stat
PATRONAT

ORGANy PLUS+2021/ 1911

Wydarzenie w ramach

Neoromantyczni mistrzowie fin de siècle z Berlina na festiwalu ORGANy PLUS+®2021. Dokładnie 110 lat temu w salezjańskim kościele Św. Jana Bosko na Oruni elbląski organmistrz Eduard Wittek zbudował nowy pneumatyczny instrument w zabytkowej barokowej szafie organowej Andreasa Hildebrandta z 1749 roku. W tym samym czasie Berlin był jednym z najważniejszych centrów muzyki organowej. W czasie koncertu w poniedziałek 4 października o godz. 19.30 w salezjańskim kościele św. Jana Bosko na Oruni obie neoromantyczne tradycje - gdańska i berlińska - spotkają się pod palcami wybitnego organisty z Berlina, laureate tegorocznej nagrody OPUS KLASSIK - Andreasa Sieliga który, wraz z Christine Elbe - sopran przeniosą nas ponad sto lat wstecz do czasów fin de siècle'u.

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka i architektura neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, wreszcie muzyka premierowo wykonana w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. Pozwólmy sobie na podróż w czasie! Zapraszamy!

muzyka poważna - koncerty w TrójmieścieAndreas Sieling - organy
Od 2005 roku jest organistą katedralnym wielkich organów Sauera w katedrze berlińskiej. Liczne trasy koncertowe zaprowadziły go do niemal wszystkich krajów europejskich, Rosji, USA i Kanady. Regularnie realizuje również nagrania płytowe, radiowe i filmowe. Jego działalność dopełniają wydawnictwa naukowe i redakcja nieznanej muzyki romantycznej XIX wieku. Od 1999 roku Sieling wykłada na stanowisku profesora na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie (Universität der Künste, UdK) grę na organach oraz praktykę wykonawczą, literaturę organową i metodykę organową. Ponadto prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech i za granicą, pracuje jako ekspert organowy i jest poszukiwany jako juror na konkursach. W 2020 roku otrzymał tytuł dyrektora muzyki kościelnej. Ostatnio w 2020 roku ukazała się jego płyta CD "Berlin" (MDG), zawierająca kompozycje berlińskich kompozytorów XIX i początku XX wieku - w tym kilka premierowych nagrań, która otrzymała nominacje do nagrody OPUS KLASSIK.


Christina Elbe - sopran
Studiowała w Konserwatorium "Carl Maria von Weber" w Dreźnie pod kierunkiem prof. Margret Trappe-Wiel. Kształcił ją również Olaf Bär i Andreas Schmidt. Christina Elbe była solistką w "Landesbühnen Sachsen" od 2007 do 2013 roku. Ponadto, jako rozchwytywana artystka koncertowa, ma na swoim koncie występy na "Dresdner Musikfestspiele", "Festival Mitte Europa", "Rheingauer Musiksommer", "Bachfest Würzburg" oraz na inauguracyjnym koncercie "Händelfestspiele Halle". Współpracowała również z renomowanymi dyrygentami, takimi jak Hans-Christoph Rademann, Roderich Kreile, Matthias Grünert i Tobias Brommann w renomowanych salach Filharmonii Luksemburskiej, Konzerthaus Berlin, Liederhalle Stuttgart, Tonhalle Düsseldorf, oraz w drezdeńskim Frauenkirche i berlińskiej katedrze.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym.
Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production
Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 zł
  • Bilet ulgowy
    20 zł
Karnety na cały festiwal w cenie 100/160 do nabycia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu.
paź 9

sobota, godz. 19:00

bilety 40 zł
ulgowy 30 zł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z trójmiejskich pisarzy jako jedyny mieszkający w Trójmieście wygrał Nagrodę Literacką Gdynia?