• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Międzynarodowy Dzień Muzyki: Vadim Repin (2 opinie)

Zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Gwiazdą koncertu będzie wybitny skrzypek Vadim Repin.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Vadim Repin - skrzypce

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:
Felix Mendelssohn-Bartholdy Uwertura Ruy Blas op. 95 [7]
Sergiusz Prokofiew II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63 [26]
Johannes Brahms Wariacje na temat Haydna op. 56a [20]

Patronat medialny: trojmiasto.pl, "Prestiż. Magazyn Trójmiejski", Radio Gdańsk, pomorskie.eu
Sponsor Strategiczny PFB - Energa Grupa Orlen
Główny Sponsor PFB i Mecenas Kultury - PGE Energia Ciepła S.A.

Vadim Repin
Urodził się na Syberii w 1971 roku. Jego debiuty w Moskwie i Petersburgu miały miejsce, gdy miał 11 lat. Już trzy lata później zadebiutował w Tokio, Monachium, Berlinie i Helsinkach, a zaraz potem w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W wieku 17 lat był najmłodszym w historii zwycięzcą Concours Reine Elisabeth. Od tego czasu występował z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata oraz we wszystkich głównych ośrodkach muzycznych.
W 2010 roku za zasługi dla muzyki otrzymał najwyższe francuskie wyróżnienie Victoire d'Honneur oraz tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury. Natomiast w Pekinie został mianowany Honorowym Profesorem Centralnego Konserwatorium Muzycznego w 2014 roku, a w 2015 roku Konserwatorium w Szanghaju, gdzie również przyznano mu ten tytuł.

W kwietniu 2014 roku został założycielem i dyrektorem artystycznym pierwszej edycji Transsiberian Arts Festival, która odbyła się we wspaniałej nowej sali koncertowej Nowosybirska. Festiwal został entuzjastycznie przyjęty i wyznaczył priorytety młodym muzykom edukacja muzyczna odgrywa ważną rolę w życiu Vadima Repina. W ubiegłym sezonie prowadził cykl kursów mistrzowskich dla młodych skrzypków na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Był też jurorem w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Donatella Flick w Londynie oraz Concours Reine Elisabeth w Brukseli.
Podczas europejskiej trasy koncertowej z Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra zagrał wraz z Danielem Hope prapremierę i liczne prawykonania koncertu podwójnego Shadow Walker Marka-Anthony'ego Turnage'a.

Występował też podczas Pas de Deux z udziałem światowej sławy baletnicy Svetlany Zacharovej w Hongkongu, Maskacie, Japonii i Korei, koncerty na Enescu Festival Bukareszt, w Verbier i na Festiwalu w Montrealu z udziałem RAI Torino Orkiestra. Także wykonania nowego koncertu skrzypcowego Sofii Gubaiduliny w Wiedniu z RSO pod dyrekcją Andresa Mustonena oraz w Lipsku z Orkiestrą Gewandhaus pod dyrekcją Andrisa Nelsonsa, a ostatnio prawykonanie poprawionej wersji La Sindone Arvo Pärta, do której kompozytor, m.in. z okazji 85. roku życia, dodał solową partię skrzypiec z myślą właśnie o Vadimie Repinie.
Artysta gra na skrzypcach Rode Antonio Stradivariego z 1733 roku.

Opinie (2)

 • A może jednak po polsku? (1)

  Wadim Repin, a nie Vadim. Naprawdę trzeba przepisywać bezmyślnie angielską wersję rosyjskiego imienia?

  • 2 3

  • To jest oficjalna transkrypcja międzynarodowa cyrylicy. Nie jest żadnym błędem i nie jest z angielskiego. Trzeba być powściągliwy z uwagami, bo czasami rację ma ta druga strona.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Państwowa Galeria Sztuki, galeria sztuki współczesnej i tradycyjnej, mieści się w: