- 1 Te spektakle trzeba zobaczyć
- 2 Bardzo atrakcyjny festiwal Organy Plus (18 opinii)
- 3 Deszczowe otwarcie Kunsztu Wodnego (219 opinii)
- 4 Tych spektakli nie możesz przegapić (11 opinii)
- 5 Pełna sala na benefisie prof. Januszajtisa (25 opinii)
- 6 Oto najlepsza książka dla dzieci 2022 roku (27 opinii)
Plany teatrów na lato. Premiery, przeglądy i spektakle w plenerze
Przyjęło się, że lato w teatrach jest czasem przerwy - urlopów pracowniczych, drobnych remontów i przygotowywania się do kolejnego sezonu artystycznego. Nie w Trójmieście. Tutaj widzowie spragnieni artystycznych wrażeń mają w czym wybierać przez cały rok. Scena Letnia w Orłowie, ponad sto spektakli, w tym dwie premiery w Teatrze Wybrzeże, "Lato Teatralne" w Teatrze Atelier - to tylko najważniejsze propozycje trójmiejskich scen.
Repertuar teatrów na czerwiec-sierpień
"Kwiaty we włosach" na Scenie Letniej w Orłowie
Jak co roku, Teatr Miejski w Gdyni na sezon wakacyjny przenosi się z siedziby przy Bema
Scenę Letnią zainauguruje 25 czerwca prapremiera "Kwiaty we włosach" Aliny Moś-Kerger w reżyserii autorki. To muzyczna opowieść o barwnej erze Dzieci Kwiatów. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na serię tajemniczych, czarno-białych zdjęć ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia odnaleźć ostatnich żyjących przyjaciół babci, by poznać jej młodzieńczą przeszłość. Miłość, pokój i nieśmiertelne przeboje śpiewane na żywo - wszystko to w niezwykłej scenerii z widokiem na morze i orłowską plażę. Widzowie Miejskiego znają reżyserkę z realizacji spektaklu "Rozważna i romantyczna" Jane Austen. Muzykę do przedstawienia przygotowuje Dominik Strycharski, laureat Paszportu Polityki 2021.
Tegoroczna Scena Letnia w Orłowie potrwa od 25 czerwca do 14 sierpnia. Oprócz prapremierowych "Kwiatów we włosach" w repertuarze pojawią się: "Marlena Dietrich. Iluzje" z Beatą Buczek-Żarnecką w roli Błękitnej Anielicy Hollywood, pełna muzycznych przebojów "Osiecka. Archipelagi" - oba spektakle w reżyserii Jacka Bały, czarna komedia "Bóg mordu" Yasminy Rezy w reżyserii Tomasza Mana - w repertuarze nieprzerwanie od 2012 roku oraz grane na Darze Pomorza: "Żółta łódź podwodna", "Kursk" i "Tango - na pełnym morzu". W każdą niedzielę o godz. 12 Teatr zaprasza najmłodszych na "Rodzinne czytanki nad morzem".
Lato w Teatrze Wybrzeże
Od czerwca do sierpnia na pięciu scenach Teatr Wybrzeże zaprezentuje ponad sto spektakli, w tym dwie premiery. W sobotę, 9 lipca na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera spektaklu "Czego nie widać" Michaela Frayna w reżyserii Jana Klaty. Przedstawienie oficjalnie zainauguruje działalność sopockiej sceny po przebudowie. W sobotę, 6 sierpnia na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim odbędzie się zaś premiera spektaklu "Kim jest pan Schmitt?" Sébastiena Thiéry'ego w reżyserii Jana Hussakowskiego.
Czytaj także: Muzyczny kabaret Teatru Wybrzeże na 120-lecie Sopotu
Poza tym, Teatr Wybrzeże nie zwalnia tempa i w wakacyjnym czasie zaprezentuje bogaty repertuar swoich scenicznych hitów. Będzie zarówno coś dla spragnionych dobrej rozrywki, jak i szukających chwili refleksji, dla ceniących najwyższej jakości teatr popularny i dla koneserów, dla starszych i młodszych. W repertuarze na lato znalazły się takie tytuły jak: "Wsopotwzięci", "Sceny z egzekucji","Upiory", "Balkon", "Sztuka", "Niezwyciężony", "Nieczułość", "Inteligenci", "Szelmostwa Lisa Witalisa", "Śmierć Iwana Iljicza", "Więzi", "Emigrantki", "Żabusia", "Wesołe kumoszki z Windsoru", "Karmaniola czyli od Sasa do Lasa", "Tajemnicza Irma Vep", "Par paranoje", "Resztki", "Zaczarowana królewna", "Lilla Weneda", "Bunbury", "Awantura w Chioggi" oraz "Przygody Koziołka Matołka".
Jak co roku, spektakle Teatru Wybrzeże zaprezentowane zostaną także na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.
Lato Teatralne w Atelier
Choć kalendarzowe lato rozpocznie się 22 czerwca, "Lato Teatralne" w Teatrze Atelier będzie miało początek nieco później, bo 7 lipca. To wtedy zaprezentowany zostanie spektakl "Strefa Zero" w reżyserii André Hübnera-Ochodlo.
To jednak tylko początek. Przed widzami sopockiej sceny sezon pełen zachwytów, wzruszeń i powodów do radości. Swoje najbardziej znane utwory zaśpiewają Hanna Banaszak, Katarzyna Groniec i Magda Umer. Magdalena Smalara wystąpi z recitalem "Kobieta do zjedzenia". W różnych wcieleniach będzie można podziwiać Ewę Błaszczyk. Aktorka zaprezentuje monodramy "Oriana Fallaci - Chwila, w której umarłam" oraz "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą", a także zaśpiewa utwory autorstwa m.in.: Agnieszki Osieckiej, Stanisława Soyki, ks. Jana Twardowskiego czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (recital "Pozwól mi spróbować jeszcze raz").
Podczas tegorocznego Lata Teatralnego hucznie świętowany będzie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej kompozytora i reżysera - Jerzego Satanowskiego. Tradycyjnie też odbędzie się konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej" i Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. "Lato Teatralne" zakończy się 28 sierpnia.
Teatr Miniatura latem
Teatr Miniatura kończy sezon premierą spektaklu "Momo" (12 czerwca). W wakacje zaś spektakle teatru będzie można zobaczyć w plenerze podczas różnych gdańskich wydarzeń. 26 i 28 lipca oraz 4 sierpnia spektakl "Piraci dobrej roboty", na podstawie pełnej zabawnych i znakomicie napisanych wierszy książki "Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach" Joanny Mueller, zostanie pokazany w trakcie 762. Jarmarku św. Dominika.
Miniatura kontynuuje też współpracę ze Sceną Muzyczną GAK podczas cyklu "Teatr w samo południe", kiedy co niedzielę w amfiteatrze Orana będzie można zobaczyć spektakle: 7 sierpnia "Piraci dobrej roboty", 14 sierpnia "Kierunek: Ziemia", 21 sierpnia "Tajemnica kina". W ostatnią niedzielę wakacji (28 sierpnia) czeka nas premiera spektaklu "Miniatury Miniatury" na podstawie scenariusza i w reżyserii Roberta Jarosza dla widzów od 5 lat. To przedstawienie uchylające rąbka tajemnicy teatru, opowiadające o środkach i formach, jakimi operuje teatr lalkowy.
Z kolei podczas organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury Mobilnego Domu Kultury spektakl "Kierunek: Ziemia" pojawi się 20 sierpnia w Oruni Górnej, a 3 września na Osowej (Park Chirona) podczas Święta Dzielnicy Osowa. Przedstawienie w atrakcyjny, artystyczny sposób porusza tematy ekologiczne, a wraz z towarzyszącym mu działaniem edukacyjnym zachęca do codziennego, rzetelnego dbania o przyszłość planety. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Festiwal Szekspirowski, pikantna farsa w Konsulacie Kultury, Odyseja Schulzowska
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od 15 do 18 czerwca można oglądać "Wesołe Kumoszki z Windsoru", a w dniach 24 czerwca-2 lipca zaprezentowana zostanie operetka "Karmaniola czyli od Sasa do Lasa". W samym środku lata zaś odbędzie się wielkie święto teatru: 26. edycja międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego (27 lipca-6 sierpnia). W tym roku wiele nowości - aż pięć spektakli w finale Złotego Yoricka, międzynarodowe jury wybierające zwycięzców w dwóch konkursach, nagrody pieniężne i zwiększone dofinansowanie produkcji.
Zobacz także: Czy można dojrzeć do dzieciństwa? O najnowszej premierze Teatru Gdynia Główna
W Konsulacie Kultury na lipiec zaplanowano kilka pokazów "Pomocy domowej", a w sierpniu premiera spektaklu impresaryjnego "Boeing Boeing" przygotowywanego przez Bałtycki Teatr Różnorodności. Spektakl, będący prequelem "Pomocy Domowej", zapowiadany jest jako pikantna farsa. W roli głównej Sylwia Ogryzek.
Również Teatr Gdynia Główna robi wakacyjną przerwę w swojej siedzibie, ale proponuje bezpłatne, plenerowe spektakle oparte na prozie Brunona Schulza. Sceną staną się gdyńskie zakamarki, podwórka i boiska. Akcja stanowi kontynuację ubiegłorocznych działań, gdzie w ramach "2021: Odysei Lemowskiej" uciekano od rzeczywistości pandemicznej w futurystyczne wizje przyszłości światów Stanisława Lema.
FETA w lipcu na Przymorzu. Nadchodzi święto teatrów plenerowych i ulicznych
Teraz natomiast Gdynia Główna proponuje powrót do źródeł - do mitologii młodości, sensualnego kontaktu z naturą i rozpoznawania samego siebie w wielowątkowej prozie Brunona Schulza. Widzom zaprezentowane zostaną dwa spektakle: "Dojrzeć do dzieciństwa" w reżyserii Ewy Ignaczak i "Sanatorium" w reżyserii Idy Bocian. Przedstawienia zagrane zostaną w ciekawych i nieteatralnych miejscach Gdyni, korespondujących lub kontrastujących z treścią: 25 czerwca w Szkole Podstawowej nr 26 (ul. Tatrzańska 40, Działki Leśne), 26 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 (ul. Wiczlińska 50A, Wiczlino), 14 sierpnia na Dworcu PKP Gdynia Główna i 19 sierpnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 (ul. Nagietkowa 73, Dąbrowa).
Z kolei w dniach 8-13 sierpnia powraca festiwal "Pociąg do Miasta". W tym roku tematem przewodnim będzie sanatorium i teatr jako kulturalna kuracja.
Przerwa wakacyjna
Teatr Muzyczny udaje się na przerwę wakacyjną i przygotowuje się do prapremiery musicalu "Something Rotten, czyli coś się psuje" w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, którą już 3 września zainauguruje nowy sezon artystyczny.
Czytaj także: "Coś się psuje" w Teatrze Muzycznym. Znamy obsadę i datę premiery
Również Opera Bałtycka w lipcu i sierpniu będzie nieczynna dla widzów.
Miejsca
Spektakle
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2022-06-07 19:24
(5)
Znowu nic dla dzieci nie ma ......a przydałaby się "Śpiewająca lokomotywa"
- 1 3
-
2022-06-07 21:33
Lokomotywa
była produkcją Gdyńskiego Centrum Kultury więc już jej nie będzie.
- 0 0
-
2022-06-07 21:14
(3)
Niestety to bije najbardziej po oczach - brak jakiejkolwiek oferty kulturalnej dla najmłodszych. Nawet czerwiec jest już bardzo lichym czasem, szczególnie w ofercie dla przedszkolaków. Gdyby jeszcze wyhaczenie terminu w sezonie było proste, to może łatwiej byłoby przełknąc ten deficyt wakacyjny. A tak zostaje tylko kultura niższa w Gdańsku lub wyjazd do innego miasta. Mam nadzieję, że chociaż Mozartiana w tym roku pożądnie wypali, to chociaż w sierpniu coś się będzie dziać.
- 7 1
-
2022-06-08 10:25
Ano niestety.
Teatry a dokładnie ich dyrektorzy oraz aktorzy preferują, miast zajmować się sztuką, miejski aktywizm. Często zresztą w najgorszym wydaniu, okraszony 6 kolorami i 8 gwiazdkami. Taka pseudo-polityczna agenda słabo wygląda - zwłaszcza w wykonaniu osób nie mających do takich działań ani wiedzy ani predyspozycji...
- 1 0
-
2022-06-08 11:41
Potwierdzam! GCF zlikwidowało nawet sobotnie wakacyjne poranki bajkowe na swoim patio. W tym roku odbywają się tylko w środy i piątki o godzinie 10:00, kiedy normalni ludzie pracują, a dzieci siedzą w przedszkolach (nasze np. nie ma przerwy wakacyjnej).
- 1 0
-
2022-06-08 12:58
porządnie - i to jeszcze opinia wyróżniona
Są szelmostwa lisa Witalisa w Wybrzezu, jest Miniatura, jeszcze pewnie duzo by się znalazło
- 1 0
-
2022-06-07 23:21
Boeing Boeing
bardzo dziękujemy za wspomnienie o naszej premierze w artykule, jednakże wkradł się błąd. Pod artykułem Boeing Boeing linkuje się do innego spektaklu. Tytuł ten sam, lecz wykonanie zgoła inne. Będziemy wdzięczni za podmianę na odpowiednie dane.
Odpowiedź redakcji:
Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.
- 2 0
-
2022-06-07 16:35
Oby wszystko poodwoływali (1)
Mało nam korków w mieście?
- 6 28
-
2022-06-07 17:51
Jesteś jednym z nich
- 11 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.