• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz Festival (8 opinii)

 • czwartek - sobota, 4 - 6 października 2012
 • Lokalizacja
  Sopot, Zatoka Sztuki, Spatif
  Organizator: BART

Początek października zapowiada się w Sopocie wyjątkowo muzycznie, albowiem rusza dziesiąta już edycja Sopot Jazz Festival 2012, której inicjatorem jest Miasto Sopot. W dniach 4-6 października na dwóch sopockich klubów: Zatoka Sztuki i Spatif usłyszymy jazzowe znakomitości z całego świata. 

Relacja z imprezy

Pierwszy dzień festiwalu będzie najbardziej eksperymentalny i jednocześnie kameralny, ponieważ odbędzie się w legendarnym klubie środowisk twórczych SPATIF. Wieloletni członek grup słynnego Anthony'ego Braxtona Amerykanin Chris Dahlgren oraz młody przedstawiciel polskiej sceny eksperymentalnej Wacław Zimpel, przedstawia tam własne spojrzenie na sztukę improwizacji. Dodatkowym wspólnym elementem tego wieczoru będą rzadko spotykane w tego typu muzyce instrumenty dawne: viola da gamba i lira korbowa.

jazz - koncerty w Trójmieście


Kształt i wymiar muzycznemu wydarzeniu nadaje Adam Pierończyk, dyrektor festiwalu, który tak opowiada o jego idei: "Wprowadzona przeze mnie nowa, bardziej ambitna koncepcja festiwalu nie wszystkim słuchaczom przypadła do gustu, ale ci zadowoleni byli zdecydowaną większością. Fakt ten motywuje mnie i Miasto Sopot do podążania w obranym kierunku. Jestem pełen nadziei i wierzę, że uda nam się zdobyć jeszcze większą liczbę odbiorców i przekonać ich do opracowanej przeze mnie formuły. Mam również świadomość, że na stworzenie liczącej się marki i zbudowanie zaufania publiczności potrzeba czasu."

W piątek 5 października w Zatoce Sztuki usłyszymy najpierw trio Lage Lunda, Norwega mieszkającego od kilkunastu lat w Nowym Jorku i uważanego tam za jednego z najlepszych gitarzystów. Drugim przedstawicielem tego instrumentu będzie paryżanin o wietnamskich korzeniach, Nguyen Le z zespołem Saiyuki. To z pewnością jeden z najciekawszych współczesnych gitarzystów, a koncert ten będzie przykładem intrygującego połączenia improwizacji w różnych barwach z wszechstronną muzyką Dalekiego Wschodu w wykonaniu azjatyckich mistrzów. Wieczór zakończy jazz współczesny w klubowej wersji na parterze Zatoki Sztuki: trio z udziałem aktywnych polskich muzyków, Piotra Lemańczyka i Jacka Kochana, których wesprze czołowy, nowojorski saksofonista Seamus Blake.
 
Dzień finałowy zaczniemy znów piętro wyżej. Niemiecki puzonista Nils Wogram i rosyjski pianista Simon Nabatov to istniejący od lat, wręcz idealny duet wyjątkowych osobowości. W swojej muzyce łączą oni wirtuozerię, współczesną improwizację oraz rozbudowane formy kompozycji.

Główny i ostatni koncert na dużej scenie to Enrico Rava ze swoim aktualnym kwintetem Tribe. Muzyk ten jest najbardziej znanym włoskim jazzmanem na świecie oraz jednym z głównych liderów i pionierów europejskiego jazzu. Ma on we Włoszech i poza granicami podobną renomę i pozycję, którą w naszym kraju cieszy się Tomasz Stańko. Całość zamknie, kultowy przedstawiciel inteligentnego polskiego hip-hopu, zespół Fisz Emade Tworzywo, z gościnnym udziałem wyjątkowego australijskiego puzonisty Adriana Mearsa koncert zaplanowany został w Zatoce Sztuki.

Muzycznym przedsięwzięciem pokieruje Adam Pierończyk, jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych europejskich saksofonistów jazzowych, który w roli dyrektora artystycznego festiwalu doskonale sprawdził się już w poprzedniej edycji, a który tak rekomenduje tegoroczny Sopot Jazz Festival:

"Chcę, aby myślą przewodnią festiwalu była przede wszystkim wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Zależy mi na tym, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Na festiwalu będą pojawiać się artyści znani, ale zdecydowany nacisk chciałbym położyć na twórców bardziej niezależnych i udowodnić, że warto było ich odkryć dla publiczności sopockiego festiwalu. Czeka nas więc codziennie jedna do dwóch premier zespołów, które nie grały wcześniej w Polsce".Program Sopot Jazz Festival 2012


4.10. Spatif

Dahlgren / Lillinger/ Rupp
Wacław Zimpel/ Hera

5.10. Zatoka Sztuki
Lage Lund Trio
Nguyen Le & Saiyuki
Seamus Blake/ Piotr Lemańczyk/ Jacek Kochan

6.10. Zatoka Sztuki

Nils Wogram & Simon Nabatov
Enrico Rava Tribe Quintet
Fisz Emade Tworzywo feat. Adrian Mears


www.sopotjazz.pl

Organizatorami imprezy są Miasto Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART, producent festiwalu.

Przeczytaj także

Opinie (8) 4 zablokowane

 • fisz

  to gdzie w końcu i za ile gra fisz ?

  • 1 0

 • fisz (1)

  06.10.
  ZATOKA SZTUKI
  Aleja F.Mamuszki 14 Sopot

  Sala Kryształowa
  godz. 20.00


  Nils Wogram / Simon Nabatov (Niemcy, Rosja)
  Nils Wogram - puzon
  Simon Nabatov - fortepian

  Enrico Rava Tribe Quintet (Włochy)
  Enrico Rava - trabka
  Gianluca Petrella - puzon
  Giovanni Guidi - fortepian
  Gabriele Evangelista - kontrabas
  Fabrizio Sferra - perkusja  koncert klubowy/parter

  Fisz Emade / Tworzywo feat. Adrian Mears (Polska, Australia)

  Adrian Mears - puzon, didgeridoo  Bilet wstępu upoważnia do udziału w trzech koncertach;
  cena: 50 zł normalny, 35 zł ulgowy

  • 0 1

  • będzie jakiś timetable coby wiedzieć o której mniej więcej tworzywo zacznie?

   • 0 0

 • Zatoka Sztuki to nie KLUB !!!! Moze ze o czyms nie wiemy !!!!! (3)

  • 1 2

  • (2)

   :)

   • 0 0

   • (1)

    To Hotel ostatnio. Dwa piętra to apartamenty z widokiem na morze, a miały być pracownie artystyczne, warsztaty, itp. Dyski nie zrobili co prawda wiec hotel przeszedł. Zatoka Sztuki Koszenia Kasy.

    • 4 0

    • Pracownie są

     e. Zapisałem sie ostatnio na warsztaty, słyszałem że na fb wrzucili zapytanie odnosnie warsztatów jakie chcemy więc sale mają:)
     a wiem tez o ciemni foto więc jest git:)

     • 0 2

 • Jeśli ktoś przyszedł specjalnie na Tworzywo to ładną kasę za brak prądu i koncertu zapłacił...

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?