• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz Festival 2017 (3 opinie)

Tegoroczny Sopot Jazz Festival odbędzie się w dniach 5 - 7 października i będzie drugim z planowanych pod kierownictwem artystycznym światowej sławy amerykańskiego saksofonisty, GREGA OSBY. W tym roku na trzy wieczory festiwalowe zapraszamy do wnętrz legendarnego sopockiego Grand Hotelu.

"Moim głównym celem jest pokazanie jak jazz ewoluuje na świecie. Choć jazz narodził się w Ameryce, dziś jest muzyką globalną, platformą otwartą na wpływy wielu różnych kultur, sposobów muzycznego myślenia. Program Sopot Jazz Festival jest wynikiem moich wieloletnich doświadczeń, otwiera publiczność na nowe zjawiska muzyczne i nowych, kreatywnych muzyków." - powiedział dla "Jazz Forum" Greg Osby.

jazz - koncerty w Trójmieście


Sopot Jazz Festival 2017 rozpocznie 5 października koncert wokalnych talentów, Alice Ricciardi z Włoch i Viktoriji Pilatovic z Litwy, które na scenie spotkają się po raz pierwszy i zademonstrują dwa różne podejścia do jazzowej wokalistyki. Dla publiczności będzie to wyjątkowa okazja doświadczenia tak szerokiego spektrum ekspresji i interpretacji melodii. W projekcie wystąpią także: czołowy włoski pianista Pietro Lussu, amerykański kontrabasista Josh Ginsburg, oraz legendarny polski perkusista Czesław Bartkowski.

Następnie usłyszymy pochodzącego z Turcji Timucina Sahina, błyskotliwego gitarzystę i kompozytora, tworzącego osobiste i niezwykłe struktury na swojej dwugryfowej gitarze. Sahin wystąpi z wiodącą polską sekcją rytmiczną, kontrabasistą Michałem Barańskim, oraz perkusistą Łukaszem Żytą.

6 października wieczór festiwalowy rozpocznie Algorhythm, kwintet złożony z wyróżniających się muzyków młodego pokolenia, o już wypracowanym brzmieniu. Dwóch docenianych na scenie nowojorskiej saksofonistów tenorowych, Adam Larson i Troy Roberts, wystąpi, każdy z osobna z triem 23 letniej pianistki Kasi Pietrzko (w składzie: Adam Święs - kontrabas i Piotr Budniak - perkusja), a także w żywiołowym tenorowym pojedynku.
Piątkowy wieczór zakończy się koncertem Clevelanda Watkissa, jednego z najwybitniejszych obecnie wokalistów jazzowych, znanego z eleganckiej ekspresji, ciepłego tonu i bardzo osobistego stylu wokalnego. Stanie on na czele zespołu w gwiazdorskiej obsadzie czterech, czołowych artystów brytyjskich.

Ostatniego dnia festiwalu, 7 października, usłyszymy dwa projekty, w które zaangażowana jest polska perkusistka, od lat mieszkająca w Nowym Jorku, Dorota Piotrowska. W pierwszym, obok Piotrowskiej, usłyszymy utalentowanego polskiego pianistę Kubę Płużka i aktywną na międzynarodowej scenie jazzowej kontrabasistkę, Darię Chernakovą z Moskwy, skład uzupełni wybitna flecistka z Izraela, Tali Rubinstein. Drugi projekt wspóliderowany jest przez Dorotę Piotrowską i amerykańskiego saksofonistę sopranowego Sama Newsome'a.

W finałowym koncercie wystąpi Kolumbijczyk o indiańskich korzeniach, Juan García-Hereros, znany również jako Snow Owl. Południowoamerykański wirtuoz sześciostrunowej gitary basowej wraz z septetem zaprezentuje wielokulturowy projekt The Blue Road.

Większość projektów muzycznych prezentowanych podczas tegorocznej edycji wydarzenia powstało na zamówienie festiwalu.

Po wieczornych koncertach w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.

W ramach Sopot Jazz Festival odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe - 4 października z wirtuozem gitary, Timucinem Sahinem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistą Troyem Robertsem w Teatrze BOTO.

Sopot Jazz Festival organizowany jest przez Miasto Sopot i Bałtycką Agencję Artystyczną BART.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Sopotu.
 
PROGRAM

5.10 | czwartek | 19.00 Hotel Sofitel Grand Sopot

Alice Ricciardi & Viktorija Pilatovic Songbook (IT/LT/ESP/USA/DE/PL)
alice ricciardi/ viktorija pilatovic/ pietro lussu/ josh ginsburg/ czesław bartkowski
timucin sahin trio feat. Michał barański & łukasz żyta (TUR/USA/PL)

normalny - 80 zł
ulgowy - 60 zł

Teatr BOTO - jam session

6.10 | piątek |godz. 19.00 Hotel Sofitel Grand Sopot

Algorhythm (pl)
kKsia Pietrzko Trio with special guests Adam Larson & Troy Roberts (PL/AUS/USA)
Cleveland Watkiss Us All Stars (UK)

normalny - 90 zł
ulgowy - 70 zł

Klub Atelier - jam session

7.10 | sobota | godz. 19.00 Hotel Sofitel Grand Sopot

Kuba Płużek / Daria Chernakova / Dorota Piotrowska with special guest tali rubinstein (pl/ usa/ rus/ isr)

Dorota Piotrowska / Sam Newsome Quartet (PL/USA/RUS)

Snow Owl and the Blue Road (COL/AUT/USA)

normalny - 90 zł
ulgowy - 70 zł

Teatr BOTO - jam session

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • Wszystko to muzyka do windy, jassowy bełkot niedouczonych pseudomuzycznych zarozumiałych snobów. (2)

  Gdzie prawdziwy , radosny swing, gdzie rasowe big-bandy, gdzie dixielandowe perły, jak kiedyś nasz gdański "Seaside" Emila Kowalskiego? No tak, to trzeba czuć i umieć grać...I grać dla słuchaczy, szanować ich - nie tylko emanować swoim bólem istnienia...
  I do tego ta zagraniczna nikomu nie znana zbieranina, opłacona przecież przez kasę miasta czyli nas, podatników! A nasi muzycy rypią wesela albo kelnerują w smażalni, bo lewackie władze popierają tylko siebie i swoich.

  • 6 15

  • (1)

   Ale Ci się ulało. Dixielandu szukaj 100 lat temu w południowych USA. Muzyka ma różne oblicza a ludzie różne wrażliwości i zdolność odbioru muzyki prostszej lub bardziej złożonej.

   • 1 0

   • NO WŁAŚNIE! MA RÓŻNE OBLICZA!!!

    A tu tylko jeden gatunek - atonalny , arytmiczny bełkot zdołowanych smutasów . Bez piękna, bez muzyki bez serca, bez duszy, bez sensu...
    P.S. Dixieland ma 100 lat , to go nie gramy? To nie grajmy też dziadów Mozarta, Beethovena - to aż lat 200! Staroć i szwabskie pitolenie...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: