• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"To jest niemiłe". Aktorzy gorzko o zachowaniu widzów w teatrze

Mateusz Groen
15 marca 2024, godz. 10:20 
Opinie (138)
"Jak można zapomnieć wyciszyć telefon przed rozpoczęciem spektaklu czy po powrocie z przerwy, jeżeli są puszczane komunikaty przypominające?" "Jak można zapomnieć wyciszyć telefon przed rozpoczęciem spektaklu czy po powrocie z przerwy, jeżeli są puszczane komunikaty przypominające?"

"Przeszkadzajki" w postaci dzwoniących telefonów, budzików, rozmów, a nawet przeglądanie internetu w trakcie spektaklu - to już właściwie norma i zdarza się regularnie. Czy zatem teatr przegra walkę z technologią o naszą uwagę? Lokalni aktorzy mają coś do powiedzenia na ten temat.




Zapominamy o innych



Czy uważasz, że korzystanie z telefonów podczas spektaklu powinno być zakazane?

Teatr wymaga od publiczności skupienia i pełnego zaangażowania, niestety coraz częściej zdarza się, że zapominamy o tej zasadzie. Widzowie, zamiast zanurzyć się w sztuce, sięgają po telefony: przeglądają internet i przy okazji świecą innym po oczach, wysyłają wiadomości, a czasem nawet dzwonią, nie zwracając uwagi na to, jak bardzo zakłócają doświadczenie teatralne zarówno sobie, jak i innym. Ludzie siedzący na widowni czują się anonimowi i mimo komunikatów z prośbą o wyłączenie urządzeń elektronicznych - nie robią tego.

Takie zachowania, zwłaszcza w momencie poważnego monologu, który dzieje się na scenie, nie są tylko nieuprzejme wobec innych widzów, ale także wobec aktorów. Spektakl teatralny jest dialogiem - wymianą pomiędzy twórcami a widownią, wymagającym obecności obu stron. Kiedy jednak jedna z nich skupia się na czymś innym, ten ulotny dialog zostaje przerwany.

SPEKTAKLE To możecie zobaczyć obecnie w trójmiejskich Teatrach

Klub mężusiów
6.0
gru 7
Klub mężusiów
komedia
Scena Teatralna NOT
KONCERT SYLWESTROWY - REWIA 2000+
gru 31
KONCERT SYLWESTROWY - REWIA 2000+
spektakl muzyczny
Teatr Muzyczny
Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć
cze 30
Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć
Teatr Szekspirowski
Pomoc Domowa (2024)
wrz 7
Pomoc Domowa (2024)
komedia
Scena Teatralna NOT
Prezent urodzinowy
6.1
lis 16
Prezent urodzinowy
komedia
Scena Teatralna NOT

Niedawny apel opublikowany na łamach profilu Teatru Muzycznego w Gdyni sprawił, że ponownie zaczęto mówić o zachowaniu w teatrze. Niektóre zachowania zaczynają być czymś powtarzalnym, a nawet coraz częściej spotykanym.

- W imieniu nas wszystkich od dłuższego czasu zamierzam podzielić się swoimi refleksjami. Choć to trochę niezręczna sytuacja. Teatr to miejsce, gdzie bardzo ważny jest dialog między obiema stronami rampy. Na dwóch zdjęciach aktorka, ewidentnie rozemocjonowana, widziana z perspektywy widza. Na jednym widzowie sprawdzający swoje telefony w trakcie spektaklu, widziani z perspektywy aktorki. Kochani widzowie, jesteście widzialni, nawet jeżeli wydaje wam się inaczej! - napisała aktorka Magdalena Smuk na Instagramie Teatru Muzycznego w Gdyni.

Uzależnieni od smartfonów?



Telefony wrosły się nam w ręce i nawet w teatrze nie potrafimy ich odłożyć. Tylko niestety nie wiemy, że to przeszkadza aktorom, a oświetlone twarze widać ze sceny, co ściąga uwagę. Dodatkowo dźwięk z zewnątrz "przerywa iluzję", w którą zarówno aktorzy, jak i widzowie są zanurzeni. W teatrze, gdzie każdy gest i słowo ma znaczenie, niewielkie zakłócenie może sprawić, że odbiór sztuki będzie niepełny.

Nocnik, schabowy i pistolet. Najdziwniejsze rzeczy, które widzowie wnieśli do teatru Nocnik, schabowy i pistolet. Najdziwniejsze rzeczy, które widzowie wnieśli do teatru
- Nie mam za bardzo takich doświadczeń, jeszcze mi się nie zdarzyło być w takiej sytuacji i wydaje mi się to bardzo absurdalne. Chociaż ostatnio na jednym spektaklu była taka sytuacja, tylko to już w trakcie braw, ale to też przedziwne uczucie, że ledwo się skończył spektakl i następuje moment, w którym my, aktorzy, spotykamy się z widzem i możemy sobie wzajemnie podziękować. My się kłaniamy widzom w podziękowaniu, że byli, a oni dziękują nam brawami... i nagle widzisz, że są ludzie, którzy "MUSZĄ" już teraz, natychmiast zerknąć w telefon, jakby nie mogli poczekać jeszcze tych 5 minut, to jest niemiłe. I oczywiście są różne sytuacje w życiu, że trzeba szybko zareagować, odebrać telefon, odpisać, ale myślę, że w takim pilnym przypadku powinno się po prostu wyjść. No i dzwoniące telefony w trakcie spektaklu... przed każdym spektaklem jest komunikat z prośbą o wyciszenie telefonów, a wciąż to nie wystarcza. Smutne - mówi Weronika NawieśniakTeatru Miejskiego w Gdyni.
Jak utrzymać magię spektaklu, kiedy widzowie zerkają na rozświetlone ekrany smartfonów lub odbierają telefon? Na zdjęciu: otwarcie Teatru Wybrzeże po remoncie. Jak utrzymać magię spektaklu, kiedy widzowie zerkają na rozświetlone ekrany smartfonów lub odbierają telefon? Na zdjęciu: otwarcie Teatru Wybrzeże po remoncie.

Dzwonią i szumią podczas spektakli



Dzwoniące telefony, alarmy czy dyskusje przez telefon podczas spektaklu to zachowania, które powodują więcej niż zwykły dyskomfort. Nie jest to tylko błąd w etykiecie, to działanie wybija artystów ze świata, któremu oddali swoje umiejętności, emocje, ale potrafi zakłócić nawet płynność narracji i tym samym magię spektaklu. Komunikaty z prośbą nic nie dają.

Czy jest jakiś lepszy pomysł, by rozwiązać ten problem?

- Mam doświadczenie, że na prawie każdym spektaklu zdarza się, że komuś zadzwoni telefon, zegarek lub alarm. To jest bardzo irytujące zarówno z perspektywy widza, jak i aktora. Za każdym razem są puszczane komunikaty, by wyłączyć urządzenia elektroniczne. To rozprasza, wytrąca ze świata, który aktorzy próbują stworzyć. Chyba wszyscy mamy takie zdanie na ten temat. Chyba nie ma pomysłu, co z tym więcej zrobić, niż te komunikaty. Zabierać telefony? Nie można tego zrobić. Wprowadzić obowiązek zostawiania w szatni? Może to by było najlepsze, jednak trudno byłoby to zrobić. Zauważyłem, że dużo częściej jest to spotykane wśród osób starszych, które często nie umieją włączyć trybu samolotowego i przez kilka minut włączają się te same alarmy - mówi Robert CiszewskiTeatru Wybrzeże.

Uwaga widzów podczas spektaklu powinna być skupiona na aktorach. Zdj. Teatr Muzyczny - Something Rotten Uwaga widzów podczas spektaklu powinna być skupiona na aktorach. Zdj. Teatr Muzyczny - Something Rotten
Każdy szept, każdy szmer w publiczności, błysk telefonu komórkowego - to wszystko dociera do artystów. Paradoksalnie, chociaż światła skupiają się głównie na nich, tak zarówno tak jak my widzimy ich, oni też widzą nas - i to bardzo dobrze.

- Wszystko widać i słychać. Każdy szelest otwieranych cukierków, otwieranej puszki z napojem gazowanym itd. Najbardziej mnie zastanawia, jak można zapomnieć wyciszyć telefon przed rozpoczęciem spektaklu czy po powrocie z przerwy, jeżeli są puszczane komunikaty przypominające? Albo, co najlepsze, coś, co na własne uszy słyszałem - odebrać dzwoniący telefon i jeszcze powiedzieć kilka słów podczas spektaklu - mówi Krzysztof Berendt Teatru Miejskiego w Gdyni.

Miejsca

Opinie (138) ponad 10 zablokowanych

  • Nie tylko telefony

    Włączone telefony w teatrze to zwykle buractwo. Jak ktoś musi przeglądać sm to niech zostanę w domu, bo z dużym prawdopodobieństwem i tak nic podczas spektaklu nie skuma.
    Równie beznadziejnym zachowaniem jest popijanie wody albo soku w trakcie spektaklu. Z takimi manierami to najlepiej do przysłowiowej cioci na imieniny, Hamlet to nie kotlet, nie trzeba popijać.
    Kolejny przejaw braku wrażliwości to tzw darcie ryja jako wyraz aplauzu dla spektaklu czy aktorów.
    Czego jednak oczekiwać po widzach, którzy obecność w teatrze czy filharmonii rozpoczynają od selfie ze sceną w tle lub na ściance z logo teatru. Po co? Chyba tylko po to by przyjaciele z sm zdziwili się, że tego wieczoru wyjątkowo nie na byle jakim browarze.
    Teatr, filharmonia to nie obowiązek, a więc lepiej dię nie męczyć bez internetu, napoju, krzyków czy selfika.
    Lepiej zostawić je tym, którzy naprawdę chcą obejrzeć, wysłuchać, odczuć

    • 11 0

  • Multipleksy będące w łapach obcych to wprowadziły, ciamkanie, siorbanie na widowni. Do tego prymitywizm kulturowy (3)

    A co, w kościele na mszach tego nie ma? Jest niedziela, homilia, ksiądz się "przyłożył", dość wartościowa, a tu dzwonek w czasie homilii. Otępienie umysłowe posiadaczy. Muszą wlec tę komórkę do kościoła? 1,5 godziny bez niej nie wytrzymają?? W jakieś opowieści o jak raz gdzieś tam leżących w konaniu mamusiach czy ciociach nie uwierzę.

    • 9 0

    • Zły przykład! W kościele to mogą sobie dzwonić. Kogo to obchodzi? (1)

      Ten pedofII na ambonie i tak zainteresowany jest tylko ministrantami a nie tymi bzdurami, które czyta czy szopką dla id-otów, którą odstawia,

      • 0 3

      • meduzo umysłowa poco swoje wypociny wypisujesz

        • 0 0

    • ale masz trwa 45 minut do koscioła kazdy na piechote ma 10minut

      • 0 0

  • Ludzie z gminu pchają się do teatru i myślą, że są kulturalni.

    • 0 4

  • "jest to spotykane wśród osób starszych..." - coś ci się pomyliło, dzieciaku! Ludzie starsi potrafią żyć bez tego gó ... na!

    Te buraki to 30-letnie dzieciaki, które sprawdzają nawet kiedy mają załatwić potrzeby fizjologiczne. Taki 30-letni dzieciak dostaje ataku histerii jak mu się rozładuje smycz!

    • 7 2

  • Kiedys tylko ludzie na poziomie chodzili do teatru, teraz zwykłe buraki

    • 5 1

  • Serio ludzie rozmawiają przez telefon w czasie spektaklu? (1)

    Chodzę do teatru dosyć często i nigdy nic takie mi się nie zdarzyło. Telefony i owszem czasem dzwonią ale zawstydzony widz natychmiast reaguje i wyłącza. Źle zrobił że nie wyciszył. Jego wina. Kolejny raz mam wrażenie że autor wymyśla sobie te historyjki.

    • 3 4

    • Sa odbierane telefony. W kinach niestety to juz weecz norma

      • 2 0

  • Komórki, żarcie, picie i rozmowy

    Teraz to norma w teatrze. Już nie pamiętam kiedy ostatnio udało mi się obejrzeć jakaś sztukę bez wyżej wymienionych przypadków. Mam 30 lat, kiedyś były inne standardy wychowania i ludzie, a także dzieci doskonale wiedzieli jak zachowywać się w teatrze lub innym miejscu publicznym nastawionym na sztukę. To przykre i jednocześnie denerwujące.

    • 3 2

  • Widz

    Jacy aktorzy ,tacy widzowie .Jaja z ludzi płacących im za pracę sobie robią .Nie wystarczy roznegliżowana pannica ,lub facet udający kobietę....

    • 2 3

  • To po (1)

    Co idzie do teatru lub gdzie kolwiek bo telefon

    • 3 0

    • Taki trend , to modne pójść do teatru czy do opery żeby "ludzie widzieli"taki sam jak posiadanie pudelka którego w sezonie trzeba oddać do schroniska bo się wyjeżdża do ciepłych krajów bo akurat w sezonie nie ma mody na pudelka tylko na podróże a czymś na FB trzeba się pochwalić. Niektórzy nie istnieją w tym świecie jak nie mogą się innym pochwalić

      • 1 0

  • Tak to już jest jak bydło wejdzie na salony

    Zresztą bardzo dobrze odzwierciedla to motłoch na Wiejskiej.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2019 roku w ramach festiwalu Literacki Sopot pisarz znany na całym świecie wystąpił w spektaklu swojego autorstwa. O kim mowa?

 

Najczęściej czytane