Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Nord-Ost (6 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
600-464-619
wystawia:
Teatr BOTO
data premiery:
28 sierpnia 2013
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerwy)
Nord-Ost
9.0 21 ocen 1 10
Nord-Ost
Torsten Buchsteiner

W środę, 23-go października 2002, o godzinie 21:05 42 Czeczenów szturmuje Teatr na Dubrowce w Moskwie. Przerywają przedstawienie musicalu NORD-OST i biorą 850 widzów jako zakładników. Ich żądanie: całkowite wycofanie się armii rosyjskiej z Czeczenii. Akcja trwa 57 godzin, 170 osób przypłaca ją życiem.

Olga, 45-letnia księgowa z Moskwy, za długo oszczędzane pieniądze kupiła bilety na przedstawienie dla siebie, męża i córki. Chcieli spędzić miły wieczór w teatrze, pomarzyć sobie trochę, przeżyć w szarej codzienności coś optymistycznego, bo w musicalu wszystko przecież zawsze kończy się happy endem. Tym razem nie - w czasie oblężenia Olga zostaje postrzelona, a mąż umiera na wskutek działania gazu paraliżującego.

Łotewka Tamara, 34-letnia internistka, w ostatnim momencie przejęła nocny dyżur na pogotowiu i zrezygnowała z biletów. I tak nie miała specjalnej ochoty na musical, bo po śmierci męża, który popełnił samobójstwo po odbyciu służby w Czeczeni, stała się na tyle realistką, by nie wierzyć w cukierkowe przesłanki, zamydlające oczy i propagujące, że życie może być piękne. Teraz jednak za wszelką cenę próbuje dostać się do teatru, od kiedy wie, że jej matka, zamiast oddać bilety, siedzi tam na widowni wraz z wnuczką.

23-letnia Czeczenka Zura, wstąpiła do Brygady Czarnych Wdów, bo po tym, jak na wojnie straciła męża, po prostu nie miała dokąd wracać, a oni zapewnili jej ciepły kąt i poczucie wartości. W czasie przygotowań do akcji oblężenia teatru oglądała Nord-Ost kilka razy i płakała ze wzruszenia. W Groznym nigdy nie była w teatrze, bo budynek został zbombardowany. Swoją walką rozumie jako domaganie się o prawo do godnego życia i oddanie czci poległemu mężowi. Nie uważa się za terrorystkę.

Trzy kobiety, silne i niezależne, w kwiecie wieku, nagle zostają wykolejone z codzienności przez katastrofę, w której los każdej przeznaczył inne zadanie. Niemiecki dramaturg Torsten Buchsteiner wczuwa się w mistrzowski sposób w swoje bohaterki i z wielkim wyrozumieniem dla ich osobistych motywacji i daje im w swojej sztuce NORD-OST możliwość wypowiedzi, wspomnień, znalezienia słuchacza, odreagowania emocji, przerobienia traumy a przede wszystkim możliwość żałoby. Bo mimo, że tak bardzo różnią się od siebie, Buchsteiner łączy ich wspólnym mianownikiem: każda jest wdową, ofiarą konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego i tą, która po odejściu partnera została i musi uporać się ze świadomością osamotnienia, poczuciem bezradności, z agresją, rozpaczą i budowaniem na gruzach nowej przyszłości. Autorowi udało się wykreować trzy wspaniałe role dla aktorek i stworzyć sztukę, która nie tylko w przejmujący sposób balansuje na pograniczu teatralności i dokumentu, ale która mimo, że powstała 5 lat temu i opowiada o wydarzeniach z 2002 roku, wciąż na nowo zaskakuje swoją aktualnością.

Ludzie z tajnego wywiadu mówią, że operacja była pełnym sukcesem. Krytycy mówią, że była rzezią. W oficjalnej przemowie telewizyjnej do narodu Putin oświadczył: "udowodniliśmy, że Rosja nie da się powalić na kolana". Przeprosił rodziny ofiar, a następujący poniedziałek ogłosił dniem narodowej żałoby. Oficjanie porównuje się moskiewski dramat zakładników z nowojorskim zamachem z 11-go września. Tu i tam uważa się jakiekolwiek rozważania na temat przyczyn terroryzmu oraz bezkonfliktowych rozwiązań za "niepatriotyczne".

Reżyseria: Adam Nalepa

Występują:
Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Sylwia Góra Weber

Reżyseria i przekład: Adam Nalepa
Występują: Sylwia Góra Weber, Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć

Recenzja Trojmiasto.pl

Zemsta jak wyrok śmierci - o "Nord-Ost" Teatru BOTO Zemsta jak wyrok śmierci - o "Nord-Ost" Teatru BOTO

Zemsta jak wyrok śmierci - o "Nord-Ost" Teatru BOTO (7 opinii)

Jedna wiedziała, że idzie na śmierć. Inne w najśmielszych snach nie spodziewały się horroru, jaki...

29 sierpnia 2013

Przeczytaj także

Opinie (6)

 • rewelacja (opinia sprzed 3 lat)

  bardzo mocny przekaz, świetna gra, jeszcze do siebie dochodzę...

  • 1 0

 • (opinia sprzed 7 lat)

  bardzo dobry spektakl zdecydowanie polecam, daje do myślenia

  • 3 1

 • (opinia sprzed 7 lat)

  Kogo błąd ?

  • 0 0

 • (opinia sprzed 7 lat)

  A to duży błąd! Ponieważ spektakle robią ważne i "poruszające duszę"
  Byłam, widziałam i polecam:)

  • 4 1

 • (opinia sprzed 7 lat)

  spoko spoko ale nikt na BOTO nie przychodzi :-(
  Sala świeci pustkami.

  • 0 4

 • (opinia sprzed 7 lat)

  Warto!! Warto!!

  • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery