• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz Festival

Wielkimi krokami zbliża się Sopot Jazz Festival! W dniach 2-5 października, w Operze Leśnej, legendarnym Spatifie, oraz mieszczącym się na plaży nowoczesnym Centrum Kultury "Zatoka Sztuki" będziemy celebrować święto muzyki jazzowej! Festiwal jest kontynuacją pierwszego polskiego festiwalu jazzowego, który miał miejsce w 1956 roku.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu Adam Pierończyk - jeden z najważniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków, podsumowując poprzednie lata swego muzycznego kierownictwa, zaprasza na tegoroczny festiwal:

jazz - koncerty w Trójmieście


"Witam sie z Państwem jako dyrektor artystyczny festiwalu Sopot Jazz już po raz trzeci i jest mi z tego powodu bardzo miło.

Pierwsza edycja pod moim kierownictwem była dla wielu trójmiejskich słuchaczy zaskoczeniem, ponieważ radykalnie zmieniła się koncepcja festiwalu. Musieliśmy walczyć o akceptację oraz zaufanie publiczności. W zeszłym roku spełniło się moje skryte marzenie, gdy zostaliśmy całkowicie zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem i wyprzedanym kompletem biletów. Mało tego! Z braku wolnych miejsc z przykrością musieliśmy odmówić przyjemności wysłuchania koncertów kilkudziesięciu osobom. Kto by pomyślał? 

Cieszy mnie również fakt, że koncepcja festiwalu zdaje się zdobywać coraz to większą ilość fanów. Wierzę w prawdziwych słuchaczy, którzy stawiają na jakość muzyki i jest ona dla nich ważniejsza niż pojawiające się na wielu festiwalach ograne i ciągle powtarzające się nazwiska.  Dzięki Wam wszystkim w dalszym ciągu będziemy mogli słuchać na Sopot Jazz ciekawych artystów z wielu kontynentów oraz być dumni z ich premierowych koncertów w Polsce. Szczególnie cieszy mnie zawieranie znajomości przez muzyków polskich i zagranicznych. Takie spotkanie udało nam się zainicjować np. w roku 2011, kiedy to Piotr Wyleżoł wystąpił z Amerykaninem Stephenem Riley. Ich muzyczna relacja przetrwała i od tego czasu artyści są w stałym kontakcie. Mają za sobą wiele koncertów oraz warsztatów jazzowych w Polsce, a następne są już w planie. Mam wielką nadzieję, że i w tym roku nawiązane relacje okażą się równie kreatywne i długotrwałe."
 
Tym razem festiwal będzie trwał o jeden dzień dłużej.

Z przykrością informujemy, że zaplanowany na 5 października w Zatoce Sztuki, podczas Sopot Jazz Festival koncert TRILOKA GURTU został odwołany.

Artysta nagle trafił do szpitala. Według oświadczenia lekarskiego komplikacje zdrowotne uniemożliwiają mu koncerty w najbliższym czasie.

Przepraszamy za niedogodności, a Artyście życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. W ciągu najbliższych kilku dni powiadomimy o zespole, który wystąpi w miejsce Triloka Gurtu.


Gary Thomas
Gary Thomas
Środa, 02.10.2013
Zaczniemy symbolicznie na terenie Opery Leśnej, w której odbył się finałowy koncert Sopockiego Festiwalu Jazzowego w 1956 roku (tę wiarygodną informację potwierdził mi naoczny świadek, Jan Ptaszyn Wróblewski, za co serdecznie mu dziękuję), a bohaterem tego wieczoru będzie mieszkający w Los Angeles, armeński pianista Tigran Hamasyan. Jego kwintet Shadow Theatre pojawi się w Polsce po raz pierwszy, a ja muszę przyznać, że nie pamiętam, kiedy po raz ostatni muzyk w tak młodym wieku zrobił na mnie aż takie wrażenie.

Mimo swoich 26 lat jest niewiarygodnie dojrzałym wirtuozem, kompozytorem, liderem i improwizatorem. Myślę, że Tigran jest świetnym przykładem współczesnego artysty, budującego nową jakość w muzyce zachodniej na solidnych fundamentach wschodniej kultury, z której się wywodzi. 

Czwartek, 03.10.2013
Ten dzień tradycyjnie zarezerwowany jest dla eksperymentu i alternatywnych projektów. 

Pamiętam pierwsze rozważania dwa lata temu z Arkiem Hronowskim, szefem Spatifu. Czy uda nam się przekonać i okiełznąć, nie zawsze cichą, publiczność klubową? Czy muzyka, którą chcę tam zaproponować, nie będzie dla tego miejsca zbyt wymagająca? Najpóźniej po roku 2012 jesteśmy przekonani, ze połączenie obu tych elementów (Spatif i sztuka alternatywa) musi być kontynuowane, a potwierdzeniem tego jest chociażby trudność dostania się do wnętrza już kilka minut po rozpoczęciu koncertów. Przychodzą tłumy i są zainteresowane!

Więc, Drogie i Szanowne "Tłumy",  zapraszamy Was serdecznie na dwa wyjątkowe i skrajnie odmienne koncerty: intrygujący wiedeński trębacz Franz Hautzinger, z całej siły próbować będzie wciągnąć Was w swoje eksperymenty z elektroniką na trąbce ćwierćtonowej, a amerykańskie trio Citizen X, prowadzone przez wyjątkowego i eklektycznego gitarzystę Jean-Paula Bourelly zaprezentuje podczas swej polskiej premiery ekscytujące połączenie słowa mówionego, poezji, progresywnego bluesa, rocka, jazzu i wolnej improwizacji. Bourelly nagrał mnóstwo płyt pod swoim nazwiskiem oraz był solidnym filarem zespołów Milesa Davisa czy Pharoah Sandersa, a jeden z jego ostatnich zespołów, Stone Raiders stworzył z obecnym basista The Rolling Stones, Darrylem Jonesem oraz perkusista Living Colour, Willem Calhounem.

Piątek, 04.10.2013
Scena główna naszego festiwalu, czyli Zatoka Sztuki, zabierze nas w podróż po różnych odcieniach jazzu i  improwizacji. Miło mi poinformować, że wszystkie występujące tu zespoły będą mieć swoją polską premierę, a aż trzy z nich powstały na specjalne zamówienie Sopot Jazz.

Dwudniowy cykl koncertów rozpocznie europejskie trio brazylijskiego gitarzysty Nelsona Verasa. Muzyk ten z pewnością należy do najciekawszych i najbardziej charakterystycznych współczesnych
Jacques Schwarz
Jacques Schwarz
gitarzystów jazzowych. Jego grę cechuje oryginalne podejście do melodii i improwizacji, południowoamerykańska wrażliwość muzyczna połączona ze współczesną europejską harmonią oraz filigranowe, klasyczne wręcz brzmienie gitary ze strunami nylonowymi.

Kobiety w jazzie są niestety w zdecydowanej mniejszości i kojarzą nam się zazwyczaj ze śpiewem lub fortepianem.

Na szczęście zaczyna się ich pojawiać znacznie więcej - i to na opanowanych przez mężczyzn instrumentach. Jedną z ważniejszych przedstawicielek tego trendu jest rezydująca w Nowym Jorku czołowa kanadyjska trębaczka Ingrid Jensen. Zachęciliśmy ją oraz wybitnych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej Michała Tokaja, Sławomira Kurkiewicza i Łukasza Żytę, by wspólnie przygotowali materiał na sopocki koncert.

Z podobną prośbą zwróciliśmy się do naszego czołowego trębacza, Piotra Wojtasika, który przyjedzie do nas ze specjalnie przygotowanym międzynarodowym kwartetem.

Sobota, 05.10.2013
Finałowy dzień otworzy pochodzący z USA gitarzysta Ralph Towner. To artysta, którego można by
Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski
nazwać głównym filarem ekskluzywnej wytwórni płytowej ECM. Jego nazwisko pojawia się w katalogu wydawnictwa wyjątkowo często od ponad czterdziestu lat. Kilkadziesiąt opublikowanych tam płyt to produkcje głównie pod własnym nazwiskiem, z zespołem Oregon czy z Keithem Jarrettem, Janem Garbarkiem, Egbertem Gismonti, Garym Peacockiem i Kennym Wheelerem. Ten wyjątkowo kreatywny i dojrzały, oraz posiadający na swym instrumencie osobisty język, muzyk, wystąpi w Sopocie - ze swą specjalnością - recitalem solowym. 

Amerykanin Gary Thomas należy bez wątpienia do najbardziej charakterystycznych i innowacyjnych saksofonistów współczesnej sceny jazzowej. Rozpoznawalny dosłownie po dwóch dźwiękach, znalazł własny język na instrumencie, co jest tak cenną cechą zwłaszcza w muzyce jazzowej. Aktywny jako lider własnych zespołów oraz ceniony sideman pojawiał się u boku takich nazwisk jak Miles Davis, Herbie Hancock, Jack Dejohnette, Tony Williams, John Mclaughlin i wielu innych. W jego nietypowo obsadzonym kwartecie pojawia się Matthew Garrison na gitarze basowej, George Colligan na organach Hammonda i John Arnold na perkusji. 

Tegoroczny festiwal zakończymy znów zespołem, który powstał na nasze zamówienie. Będzie to mieszkający w Nowym Jorku, a
Ralph Towner
Ralph Towner
pochodzący z Gwadelupy, interesujący saksofonista Jacques Schwartz-Bart, który oprócz działalności jako lider i producent, ma na swym koncie intensywną współpracę z takimi artystami jak: Roy Hargrove, Danilo Perez, Meshell Ndegeocello, Chucho Valdes i D'Angelo. Zaprezentuje on swoje karaibskie podejście do współczesnego jazzu podczas spotkania z czołowymi polskimi muzykami młodego pokolenia, Pawłem Tomaszewskim i jego trio. 

Po raz kolejny pięknie w słowa ubierze całość nie kto inny tylko Artur Orzech, a ja tradycyjnie już mocno liczę na Państwa obecność oraz złotą polską jesień w Sopocie! 

Do zobaczenia!Organizatorami wydarzenia są: Miasto Sopot oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART, producent festiwalu.
Sopot Jazz Festival wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.

SOPOT JAZZ 2013 - program

02. 10. / środa, godz. 19.00
Opera Leśna, Sala Koncertowa PFK

Tigran - Shadow Theater  (Armenia / USA)

03.10. / czwartek, godz. 20.00
Klub Środowisk Twórczych SPATIF

Franz Hautzinger Solo (Austria)
Jean-Paul Bourelly / Citizen X (USA)


04.10. / piątek, godz. 20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:
Nelson Veras Trio (Brazylia, Belgia, Francja)
Ingrid Jensen + Michał Tokaj Trio (USA, Polska)

namiot:
Piotr Wojtasik / Andy Middleton / Adam Kowalewski / John Betsch (USA, Polska)


05.10. / sobota, godz.20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:

Ralph Towner Solo (USA)
Gary Thomas Exile's Gate (USA)

namiot:
Jacques Schwarz-Bart/Paweł Tomaszewski Quartet (Gwadelupa / USA, Polska)


Bilety do kupienia na stronie www.sopotjazz.pl/bilety

Przeczytaj także

Informacja o biletach

02. 10. / środa, godz. 19.00
Opera Leśna, Sala Koncertowa PFK

Tigran - Shadow Theater (armenia / usa)

bilety: 40 zł; ulgowy 35 zł


==================

03.10. / czwartek, godz. 20.00
Klub Środowisk Twórczych SPATIF

Franz Hautzinger solo (austria)

Jean-Paul Bourelly / citizen x (usa)

bilety: 30 zł; ulgowy 20 zł


=====================

04.10. / piatek, godz. 20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:
Nelson Veras trio (brazylia, belgia, francja)

Ingrid Jensen + Michał Tokaj trio (usa, polska)


namiot:
Piotr Wojtasik / Andy Middleton / Adam Kowalewski / John Betsch (usa, polska)

bilety: 65 zł ulgowy 50 zł


======================


05.10. / sobota, godz.20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:

Ralph Towner Solo (USA)

Gary Thomas quartet (usa)


namiot:
Jacques Schwarz-Bart/Paweł Tomaszewski quartet (gwadelupa / usa, polska)

bilety: 65 zł ulgowy 50 zł


Do zakupu biletów ulgowych uprawnieni są seniorzy powyżej 65 roku, studenci oraz posiadacze "Karty Sopockiej".

Opinie

Sprawdź się

W jakich latach dyrektorem Teatru Wybrzeże był Maciej Nowak?