• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Styczeń melomana: dużo muzyki karnawałowej

FK
1 stycznia 2024, godz. 15:00 
Opinie (8)

Bale Gdańskie w Filharmonii Bałtyckiej mają wieloletnią tradycję

Zobacz, jak bawiono się przed dekadą. Materiał archiwalny z 2014 roku

Melomani będą mieli intensywny początek roku. W kalendarzu imprez znajdziemy tradycyjne koncerty noworoczne, operetkowe czy nawiązujące do twórczości Straussów. Przed nami również kolejna edycja Balów Gdańskich, podczas których będziemy mieli okazję nie tylko posłuchać ciekawej muzyki, ale i poszaleć na tanecznym parkiecie.



Muzyka poważna w Trójmieście - kalendarz imprez

Bale Gdańskie



Bale Gdańskie od lat przyciągają miłośników tanecznych szaleństw przy muzyce wykonywanej na żywo w stylowych wnętrzach Filharmonii Bałtyckiej, skąd rozpościera się widok na Długie Pobrzeże. To również koncerty, podczas których melomani mają okazję posłuchać ciekawych prezentacji z lekkim przymrużeniem oka.

Formuła od lat pozostaje niezmienna - w każdą sobotę karnawału o godz. 19 odbywa się najpierw koncert, a po nim zabawa taneczna z muzyką na żywo. Osoby, które kupiły bilet na koncert, udział w balu otrzymują w pakiecie. Opcjonalna i dodatkowo płatna (160 zł/os.) jest oferta gastronomiczna.

Koncert Karnawałowy 2024- Bal Gdański

50 - 150 zł
muzyka poważna, bal


Koncerty abonamentowe w Filharmonii Bałtyckiej



W każdą sobotę karnawału odbywają się Bale Gdańskie, ale piątkowe wieczory w Filharmonii Bałtyckiej niezmiennie będą wypełnione muzyką symfoniczną. W styczniu na Ołowiance wystąpi też kilku znakomitych solistów: Tomasz Ritter, Nelson Goerner, a także, w duecie, Jakub Jakowicz oraz Krzysztof Jakowicz.



12 i 13 stycznia gdańskie dzwony wieżowe zagrają dla Pawła Adamowicza. Na zdj. Monika Kaźmierczak - miejska carillonistka.  12 i 13 stycznia gdańskie dzwony wieżowe zagrają dla Pawła Adamowicza. Na zdj. Monika Kaźmierczak - miejska carillonistka.

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi



12 i 13 stycznia 2024 roku odbędą się dwa koncerty carillonowe poświęcone Pawłowi Adamowiczowi, który był wielkim orędownikiem przywrócenia gdańskiej kultury carillonowej oraz fundatorem dzwonu w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Wystąpią Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses. Transmisje online można śledzić na profilu facebookowym gdańskich carillonów.

Speaking Concerts to połączenie koncertów muzyki klasycznej z edukacją, podszyte sporą dawką dobrego humoru.

20 lat Speaking Concerts - Strauss na Karnawale



Johann Strauss to rozsławiony przez niezwykłe walce kompozytor, autor licznych operetek, kadryli oraz polek, przedstawiciel tzw. dynastii Straussów, dyrygent jednej z dziewiętnastowiecznych wiedeńskich orkiestr. To właśnie przy jego muzyce najczęściej i najchętniej bawimy się w karnawale, dlatego dyrygent Marcin Sompoliński po raz kolejny postanowił wcielić się też w rolę prelegenta i połączyć koncert z prezentacją sylwetki tego nietuzinkowego twórcy.

Koncert "Co z tym Straussem" zabierze nas w muzyczną podróż do Austrii, w której to Strauss spędził całe życie. Podczas wydarzenia poznamy odpowiedź na szereg pytań: Dlaczego Strauss jest nazywany królem walca? Z czyją orkiestrą Johann Strauss konkurował w Wiedniu? Co wspólnego ma Strauss z przedwojenną maszyną do czyszczenia ulic? Dlaczego Strauss przyjął obywatelstwo Saksonii?

Znakomici artyści, genialna muzyka i fascynujący komentarz prof. Marcina Sompolińskiego stanowią gwarancję niezapomnianego wieczoru, dlatego jeśli stawiacie nie tylko na dobrą zabawę, ale i na wysoką jakość artystyczną, już teraz powinniście ruszyć do kas, bo pula biletów sukcesywnie maleje.

Materiał archiwalny z 2015 r.

Oferta koncertów karnawałowych jest w tym roku szczególnie bogata. Warto jednak dokładnie wczytać się w opis wydarzenia i

Koncerty noworoczne i karnawałowe



Miłośnicy muzyki Straussa oraz najpopularniejszych szlagierów operowych czy operetkowych w styczniu na nudę narzekać nie będą, bo koncertów karnawałowych w kalendarzu imprez znajdziemy mnóstwo. Bez wątpienia będą to wydarzenia widowiskowe, więc jeśli ktoś ceni sobie przede wszystkim dobrą zabawę, będzie usatysfakcjonowany. Jeśli natomiast komuś zależy też na wysokiej jakości artystycznej, radzimy dobrze wczytywać się w opisy wydarzeń.

Organizatorzy tych z górnej półki zatrudniają znakomitych artystów, więc w materiałach reklamowych się nimi chwalą, podając nazwy orkiestr i nazwiska solistów. Warto takie nazwy przepuścić przez wyszukiwarkę internetową, bo nawet jeśli jakiś zespół obrał sobie za patrona Johanna Straussa, to wcale nie znaczy, że jest to orkiestra austriacka, a jeśli koncert ma w nazwie wiedeński, nie musi oznaczać, że ma z Wiedniem coś więcej wspólnego, niż nazwę.
Przeciwnie - większość projektów, jakie zobaczymy w najbliższym czasie w Trójmieście, realizowana jest przez wykonawców ze Wschodu. Niemniej wartościowych wydarzeń o wysokim poziomie artystycznym nie brakuje.

Jak kupić bilet, by się nie nabrać i nie żałować? Jak kupić bilet, by się nie nabrać i nie żałować?

W styczniu szczególnie rekomendujemy:




14. Dni Muzyki Nowej 2024 | DEAE, Passepartout Duo



14. Dni Muzyki Nowej w 2024 roku to 8 koncertów, zaplanowanych po 2 w każdą drugą sobotę w miesiącach: styczeń, luty, marzec i kwiecień. Na pierwsze koncerty organizatorzy zapraszają 13 stycznia 2024.

Wydarzenie rozpocznie występ Włoskiego duetu Passepartout Duo z najnowszym instrumentem własnego projektu i wykonania - chromaplanem. Wśród ich wynalazków znajdują się także między innymi cymbałki wykonane ze znalezionego na śmietniku zabawkowego pianina, syntezator analogowy połączony ze sztuką tekstylną czy syntezator z filcu wełnianego. Do obsługi najnowszego wynalazku Nicoletty Favari i Christophera Salvito wykorzystywane są z kolei cewki przekaźników, które po dotknięciu płaskiej powierzchni instrumentu wytwarzają pole elektromagnetyczne za pomocą dziesięciu umieszczonych w nim oscylatorów. Eksperymenty z tym niecodziennym brzmień zostały uchwycone na albumie "Circo Pobre", a 13 stycznia po raz pierwszy w Polsce będzie można posłuchać ich na żywo.

Tego wieczora wystąpi też Duet DEAE z programem "Lithium". Projekt tworzą Zofia Ilnicka (flecistka, kompozytorka, improwizatorka) i Ola Rzepka (perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka). W 2023 roku artystki zagrały swoje pierwsze koncerty jako DEAE. Idea przyświecająca temu przedsięwzięciu głównie koncentruje się na średniowiecznych utworach Hildegardy z Bingen, jakie Ilnicka i Rzepka przepuściły przez swoją wrażliwość, wyobraźnię i improwizatorski warsztat. To będzie ich premierowy koncert przed trójmiejską publicznością.
FK

Wydarzenia

20 lat Speaking Concerts - Strauss na Karnawale

59 - 169 zł
muzyka poważna

Koncert Karnawałowy 2024- Bal Gdański

50 - 150 zł
muzyka poważna, bal

Koncert symfoniczny - Jakub Jakowicz i Krzysztof Jakowicz

48-100 zł
muzyka poważna

14. Dni Muzyki Nowej 2024 | DEAE, Passepartout Duo

80 zł
muzyka poważna

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi

muzyka poważna, uroczystość oficjalna

Wydarzenia

Opinie (8)

Wszystkie opinie

  • Oby (2)

    nie taka muzyka jaką nam zaserwowano w Sylwestra dramat. To co Steczkowska ze sobą zrobiła co to było a faktycznie szaman by się jej przydał. Gabor , Węgiel
    żeby dzieci nazywać gwiazdami to była żenada stękane śpiewanie.Afromental ciężka muzyka dobra na małe imprezki w domu jak ktoś lubi ciężką muzykę.
    Można mnożyć przykładów i już po dwóch godzinach na Fejsie ludzie pisali dawno takiej sznury nie było zamiast robić głośniej telewizor w Sylwestra trzeba było ściszać.

    • 9 3

    • Już odbiegając że ktoś powie że wieczna krytyka to tutaj pełna zgoda.
      Obydwie stacje zaserwowały
      nie wiadomo co i najniższych lotów.

      • 7 0

    • ponad 5,5 miliarda wydać na TVP... 2 miliardy zł z dotacji z budżetu + abonament 1 miliard + Reklamy + 2,5 miliarda zadłużenia

      A wynik było widać w sylwestra :-( Dobrze że to się rozpada bo znowu musze zapłacić podatek za RTV zwany abonamentem w wysokości już 294,90 zł a nawet nie oglądam TV :-(

      • 0 4

  • W tym roku niektórzy będą cienko śpiewać :))))))

    • 5 10

  • Opinia wyróżniona

    Scenariusz w tym jednakowy:

    Chłopy maksymalnie udają fajniaków, dziewczyny - że niby ktoś tam w nich zainteresowany

    • 8 0

  • Jeśli mowa o pięknych koncertach (1)

    To kiedy 1125 i Schizma?

    • 0 0

    • Schizma 19.04.24 Ucho

      To tak jakby co xD

      • 0 0

  • Z tą "jakością artystyczną" to rzeczywiście, autor artykułu ma rację.

    W listopadzie ub. roku poszedłem na balet Czajkowskiego. Wykonawcy mieli w nazwie nawet "Royal". Czegoś tak żenująco słabego w życiu nie widziałem! Podkład muzyczny pofragmentowany i puszczany z jakiegoś odtwarzacza. Poziom artystyczny wykonawców bardziej kojarzył się z tabunem koni w parkurze niż z baletem. Do tego co kilka minut wymuszali oklaski. Żenada! Wyszedłem w pierwszym antrakcie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?

 

Najczęściej czytane