stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+2021/ Desprez

Wydarzenie w ramach

Wielka polifonia renesansowa na finał festiwalu ORGANy PLUS+®2021. Ostatni concert festiwalu ORGANy PLUS+®2021, który odbędzie się we franciszkańskim kościele Św. Trójcy w Gdańsku w niedzielę 10 października wyjątkowo o godz. 15.00 będzie hołdem złożonym przez czeski zespół wokalny Cappella Mariana pod kierunkiem Vojtěcha Semeráda jednemu z najwybitniejszych i najważniejszych kompozytorów europejskich - Josquinowi Desprez. Ten gigant muzyki wyznaczył kierunek rozwoju europejskiej muzyki wielogłosowej. W tym roku wspominamy pięćsetną rocznicę jego śmierci.

W trakcie koncertu posłuchamy Miserere mei Deus wielkiego francuza, cały festiwal zakończymy przepięknym Requiem in memoriam Josquin Desprez jego najwybitniejszego ucznia Jeana Richaforta. Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. Pozwólmy sobie na podróż w czasie! Zapraszamy!

muzyka poważna - koncerty w TrójmieścieCappella Mariana
Zespół wokalny specjalizujący się w średniowiecznej i renesansowej polifonii oraz repertuarze wokalnym wczesnego baroku. Cappella Mariana została założona w 2008 roku jako jeden z nielicznych lokalnych zespołów zajmujących się interpretacją skomplikowanej polifonii wokalnej i zdobyła uznanie krytyków zarówno w kraju jak i za granicą, a także występowała intensywnie w Czeskim Radiu. Członkowie zespołu to światowej sławy wokaliści, specjalizujący się również w interpretacji muzyki barokowej i przedromantycznej. Regularnie występuje na festiwalach muzycznych i na prestiżowych scenach w Czechach i innych krajach Europy, m.in. Oude Muziek Utrecht, Laus Polyphoniae Antwerpen, MAfestival Brugge, Musikfest Bremen, Innsbrucker Festwochen der Alte Musik, Tage Alter Musik Regensburg, Praska Wiosna, Muziekgebouw Amsterdam i.in. Zespół działa pod kierownictwem artystycznym Vojtěcha Semeráda, absolwenta Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, który dalej rozwija swoje zainteresowania polifonią wokalną oraz prowadzi badania w zakresie muzyki XV i XVI wieku pochodzącej ze środkowej Europy. W składzie: Barbora Kabátková - sopran; Vojtěch Semerád - tenor, dyrektor artystyczny; Tomáš Lajtkep - tenor; Ondřej Holub - tenor; Marek Šulc - baryton; Jaromír Nosek - bas

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym.
Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production
Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 zł
  • Bilet ulgowy
    20 zł
Karnety na cały festiwal w cenie 100/160 do nabycia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?