• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wojciech Jagielski - Spotkanie autorskie

W Afganistanie zachodzą obecnie gwałtowne zmiany polityczne, społeczne i kulturowe. O ich źródłach i podstawach oraz możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji mówić będzie Wojciech Jagielski podczas spotkania autorskiego pt.: "Gra o Afganistan".

"Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem." - napisał Wojciech Jagielski w swoim bestsellerze o Afganistanie.
Obcy zrobili z ich kraju laboratorium i akademię terroryzmu - oni sami nie przyłożyli do tego ręki. Kraj stał się areną interesów światowych mocarstw. To w Afganistanie zaczął rozpadać się ZSRR. To Afganistan wystawił na szwank reputację USA jako najpotężniejszego światowego mocarstwa. Skutki mocarstwowych starć obserwujemy obecnie z zapartym tchem.

- Podczas spotkania autorskiego z Wojciechem Jagielskim omówimy fenomen Afganistanu - jego kultury i społeczeństwa oraz trwające, często dramatyczne przemiany - mówi Arek Gancarz z Działu Promocji, Marketingu i PR Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Spotkanie poprowadzi Stasia Budzisz. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne ilość miejsc ograniczona. Zapisy: promocja@wbpg.org.pl (w tytule należy wpisać "Gra o Afganistan"). Spotkanie będzie również transmitowane na żywo na portalu Facebook @BibliotekaPublicznaGdansk.

O autorze:
Wojciech Jagielski dziennikarz, reportażysta i pisarz, urodzony w 1960 roku w Goworowie pod Ostrołęką, ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Były korespondent wojenny związany z Polską Agencją Prasową, przez prawie dwadzieścia lat był pisał dla "Gazety Wyborczej". Członek redakcji "Tygodnika Powszechnego". Współpracował z BBC oraz "Le Monde". Przez lata wraz z fotografem Krzysztofem Millerem jeździli w rejony konfliktów zbrojnych. W 2009 roku otrzymał Odznakę Honorową Bene Merito, wyróżnienie nadawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

W 1994 roku zadebiutował zbiorem reportaży "Dobre miejsce do umierania". Wstęp do tej publikacji napisał sam Ryszard Kapuściński. W 2002 roku pojawiła się poświęcona Afganistanowi książka "Modlitwa o deszcz", a dwa lata później czeczeńska historia "Wieże z kamienia". Doczekała się ona tłumaczenia na język angielski i została doceniona za granicą przez "The Economist". Każda kolejna książka oraz reportaż przynosiły mu uznanie. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twórczość Wojciecha Jagielskiego doczekała się wielu nagród i wyróżnień. Jest między innymi laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa. Został też nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2003 roku za książkę "Modlitwa o deszcz". Z kolei książka "Nocni wędrowcy" znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2010 roku. Kolejna tytuł, "Wszystkie wojny Lary" otrzymała nominację w II Edycji Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii "najlepsza książka".

Opinie

Sprawdź się

Teatr Leśny w Gdańsku zlokalizowany jest