• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Na obiad, zakupy i wystawę. Nietypowe galerie sztuki

Aleksandra Wrona
18 kwietnia 2024, godz. 13:00 
Opinie (9)
 • Chyżawski Art Studio w Centrum Handlowym Osowa
 • Chyżawski Art Studio w Centrum Handlowym Osowa

"Wyjście do galerii" dla jednych oznacza bliskie spotkanie ze sztuką, a dla innych zakupowe szaleństwo. A co, gdyby połączyć te dwa światy? Coraz częściej sztukę możemy kontemplować w mniej oczywistych miejscach, takich jak galerie handlowe czy food halle. Podajemy kilka przykładów.
Czy lubisz odwiedzać wystawy?

Coraz częściej zdarza się, że sztuka pojawia się w miejscach, w których raczej się jej nie spodziewamy, jak np. centra handlowe. Dzięki temu możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji zakupów czy jedzenia zaserwować sobie trochę kultury. To doskonały sposób, żeby dotrzeć ze sztuką do osób, które na co dzień nie mają czasu lub ochoty na odwiedziny muzeum czy galerii.

CH Osowa: nowy punkt kulturalnyCentrum Handlowe Osowa niejednokrotnie organizowało już w swoich przestrzeniach wystawy fotograficzne czy malarskie. Tym razem centrum poszło o krok dalej i zaprasza swoich gości do nowej pracowni artystycznej Chyżawski Art Studio, gdzie będą mogli zobaczyć na żywo, jak powstają obrazy, oraz wziąć udział w warsztatach z malarstwa i rysunku.

- Dla mnie jako artysty dobry efekt jest, kiedy patrzący na mój obraz człowiek, oprócz przyjemnego estetycznego doświadczenia, rozpoczyna dialog ze swoją duszą. Gdy obraz przy pomocy klasycznych narzędzi kompozycji, kreski, koloru, przekazu, oprócz roli dekorowania, przyczynia się do kształtowania kultury, dobra ludzkości. Zapraszam do odwiedzania mojego studio, gdzie każdy może przedstawić swój pomysł, a ja zrobię wszystko, aby go zrealizować - mówi Denis Chyżawski.
Nowy lokal otwarty będzie dla gości od poniedziałku do soboty, w godz. 10-18.


Magazyn Główny w MontowniMagazyn Główny to przestrzeń sztuki prowadzona przez Food Hall Montownia we współpracy z Wydziałem Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w miesięcznych cyklach wystawienniczych można zobaczyć prace studentów i absolwentów ASP.

Do tej pory w Magazynie odbyły się dwa wernisaże - Mateusz Lengling "Enemy Territory" i Basia Tymoszuk "Płytka". W czwartek, 18 kwietnia, odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej "Self Control".

"Niezależnie od tematu, narracji i formy, malarstwo, odnosząc się do czegoś opowiada także, a może przede wszystkim, o swoim twórcy czy twórczyni. O tym, jak ona/on widzi świat, jak widzi siebie w tym świecie, a ta prywatna relacja z rzeczywistością staje się dla odbiorców filtrem, przez który zerkać mogą także oni. Autoportret to specyficzny obszar twórczości, w którym artystki i artyści nie tylko prezentują swój punkt postrzegania, ale i kreują to, w jaki sposób będą oglądać ich inni. Wystawa Self-control to wybór kilkunastu studentek i studentek oraz absolwentek i absolwentów wydziału malarstwa skupiających się między innymi na własnych wizerunkach. W erze selfie, kiedy publiczne szafowanie własnym obliczem jest praktyką powszechną, autoportret staje przezroczysty - często zapominamy, że u jego zarania leży nie tylko narcystyczny gest, ale i głębokie skupienie czy wreszcie chęć kontroli własnego wizerunku. Zapraszamy do zapoznania z różnymi postawami młodych artystek i artystów, a dzięki szerokiemu ich spektrum, do refleksji nad tym, jak poprzez autoportret postrzegać można także czas i miejsce, w którym powstał" - czytamy w opisie wystawy.

 • Riviera Sztuki to przestrzeń wystawiennicza zaaranżowana na jednej ze ścian w korytarzu w Centrum Riviera.
 • Riviera Sztuki to przestrzeń wystawiennicza zaaranżowana na jednej ze ścian w korytarzu w Centrum Riviera.
 • Riviera Sztuki to przestrzeń wystawiennicza zaaranżowana na jednej ze ścian w korytarzu w Centrum Riviera.

Riviera SztukiRiviera Sztuki to przestrzeń wystawiennicza zaaranżowana na jednej ze ścian w korytarzu w Centrum Riviera. Od ponad sześciu lat nośniki udostępniane są bezpłatnie lokalnym artystom, którzy mogą w nich eksponować swoje prace malarskie lub fotograficzne.

Jest to szansa na stworzenie autorskiej wystawy i zaprezentowanie swojego talentu szerszemu gronu odbiorców. Z tej możliwości korzysta w każdym roku kilkudziesięciu lokalnych twórców. Do projektu może się zgłosić każdy, kto uważa, że ma do zaprezentowania ciekawe prace, zgłoszenia przyjmowane są mailowo, a maksymalny czas ekspozycji wystawy wynosi 4 tygodnie.

Darmowe wejścia do muzeów i galerii w Trójmieście Darmowe wejścia do muzeów i galerii w Trójmieście
Centrum Riviera pracuje właśnie ze Stowarzyszeniem Traffic Design. Wynikiem współpracy będzie inspirowana gdyńskim modernizmem instalacja, która zmieni tę przestrzeń w prawdziwy Korytarz sztuki.

Wydarzenia

Wernisaż | Self Control

wystawa, wernisaż

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

 • (4)

  Artykuł tak zmontowany by napomknąć o fudholach. Chyba i ich czas przemija. Był bum na to owszem. Nawet ja byłem z dwa razy. Jednak szybko sie jorgnąłem,że płacić jak w restauracji za jedzenie w stylu piknikowym...Niech oni dobrze przemyślą czy warto z hali targowej to robić...

  • 18 6

  • przy obecnej ekonomii

   foodhalle nie maja sensu. ceny jak w zwyklej restauracji, a siedzisz jak na stolowce, albo jakims jarmarku, bo ktos wykrecil kraftowy makaron. bez przesady

   • 5 3

  • moda mija jak na kuse spodenki ze smyka

   • 0 3

  • Byleby nie skończyło się jak z Krewetką (1)

   Pytanie co z tą halą? Sam nie jestem zwolennikiem kompleksów z jedzeniem, ale jak już mają najmować partery w kamienicach i smrodzić sąsiadom, to niech się zlokalizują w jednym miejscu i niech tam będą. Zawsze mogą razem coś zorganizować, może i mnie zachęcą do przyjścia w takie miejsce. Być może zrobi się przestrzeń na inne, różnorodne biznesy, które nie wymagają corocznego przekształcania przestrzeni, bo coś się otworzyło, padło i wchodzi inne, a inne to najczęściej kolejne modernizacje. Z tego co się orientuję nie ma zbyt wiele biurowców w centrum Gdańska, większość jest w Oliwie, być może miejsca po knajpach będą miały wzięcie wśród innych branż.

   Swoją drogą ciekawe, że Krewetka pusta, tak drogie czynsze tam są? Zajrzałbym w status tego miejsca, bo to aż dziwne, że nie najgorzej wyglądający budynek nie ma wzięcia. Fakt, że było tam kino i trzeba inwestycji żeby to zmienić.
   Jak dla mnie, niech wszędzie robią food hale, zwisa mi to i powiewa, choć jestem raczej fanem inwestycji kulturalnych, które moim zdaniem tracą jeśli się je połączy z knajpą i sklepem... sklep to sklep, knajpa to knajpa, może jestem staromodny, ale iść na wystawę i tam jeść, a później na zakupy, czy jakkolwiek inaczej to trochę tak bez polotu, finezji, to tak jakby samemu siebie pozbawiać wyboru.

   • 2 1

   • Pewnie w prywatnych rękach. Myślę, że zburzą krewetke i postawią coś innego.

    • 3 0

 • Pomysł fajny ale każdy koneser wie że sztuka w Galerii jest dużo droższa niż wycenia ją rynek :))) (1)

  Po co przepłacać ?

  • 4 3

  • ja zawsze mówię dzieciom przy obiedzie ... jak jesz to się nie baw bo jak się bawisz to nie jesz

   • 2 1

 • ale kombo (1)

  coś w rodzaju tego kawału co pan radził marce by dała dziecku arbuza to się naje i napije za jednym razem ...on za to miał sobie po kucać :DDD

  • 4 1

  • ?

   Co?

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Co znajduje się w Parku Hestii w Sopocie?

 

Najczęściej czytane