• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz 2011 (11 opinii)

W dniach 20-22 października 2011 r. odbędzie się dziewiąta edycja Sopot Jazz Festival z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych jazzowych wykonawców. Na scenach sopockich klubów zabrzmią jazzowe nuty z różnych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Trynidad i Tobago, Maroko i Węgier.

Imprezę otworzy wystawa zdjęć Manfreda Lebera "Fotografie jazzowe 1958-1971" w Zatoce Sztuki (Sopot, ul. Mamuszki).

jazz - koncerty w Trójmieście


20 października (czwartek)

Zatoka Sztuki: godz. 20.00
Anthony Joseph & Courtney Jones, artyści o karaibskich korzeniach, zamieszkujący i tworzący obecnie w Anglii. Joseph okrzyknięty najbardziej innowacyjnym i ekscytującym głosem Wielkiej Brytanii jest także uznanym poetą, pisarzem i wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Birkbeck. Jones jest bębniarzem i perkusistą wykorzystującym w muzyce charakterystyczny steelpan, narodowy instrument Trynidadu i Tobago.

Mihaly Dresch Quartet - prowadzony przez węgierskiego saksofonistę Mihaly Drescha, jednego z najciekawszych muzyków jazzowych i folkowych na współczesnej budapesztańskiej scenie. Dresch stworzył nowy trend w muzyce współczesnej, połączenie amerykańskiego free- jazzu z elementami tradycyjnej muzyki ludowej Węgier.

Spatif: godz. 23.00
Irek Wojtczak -Spatif Session, trójmiejski saksofonista, kompozytor, aranżer, flecista. Ma na swym koncie niebagatelny dorobek w postaci nagrody Fryderyka 2000 ("muzyka alternatywna"), Polish Dance Awards (2001), współpracy m.in. z Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim. Dźwięki Wojtczaka są dobrze znane fanom z "Melisy" Przemka Dyakowskiego, gdzie przepięknie zagrał na flecie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współtwórca trójmiejskiej grupy GROOVEKOJAD. W 2008 roku uznany za Największą Indywidualność Jazzową.

21 października (piątek)

Zatoka Sztuki: godz. 19.30
Stephen Riley & Guests, tenorowy saksofonista koncertujący i nagrywający z Wyntonem Marsalisem, Harry'm Connick Jr., Marcusem Robertsem i Ray'em Charley. Nagrodzony przez International Association of Jazz Education nagrodą Clifford Brown/ Stan Gretz Fellowship Award. Obecnie prowadzi trio z basistą Nail'em Caine i perkusistą Jasonem Marsalisem, a także współpracuje z Organ Dave Stryker's Organ Quartet.

R.Majewski/ M.Wasilewski/ P.Danielsson/ M.Miśkiewicz - trębacz, kompozytor, aranżer. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu "Studio S 1" Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Występował z Orkiestrą "Eropean Broadcasting Union" w Kopenhadze i w Amsterdamie a od 1997 roku jest członkiem "Jazz Baltica Ensemble". W 1998 roku w Stuttgarcie, Robert Majewski wraz z Urszulą Dudziak wystąpił na koncercie z okazji 75 rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem Komedy. Obecnie jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w ZPSM II - go stopnia im. F. Chopina w Warszawie.

Maciej Grzywacz Quartet - trójmiejski gitarzysta, kompozytor i aranżer. Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

22 października (sobota)

Sala Columbus Hotelu Sheraton: godz. 19.30
Majid Bekkas Group - marokańczyk, profesor gitary, wirtuoz charakterystycznych gitar- oud i guembr, piosenkarz. Zaistniał na europejskiej scenie jazzowej dzięki współpracy z Archie Sheep, Louise Scalvis, Flavio Boltro i Klausem Doldingerem. Obdarzony wyjątkowym głosem, określanym "lekarstwem dla duszy". Dotychczas wydał sześć albumów, ostatni "Kalimba" trafił do sprzedaży w 2007 roku.

Hermeto Pascoal Group - brazylijski kompozytor, uznany za niezwykłą osobowość muzyczną w historii brazylijskiej muzyki. Mistrz aranżacji i improwizacji. Już jako dziecko odtwarzał dźwięki z wody, tworzył instrumenty z dyni, konstruował ze złomu instalacje, które wydawały niesamowite brzmienie. Znany ze swego talentu i niespotykanej kreatywności jest atrakcją festiwali jazzowych. Dziś Hermeto jest członkiem 5 zespołów, świetnie łączy współpracę i komponowanie w tym czasie.

Sfinks 700: godz. 23.00
Soweto Kinch - brytyjski saksofonista altowy i raper. Zadebiutował w roli wykonawcy i aranżera z Crosby's Jazz Jamaica All Stars w 2001 roku w albumie Massive, który zawierał jego własne aranżacje jazzowe "Vitamin A". Kinch jest laureatem wielu muzycznych wyróżnień, m.in. Nagrody Wschodzącej Gwiazdy w 2002 roku na BBC Jazz Awards oraz MOBO (w 2003 i w 2007) dla Najlepszego Muzyka Jazzowego.

Dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival 2011 jest Adam Pierończyk - czołowy saksofonista uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej.

Informacja o biletach

Ceny biletów na poszczególne koncerty:

25 ulgowy / 35 normalny zł (koncert SOWETO KINCH)
40 ulgowy / 50normalny zł (koncerty: ANTHONY JOSEPH & COURTNEY JONES oraz MIHALY DRESCH QUARTET)
50 ulgowy / 60 normalny zł (koncerty: STEPHEN RILEY & guests, ROBERT MAJEWSKI QUARTET oraz MACIEK GRZYWACZ Quartet)
80 ulgowy /100 normalny zł (koncert MAJID BEKKAS GROUP oraz HERMETO PASCOAL GROUP)

Bilety i karnety do nabycia już od poniedziałku 26.09.2011 w systemie eBilet www.ebilet.pl oraz kasach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART (ul. Kościuszki 61, 81-703 Sopot, tel. 58 555 84 51/52)

Opinie (11) 6 zablokowanych

 • Godziy (1)

  Jaki są godziny rozpoczęcia koncertów? A jakie są ceny?

  • 3 2

  • Godziny oraz ceny zostaną podane w przyszłym tygodniu

   • 3 0

 • Znowu Grzywacz

  nie ma innych trójmiejskich muzyków?

  • 10 1

 • "Bilety i karnety do nabycia już od poniedziałku 26.10.2011"??? (1)

  bilety można kupić po festiwalu...hmm ciekawe

  • 2 0

  • cenna uwaga, juz poprawione ;)

   ................

   • 2 0

 • Sopot Jazz Festival bez Komedy

  Aleja Krzysztofa Komedy nie może zaś być otwarta podczas Sopot Jazz Festival pomimo istniejącej uchwały. Może być dopiero tydzień później. Komeda był związany z Sopot Jazz Festival od roku 1956 - pierwszego festiwalu. Jego muzyka dziś jest grana przez wielu bardzo znanych jazzmanów. Gra ją też Pan dyrektor Sopot Jazz Festival. Cóż - decyzja Pani Wiceprezydent Sopotu. Trzeba uszanować, ale przykro.

  • 3 1

 • suabe

  a szkoda, bo jak można zepsuć tak porządny festiwal, z taką tradycją. Po pierwszym dniu powiem żenada - żaden to dżes - klezmerka i slam. Do tego w mega plastikowym miejscu z niewidzialnym morzem za sceną - Błazenada i bezczelność. Witam Państwa na festiwalu w adidaskach i z ręką w kieszeni. Mam Was gdzieś i mam do rozdania trochę sosu, znam się na wszystkim bo to ja jestem Jazz. Nie pozdrawiam.

  • 5 0

 • Częściowo zgadzam się z przedmówcą...

  Mihaly Dresch z zespołem wprawdzie dał radę (choć wszyscy grali, jakby byli ostro zmęczeni - nie dziwię się zresztą, skoro koncert opóźńił się o jakąś godzinę), ale zaproszenie duetu Anthony Joseph & Courtney Jones na festiwal jazzowy to wg mnie jakaś spektakularna, niewybaczalna pomyłka. Gdyby nie Pan Jones, po prostu bym wyszedł - gdyby jeszcze Pan Joseph faktycznie pretendował do miana 'najbardziej innowacyjnego i ekscytującego głosu Wielkiej Brytanii'... nie wiem, kto i skąd wyssał tę, jakże daleko odbiegającą od prawdy i wielce mylącą, opinię. Ehh...

  • 8 0

 • dyrektorze artystyczny !

  program zbyt wydumany za mało jazzowy ! znany szlagier pasuje do Ciebie: a leciało to jakoś tak " To ja narcyz się nazywam ..."

  • 5 0

 • dyrektorze artystyczny !

  Po pierwszym dniu festiwalu mam jedno skojarzenie z Panem, idealnie opisują to słowa piosenki " To ja narcyz się nazywam ..."

  • 4 0

 • bosh, jaka ja jestem głupia.
  Byłam przekonana, że będzie to festiwal na tym samym poziomie, co w ubiegłych latach... kupiłam bilety na wszystkie dni. Byłam na dwóch koncertach i już podziękuję. Ludzie, po co zmienialiście coś, co tak dobrze funkcjonowało w latach ubiegłych?!
  Kto wyszukał TAKIE "gwiazdy"?

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Nagroda Literacka Gdynia dla autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku przyznawana jest rokrocznie od: