• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru (3 opinie)

spektakl dramatyczny komedia
kasy:
58 551-50-40, 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
data premiery:
9 stycznia 2022
czas trwania:
1 godzina 45 minut (bez przerw)
7.3
3 oceny
BUNBURY na Scenie Kameralnej

BUNBURY Oscara Wilde'a to jedna wielka detronizacja powagi, anarchiczna zabawa, w której obnażone zostaje nasze przywiązanie do etykietek, porządku i jasno wyznaczonych ról społecznych. W bezczelnie lekki sposób Oscar Wilde zadaje jedno z najpoważniejszych pytań, jakie możemy sobie zadać: kim jestem? I czy mogę być kimś innym, niż jestem? Możesz być kim zechcesz - zdaje się odpowiadać Wilde. Twoja tożsamość jest płynna, a twoje pochodzenie w żaden sposób jej nie determinuje. A przynajmniej niech tak będzie na czas trwania spektaklu.

Kuba Kowalski o spektaklu: "Oscar Wilde szczycił się, że w BUNBURYM wreszcie udało mu się napisać tekst wolny od logiki i sensu, całkowicie błahy i pozbawiony głębi. Nie ma w nim ani jednej dydaktycznej nuty, jest wolny od wszelkiego moralizatorstwa, a świat w którym się rozgrywa ma więcej wspólnego z ALICJĄ W KRAINIE CZARÓW, niż z realistyczną komedią brytyjską końca XIX wieku. Sztywne, hierarchiczne wiktoriańskie społeczeństwo Wilde wywraca do góry nogami, kpiąc po drodze z takich świętości jak małżeństwo, chrzciny, majątek czy pochodzenie. Nie zadowala się jednak formą prostej satyry. Wręcz przeciwnie, niczym prawdziwy dandys celebruje rytuały naszego życia społecznego, uwypukla je, gloryfikuje i doprowadza do absurdu. Świat przedstawiony "przegina się", albo mówiąc współcześnie, osuwa w kamp - wszak to Wilde'owi Susan Sontag dedykowała swoje słynne NOTATKI O KAMPIE."

Oscar Wilde
BUNBURY. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru

Przekład: Maciej Stroiński
Reżyseria: Kuba Kowalski
Scenografia i kostiumy: Kornelia Dzikowska
Muzyka: Rafał Ryterski
Światło: Damian Pawella
Choreografia: Oskar Malinowski
Asystent reżysera: Robert Ciszewski
Inspicjent - sufler: Agnieszka Szczepaniak

Obsada: Magdalena Gorzelańczyk, Anna Kociarz, Agata Woźnicka, Robert Ciszewski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Karol Soboczyński (gościnnie), Marek Tynda oraz Filip Arasimowicz (muzyka na żywo)

Recenzja Trojmiasto.pl

Czy warto być poważnym? Recenzja spektaklu "Bunbury" Teatru Wybrzeże Czy warto być poważnym? Recenzja spektaklu "Bunbury" Teatru Wybrzeże

Czy warto być poważnym? Recenzja spektaklu "Bunbury" Teatru Wybrzeże (24 opinie)

Teatr Wybrzeże jako pierwsza z trójmiejskich scen rozpoczął rok premierą. "Bunbury. Komedia dla...

10 stycznia 2022

Opinie (3)

 • Znowu odwołany

  Już drugi raz :(

  • 1 0

 • Znoooowu :( (1)

  Znowu mężczyźni poprzebierani za kobiety i odwrotnie? Buuu, za co? Czy to jest jakiś podstawowy paradygmat Teatru Wybrzeże i trzon przekazu, czy tylko my tak trafiamy? Coś mamy złe przeczucia. Gdzieś jeszcze pokazują męskich mężczyzn i kobiece kobiety? Bo my, choć nieprzeciętnie liberalni, to mamy takie mocne upodobanie.

  • 7 10

  • nie jesteś nieprzęciętnie liberalny

   raczej bliżej ci do bohaterów sztuk Zapolskiej

   • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery