• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz Festival 2015 (1 opinia)

Sopot Jazz Festival to cztery dni fantastycznej oryginalnej, improwizowanej muzyki, ponad trzydziestu intrygujących wykonawców z wielu krajów i kontynentów, którzy zaprezentują się w przeróżnych konfiguracjach: od duetu po orkiestrę. Sopot Jazz Festival to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań niezwykłej przestrzeni muzycznej, którego myślą przewodnią zgodnie z koncepcją Adama Pierończyka - Dyrektora Artystycznego Festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność.

paź 6

piątek, godz. 20:00

Sopot,
bilety 40 zł
lis 18

sobota, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 75 - 120 zł
ulgowy 40 - 60 zł
Kup bilet
Sopot Jazz Festival to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych festiwali jazzowych w Polsce, którego historia sięga roku 1956. Za dobór artystów od roku 2011 odpowiedzialny jest jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych Adam Pierończyk - Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Projektując wydarzenie, konsekwentnie od pięciu lat, poszukuje i zaprasza do udziału w Festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które nieczęsto pojawiają się na koncertach w Polsce, a są dla publiczności gwarantem wysokiego poziomu muzycznych doznań.

jazz - koncerty w Trójmieście


Sopot Jazz Festival 2015 to siedem zespołów zagranicznych (w tym aż pięć po raz pierwszy w naszym kraju) oraz trzy polskie (w tym dwie premiery), które od środy do soboty zaprezentują się w kilku przestrzeniach festiwalowych - na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w legendarnym sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF i Sali Columbus, Sheraton Sopot Hotel. Program tegorocznej edycji wydarzenia zgodnie z deklaracją złożoną przed laty przez Adama Pierończyka, w której porównywał swoją rolę do dbającego o krąg swoich klientów sklepikarza, który sprowadza dla nich trudno dostępne artykuły, zapowiada się niezmiennie wyjątkowo! "Jeżeli weźmiemy pod uwagę teorie, że standardowe combo jazzowe to saksofon lub trąbka z sekcją rytmiczną w składzie: fortepian, kontrabas i perkusja, to - jak mówi Adam Pierończyk - szczęśliwie aż 90 procent naszego tegorocznego programu nie mieści się w normie".Środa, 7.10.2015
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie


Pierwszym zespołem potwierdzającym ten fakt będzie oryginalne trio berlińskiej harfistki Kathrin Pechlof. Zaraz po niej premierową suitę zatytułowaną Barok Progresywny przedstawi ze swą orkiestrą Nikola Kołodziejczyk, zdobywca tegorocznego Fryderyka za jazzowy debiut roku. Oba zespoły zagrają akustycznie, co pozwoli podkreślić delikatny charakter tej muzyki, oscylującej na pograniczu współczesnej kameralistyki, improwizacji i jazzu.

Czwartek, 8.10.2015
Klub SPATiF, Sopot


Dzięki SPATiFowi będziemy mogli zażyć sporej dawki rzadko spotykanej atmosfery klubowej. Czwartek, 8 października to dzień Sopot Jazz na tej właśnie scenie, a zawładną nią rodzime zespoły: świeżo założone przez rozchwytywanych sidemanów, którzy postanowili wyjść z cienia: Łukasza Poprawskiego i Jana Smoczyńskiego - PSM oraz SPHERE, interesujący przedstawiciele polskiej fali emigracji muzycznej do Danii, czyli Ania Rybacka, Marek Kądziela i Kuba Dybżyński.

Humair
Humair
Piątek, 9.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel, Sopot


Po przyjemnym ścisku w klubowej przestrzeni, skierujemy światło naszych reflektorów na luksusową Salę Columbus Hotelu Sheraton, gdzie będziemy Państwa gościć przez ostatnie dwa dni festiwalu. W piątek, 9 października przedstawimy tam trzy grupy, które w Polsce pojawią się po raz pierwszy. Wieczór otworzy kameralny duet wirtuozów, liczących się na europejskiej scenie: holenderskiego pianisty Jaspera van't Hofa oraz węgierskiego saksofonisty Tony'ego Lakatosa. Jako drugi zespół usłyszymy holenderskie Chambertones Trio z gitarzystą Jesse van Rullerem, który jako pierwszy Europejczyk w 1995 roku wygrał prestiżowy konkurs Theloniusa Monka w Stanach Zjednoczonych.
Na zakończenie wieczoru, swą w dalszym ciągu świeżą koncepcję muzyki przedstawi legenda europejskiego jazzu, żyjący od lat we Francji Szwajcar Daniel Humair i jego aktualny kwartet złożony z cenionych, francuskich artystów.

Sobota, 10.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel, Sopot


Podczas tegorocznej edycji wydarzenia po raz pierwszy na naszym festiwalu pojawia się Królestwo Niderlandów i jest reprezentowane aż przez trzy wybitne podmioty. Ostatnim z nich będzie w sobotę, 10 października holendersko-senegalskie trio Reijseger / Fraanje / Sylla, któremu przewodzi niepowtarzalny, znany m.in. ze ścisłej współpracy z reżyserem filmowym Wernerem Herzogiem, wiolonczelista Ernst Reijseger. Francuska delegacja w tym roku również jest silna, wiec nie mogło w niej zabraknąć legendarnego kontrabasisty Henri'ego Texiera i jego prezentującego się premierowo w Polsce zespołu.

Po wszystkich tych eksperymentach z formą, instrumentarium i stylistyką, festiwal zakończymy dość klasycznie - kwartetem jednego z najpopularniejszych przedstawicieli współczesnego amerykańskiego jazzu, trębacza Ambrose'a Akinmusire'a. Obsypany wieloma nagrodami muzyk (m.in. zwycięzca konkursów Theloniusa Monka i Carmine Caruso w 2007 roku) zaczaruje nas swą muzyką w przestrzeni Sali Columbus w Sheraton Sopot Hotel.

Zgrabnym słowem całość ozdobi na bieżąco nasz zaprzyjaźniony prezenter Artur Orzech.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Adam Pierończyk
Koncerty prowadzi: Artur Orzech

Organizator: Miasto Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Producent: Bałtycka Agencja Artystyczna BART|
Sponsor: Grupa Energa
Sopot Jazz Festival wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu i Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie


PROGRAM SOPOT JAZZ FESTIVAL 2015

07.10. (środa) / Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Sopot

KATHRIN PECHLOF TRIO (DE)
NIKOLA KOŁODZIEJCZYK ORCHESTRA (PL)

08.10. (czwartek) / SPATIF, Sopot

PSM (PL)
(Łukasz Poprawski / Jan Smoczyński / Tomasz Torres)
SPHERE (PL / DK)
(Ania Rybacka / Marek Kądziela / Kuba Dybżyński)

09.10. (piątek) / Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel, Sopot

JASPER VAN'T HOF/ TONY LAKATOS  (NL / HU)
CHAMBERTONES TRIO (NL)
(Jesse van Ruller / Joris Roelofs / Clemens van der Feen)
DANIEL HUMAIR QUARTET (CH / FR)

10.10. (sobota) / Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel, Sopot

ERNST REIJSEGER / HARMEN FRAANJE / MOLA SYLLA  (NL / SEN)
HENRI TEXIER HOPE QUARTET (FR)
AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET (USA)


Karnety i bilety festiwalowe dostępne w sprzedaży internetowej na www.sopotjazz.pl/bilety oraz
w sprzedaży bezpośredniej w:

1.Bałtycka Agencja Artystyczna BART ul. Kościuszki 61, Sopot,
w dniach 1-2.10.2015 i 5-6.10.2015 w godzinach: 10.00 - 17.00
oraz 7-8.10.2015 w godzinach: 10:00 - 15:00;
2.Opera Leśna ul. Moniuszki 12, Sopot,
codziennie w godzinach: 10:00 - 17:00;
3.Teatr Wybrzeże Scena Kameralna w Sopocie,
w dniu 7.10.2015 od godziny 18:00 do zakończenia koncertów;
4.Klub Spatif, Sopot
w dniu 8.10.2015 od godziny 18:00 do zakończenia koncertów;
5.Sheraton Sopot Hotel
w dniach 8-9.10.2015 od godziny 11:00 do zakończenia koncertów.

Opinie (1)

  • Super

    Doskonałe dwa dni koncertów.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym z gdańskich parków znajduje się popiersie Adama Mickiewicza?