzenia

Leszek Możdżer i Adam Bałdych Passacaglia

200 - 250 zł
muzyka poważna, jazz

Koncert symfoniczny - Requiem Verdiego

58-168 zł
muzyka poważna

Spektakl

7.8
10 ocen

Latający Holender

opera / operetka

Miejsca

Spektakle

Wydarzenia

Opinie (7) 2 zablokowane

 • Wreszcie wydarzenia godne metropolii!

  Reqiuem Verdiego to sztos. I co za obsada!

  • 9 3

 • Bale w Wielkim Poście? (4)

  To tylko możliwe w Gdańsku.

  • 6 15

  • No to co, że w poście

   Dla jednych post, dla drugich zabawa.

   • 6 0

  • W jakim poście?

   Ostatni jest w ostatnią sobotę karnawału

   • 2 0

  • Brak kompetencji do wypowiadania sie.

   Widzę brak wiedzy we wspomnianym zakresie, ale śpieszę wyjaśnić osobie niezorientowanej i nieobytej, a mimo to czującej potrzebę udzielenia bezsensownego komentarza: Środa Popielcowa jest 14.02 ( jeśli autorowi, który widać nie ma o tym pojęcia i nic mu to nie mówi, śpieszę z pomocą: jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu), czyli 4 dni po ostatnim balu.
   Powodzenia w życiu i polecam najpierw myśleć, potem się wypowiadać. Odwrotne postępowanie miewa żałosne skutki.

   • 3 0

  • Nie wszyscy są katolikami w tym kraju

   Lecz się i pilnuj własnego nosa

   • 5 0

 • Koncert symfoniczny z udziałem Allana Claytona

  Niesamowity koncert. Polecam

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal literatury, podczas którego przyznawana jest Nagroda Literacka Miasta Gdańska to:

 

Najczęściej czytane