• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

16. Festiwal Goldbergowski (1 opinia)

Zapraszamy na 16 edycję Festiwalu Goldbergowskiego. Koncerty odbędą się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury. Festiwal powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą. Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest Alina Ratkowska, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku.

Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska. Nawiązana współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocuje wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości gdańskich mistrzów epoki baroku. Ponadto Festiwal, przywołując nazwisko swojego patrona, przypomina o jego związku z Gdańskiem. Festiwal przyczynia się do promocji miasta, jego dziedzictwa kulturowego, które dzięki długoletniemu medialnemu wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia i transmisjom festiwalowych koncertów ma zasięg ogólnopolski i europejski dzięki wymianie zarejestrowanych koncertów w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Impreza zyskała stałe grono melomanów, jest również rozpoznawalna w kraju i zagranicą.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program festiwalu

Piątek 3.09 godz. 20.00
Jakub Józef Orliński - kontratenor, Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona i Krzysztof Garstka - dyrygent.
W programie: Kompozycje J.S. Bacha i G.F. Händla w połączeniu z muzyką gdańskiego kapelmistrza J.V. Medera

Sobota 4.09. godz. 19.00
Sergey Malov
(Rosja) - wiolonczela da spalla
W programie: J.S. Bach - Suity wiolonczelowe nr 1-6 BWV 1007-1012

Niedziela 5.09 godz. 19.00
Zespół Filatura di Musica (Polska)
W programie: Tabulatura Pelplińska i muzyka gdańskich kompozytorów N. Schnittelbacha i P. Sieferta

Piątek 10.09 godz. 20.00
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Zespół Musica Fiorita (Szwajcaria), Jan Łukaszewski
- dyrygent
W programie Motety gdańskiego kapelmistrza Andrzeja Hakenbergera (1573/74-1627)

Sobota 11.09.godz. 19.00
Concerto Copenhagen (Dania), Lars Ulrik Mortensen
- dyrygent
W programie: J.S. Bacha - Suity orkiestrowe BWV 1066-1069 w kameralnej, transparentnej wersji

Niedziela 12.09.godz. 19.00
Tobias Koch & Ewa Pobłocka - fortepiany historyczne
W programie J.S. Bach - Wariacje Goldbergowskie BWV 988. Artyści wykorzystają m.in. fortepian z gdańskiej pracowni Jakoba Wiszniewskiego z lat 40' XIX wieku.

Informacja o biletach

Opinie (1)

  • chiałbym poprosić...

    Wczoraj odbył się wspaniałłłły koncert !! Siergieja Malowa .Kobieta siedząca obok mnie starsza Pani płakała ze wzruszenia. Do momentu ... gdy po sali zaczęła krążyć "nawiedzona" fotoreporterka.I "trzaskać" dosłownie seryjne zdjęcia. Była w swoim zachowaniu tak nachalna i uparta że mimo próśb o przestanie robiła to dalej. Wkurzyłem się i chciałem zabrać jej aparat. Po koncercie podeszła do mnie Pani organizatorka i nie rozwodząc się za bardzo powiedziała albo akceptuje Pan warunki pracy reporterki albo wynocha. Zastanawiam się dla kogo organizowane są koncerty dla nas melomanów czy po to żeby odnotować w sieci kolejną udaną imprezę? Na czas takich "cichych koncertów reporterzy nie mogą mieć jeżeli nie swoich to wypożyczonych aparatów z migawkami elektronicznymi? W Gdańsku jest dużo na wysokim poziomie fotografów. Pytanie kieruje do organizatorów festiwalu. Pozdrawiam

    • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Rzeźba z brązu na sopockim deptaku z parasolem upamiętnia barwną postać związaną z Sopotem. Jest to?