• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz Festival (7 opinii)

 • czwartek - sobota, 4 - 6 października 2018, godz. 19:00
 • Lokalizacja
  Sopot
  Organizator: BART
 • Bilety
  80-100 ,
  ulgowy 60-80

Sopot Jazz Festival 2018 odbędzie się w dniach 4 - 6 października. Od 2016 roku kierownictwo artystyczne nad festiwalem pełni Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista jazzowy, który podobnie jak w poprzednich latach pragnie kooperacji utalentowanych artystów z rozmaitych zakątków świata, współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia, a także zaangażowania szerszego kręgu kobiet jazzu.

Greg Osby na zakończenie ubiegłorocznego festiwalu zapowiedział, że motywem przewodnim kolejnej edycji będzie "progres, tolerancja i otwartość na nowe kierunki". "Szukam ludzi, którzy nie boją się ryzyka, eksperymentu, prób i błędów, wnoszą nadzieję, bo tylko tak wchodzi się na następny poziom." - powiedział w rozmowie dla jazzPRESS Greg Osby.

jazz - koncerty w Trójmieście


W programie Sopot Jazz Festival 2018 znajduje się osiem projektów, siedem z nich powstało na specjalne zamówienie festiwalu. Wystąpią muzycy z 14 krajów.
 
PROGRAM:

4.10 / czwartek/ godz. 19.00
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże


Mn'JAM Experiment
Melissa Oliveira / voice, live looping/ AU/ PT
JAM / turntables, projections, lights/ AU
Matt Adomeit / double bass / USA
Virxilio da Silva / electric guitar / ES
Peter Somos / drums / HU

Federica Michisanti TRIONESS feat. Francesco Lento
Federica Michisanti /double bass/ IT
Simone Maggio / piano/ IT
Gianluca Vigliar / tenor sax/ IT
feat. Francesco Lento / trumpet/ IT

Bilety w cenie: 80 zł, 60 zł - ulgowy
______________________________
21:00 TEATR BOTO - Jam session - wstęp wolny

Zagrają:
Jakub Klemensiewicz - saksofon
Mateusz Jaremko - gitara
Filip Arasimowicz - kontrabas
Maksymilian Kreft - perkusja

5.10 / piątek/ godz. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot


Marta Wajdzik Project
Marta Wajdzik / alto sax / PL
Bogusław Kaczmar / piano / PL
Kamila Drabek / double bass / PL
Adam Wajdzik / drums / PL

Alina Rostotskaya & Kuba Badach CONNECTED
Alina Rostotskaya / vocal / RU
Kuba Badach / vocal / PL
Daria Chernakova / double bass / RU
Dominik Wania / piano/ PL
Grzegorz Pałka / drums/ PL

Brother to Brother
Jorge Vistel/ trumpet / CU
Michael Vistel/ tenor sax / CU
Louis Guerra / piano / CU
Marcin Oleś/ double bass/ PL
Bartłomiej Oleś/ drums / PL

Bilety w cenie: 100 zł, 80 zł - ulgowy
______________________________
KLUB ATELIER - Jam Session

6.10 / sobota/ godz. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot


George Braith Band
George Braith / Braithaphone / USA
Joachim Mencel/ piano / PL
Adam Kowalewski / double bass / PL
Kazimierz Jonkisz / drums / PL

Tal Cohen Band
Tal Cohen / piano / ISR/ AU/ USA
Barry Donohue/ double bass/ IE
Tomasz Dąbrowski/ trumpet/ PL/ SE
Jakub Miarczyński/ drums/ PL

AXON
Tineke Postma / alto sax/ NL
Roxy Coss / tenor sax/ USA
Lauren Sevian / bari sax / USA
Piotr Wyleżoł / piano / PL
Max Mucha / double bass / PL
Dawid Hodek / drums/ HU/SK

Bilety w cenie: 90 zł, 70 zł - ulgowy
______________________________
TEATR BOTO - Jam session


4 października w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, koncert międzynarodowej formacji Mn'Jam Experiment, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce, rozpocznie tegoroczny Sopot Jazz Festival. Będzie to multimedialne wydarzenie muzyczne z udziałem efektów wizualnych i sztuk plastycznych, których połączenie wyznacza nowy kierunek w improwizacji.

Tego samego wieczoru usłyszymy Federicę Michisanti, basistkę i kompozytorkę z Rzymu, która jest jednym z najciekawszych talentów nowej generacji. Na sopocki festiwal do swojego trio (Simone Maggio - fortepian, Gianluca Vigliar - skasofon), zaprosiła gościa specjalnego - trębacza, Francesco Lento.

5 października przeniesiemy się do legendarnego Grand Hotelu. Koncert kwartetu Marty Wajdzik, saksofonistki altowej i sopranowej, kompozytorki najmłodszego pokolenia (2001r.), rozpocznie drugi dzień festiwalowy. Artystka z pewnością zachwyci publiczność wyjątkowym talentem, oraz własnymi kompozycjami. W jej zespole wystąpią wyróżniający się muzycy: Bogusław Kaczmar - fortepian, Kamila Drabek - kontrabas oraz Adam Wajdzik - perkusja.

Popis dwóch różnych stylów wokalnych, Aliny Rostotskiej i Kuby Badacha w polsko-rosyjskim projekcie CONNECTED to kolejny koncert tego wieczoru. Wokaliści oczarują publiczność różnorodnymi, a zarazem dopełniającymi się interpretacjami i wariacjami opowiadań muzycznych. W zespole wystąpi jeden z czołowych pianistów europejskich Dominik Wania, kontrabasistka z Moskwy Daria Chernakova oraz perkusista Grzegorz Pałka.

Wieczór zakończy koncert zespołu BROTHER to BROTHER, w którym do dwóch braci z Kuby (Jorge Vistel & Maikel Vistel) dołączy dwóch braci z Polski (Bartłomiej Oleś & Marcin Oleś). Oni oraz ich gość specjalny pianista Luis Guerra z Kuby zaprezentują niezwykłe joint venture będące wspaniałym przykładem tego, jak jazz skutecznie wypełnia luki językowe i kulturowe.

Ostatniego dnia festiwalu, 6 października, również w sopockim Grand Hotelu, jako pierwszy usłyszymy George Braith Band. Amerykański saksofonista George Braith to niewątpliwy innowator i niedoceniona legenda zarazem. Jego występ w Sopocie to polski debiut tego powszechnie lubianego bywalca sceny nowojorskiej i międzynarodowej, ale także jego niesamowitego muzycznego wynalazku "The Braithaphone", jedynego takiego instrumentu, który trzeba usłyszeć, żeby w niego uwierzyć. Podczas festiwalu z artystą wystąpią wybitni polscy muzycy: Joachim Mencel (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja).

Kolejna propozycja tego wieczoru to koncert Tala Cohen'a - pianisty pochodzącego z Izraela, wychowanego w Australii, obecnie rezydenta USA z unikalną wizą geniusza. Do współpracy podczas Sopot Jazz Festival zaprosił uznanego trębacza Tomasza Dąbrowskego rezydującego w Szwecji, Barry Donohu'a - irlandzkiego kontrabasistę, oraz perkusistę Jakuba Miarczyńskiego.

W finałowym koncercie Sopot Jazz Festival wystąpi zespół AXON, to nowa supergrupa z udziałem wybitnych saksofonistek: Tineke Postma (saksofon altowy)/ Holandia, Lauren Sevian (saksofon barytonowy)/ USA, Roxy Coss (saksofon tenorowy)/ USA. Trio saksofonistek zagra z wybitnym pianistą i aranżerem Piotrem Wyleżołem, Maxem Muchą na kontrabasie, oraz słowackim perkusistą Dawidem Hodkiem. AXON zaprezentuje wyjątkowe i ekscytujące połączenie współczesnego ognia z tradycyjnymi wartościami.

Po wieczornych koncertach, pierwszego dnia w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, a w kolejne dni w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.

Ostatniego dnia festiwalu, w Teatrze na Plaży (godzina 16.00, wstęp wolny) w ramach Sopot Jazz Festival odbędzie się wydarzenie specjalne - spotkanie otwarte i pierwszy w Polsce panel dyskusyjny WIJO/Women In Jazz Organization, poświęcone kobietom związanym z środowiskiem jazzowym. Spotkanie poprowadzi jedna z gwiazd festiwalu, Roxy Coss, amerykańska saksofonistka, kompozytorka, aktywistka i założycielka organizacji "Woman In Jazz".

Przeczytaj także

Opinie (7)

 • drogo

  • 1 1

 • znowu nie posłuchamy muzyki. "mniej sztuki , więcej treści". Takie mieliśmy motto na uczelni, (3)

  gdzie na siłę wpajano nam"nowe trendy". I nie nauczono całego pokolenia lat 90-2000 swinga, jazzu improwizowanego, jazzu dla LUDZI!!! Jazz to radość improwizacji a nie kultywowanie atonalnej brzydoty i bólu istnienia wytatuowanych dziwolągów.
  No i w ogóle-czy to jest polski festiwal??? "...kierownictwo artystyczne nad festiwalem pełni Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista jazzowy, który podobnie jak w poprzednich latach pragnie kooperacji utalentowanych artystów z rozmaitych zakątków świata, współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia, a także zaangażowania szerszego kręgu kobiet jazzu..."

  "...Greg Osby na zakończenie ubiegłorocznego festiwalu zapowiedział, że motywem przewodnim kolejnej edycji będzie "progres, tolerancja i otwartość na nowe kierunki".

  No tak, a polscy muzycy kelnerują albo podaja chemie w biedronce.

  • 3 4

  • Dokładnie tak, jak piszesz!

   • 0 1

  • (1)

   tzn. co oni w tej biedronce z tą chemią?
   Tak tylko pytam

   • 0 0

   • Taki skrót myślowy, symbol depolonizacji i odgórnie sterowanej degradacji zawodowej Polaków w Polsce.

    Bo widziałeś kiedyś żyda albo niemca tyrającego w po 12 godzin w markecie czy innym makdonaldsie? Hę? A Polacy , ci tyrający u obcych w swoim kraju - w większości mają wyższe wykształcenie. Ale okupantom chodzi tylko o nasze mięśnie, dyrektorują obcy przybysze.

    • 0 0

 • Mało mamy wspaniałych polskich muzyków którzy mogli by pełnić funkcję dyrektora festiwalu...??

  Polska to już nie kraj zaściankowy, a polski jazz i jazzmani (również młodego pokolenia) to wspaniali muzycy, którzy koncertują na całym świecie i z powodzeniem tworzą polską markę. Przestańmy się wstydzić polskości i oddajmy polskie imprezy w polskie ręce. Kto to wymyślił by taki festiwal oddawać takiemu czy innemu artyście z zza oceanu? Co to za zaściankowe myślenie... Niech sobie taki czy inny artysta szuka festiwalu u siebie. A polacy niech tworzą swoją jakość. Mamy się wstydzić wspaniałych polskich jazzmanów: Stańko, Namysłowskiego czy Karolaka??

  • 1 1

 • Festiwal dla wybranych ?

  Czy nie można było zorganizować koncertów w większych salach ? Przecież to granda w biały dzień !

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdański aktor Piotr Witkowski zagrał w filmie: