Spektakl

Więzi

najbliższy spektakl:
28 lutego 2020
godz. 19:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Stara Apteka

adres:
Gdańsk, Teatralna 2
ceny biletów:
norm. 45 zł , ulg. 35 zł
kasy:
58 301-70-21, 301-18-36
data premiery:
6 stycznia 2019
czas trwania:
1 godz. 50 min. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.0 / 5 (4 głosy)

Patronat

Terminy spektakli

28 lutego 2020 (piątek) godz. 19:00

norm. 45 zł
ulg. 35 zł
Kup bilet

29 lutego 2020 (sobota) godz. 19:00

norm. 45 zł
ulg. 35 zł
Kup bilet

1 marca 2020 (niedziela) godz. 19:00

norm. 45 zł
ulg. 35 zł
Kup bilet

Więzi
Jarosław Murawski, Michał Buszewicz na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel

- Gdy próbuję wymówić tytuł tego spektaklu, wychodzi mi na końcu coś między "i" a "y". Wiem, że to dwa różne słowa, ale na szczęście znaczą z grubsza to samo; co innego "przeszłość" i "przyszłość", których nie umiem odróżnić, a to jednak poważniejszy problem - tak zaczyna się ta historia. Bohaterka urodzona w Donbasie na wschodniej Ukrainie opowiada o swoim kraju z innej perspektywy niż ta, z jaką patrzy się na Ukrainę w Polsce, czyli głównie przez pryzmat tego, co dzieje się we Lwowie i Kijowie. Mówi o tym, jak wygląda Polska z perspektywy Ukrainy, ale przede wszystkim opowiada o samej Ukrainie, kraju niezwykle zróżnicowanym, przeoranym dodatkowo przez trwający od 2014 roku wewnętrzny i zewnętrzny konflikt.

WIĘZI oparte są na dziennikach i relacjach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w Kijowie, Charkowie i innych miastach Ukrainy, które zapoczątkowały "rewolucję godności", a w jej następstwie hybrydową wojnę. Była na froncie jako wolontariuszka, organizowała pomoc rodzinom poległych, ale przede wszystkim była świadkiem, jak wyostrzone przez Majdan podziały infekują kraj i ludzi, przechodząc w poprzek miast, grup przyjaciół, a nawet rodzin - w tym jej własnej.

- Przez pogmatwanie relacji w mojej rodzinie chciałam ukazać skomplikowaną sytuację społeczno-polityczną w kraju, gdzie jakikolwiek wybór w warunkach wojny prowadzi do wyrzeczenia się czegoś. Z jednej strony nacjonalizm i patriotyzm są niezbędne, by konsolidować naród, z drugiej oznaczają dla wielu podążanie w stronę państwa, w którym wszyscy mówią tak samo, wierzą tak samo i myślą tak samo. A to nie jest możliwe w kraju tak wieloreligijnym, wielojęzycznym i wielonarodowym jak Ukraina - mówi reżyserka.

WIĘZI to spektakl o życiu "pomiędzy": pomiędzy Ukrainą i Polską, pomiędzy Ukrainą wschodnią i zachodnią, pomiędzy narzucanymi przez różne środowiska narracjami. Ale przede wszystkim to rzecz o wyborze między potrzebą i chęcią służenia ojczyźnie a miłością do rodziny i rodzinnej ziemi. I o okolicznościach, które sprawiają, że obie te miłości mogą się wykluczać.

Reżyseria: Olena Apczel
Dramaturgia: Jarosław Murawski
Scenografia, kostiumy: Natalia Mleczak
Wideo, światło: Szymon Kluz
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

Obsada:
Małgorzata Brajner
Agata Bykowska
Katarzyna Dałek
Jacek Labijak
Krzysztof Matuszewski

Recenzja Trojmiasto.pl

Bliscy i obcy - po premierze "Więzi" w Teatrze Wybrzeże

Bliscy i obcy sobie, pokrewni i zupełnie inni, zamotani jak motanki - w różne relacje, związki i role, ograniczeni przez więzi rodzinne,...

Zdjęcia

  Opinie (1)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  Ile rejsów odbył w swojej "karierze" parowiec Sołdek?