• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Carillon przestał grać "Rotę". Sprawdziliśmy dlaczego

Michał Stąporek
23 maja 2024, godz. 12:00 
Opinie (177)
Carlillon na wieży Ratusza Głównego Miasta wygrywał "Rotę" codziennie o godz. 12. Zamilkł na skutek awarii, do jakiej doszło w połowie maja. Po wymianie sterownika ożyje ponownie w lipcu. Carlillon na wieży Ratusza Głównego Miasta wygrywał "Rotę" codziennie o godz. 12. Zamilkł na skutek awarii, do jakiej doszło w połowie maja. Po wymianie sterownika ożyje ponownie w lipcu.

Od kilu dni carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta nie wygrywa "Roty". Na powrót jej dźwięków musimy poczekać do lipca. Choć niektórzy myślą, że to przez Niemców, to okazuje się, że raczej przez Holendrów.
"Rota" z Ratusza Głównego Miasta:

We wtorek na biurku Krzysztofa Kucharskiego, pracownika Muzeum Gdańska, ale także szefa stowarzyszenia rekonstrukcyjnego Garnizon Gdańsk i autora publikowanych w Trojmiasto.pl artykułów poświęconych historii Gdańska, zadzwonił telefon.

- Dzień dobry, Muzeum Gdańska, słucham.
- Skierowano mnie do państwa, bo powiedziano mi, że odpowiecie mi, dlaczego nie jest grana "Rota" z wieży Ratusza. Wstydzicie się jej? Stałam dziś o godzinie 12 i nie graliście. Przypodobać się chcecie Niemcom?
- Proszę Pani, "Rota" jest grana, chyba że są jakieś prace konserwatorskie, to czasem nie.
- Nie jest grana! Marzy wam się niemiecki Gdańsk! Pachołki niemieckie, folksdojcze!

"Rota" to pieśń hymniczna skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego do słów wiersza Marii Konopnickiej. Utwór powstał w 1908 r. jako sprzeciw wobec prześladowania Polaków w zaborze pruskim.

Choć bezpośrednim impulsem do jego napisania był prawdopodobnie protestacyjny wiec polskich kobiet w Poznaniu 10 maja 1908 r., to wiersz został zadedykowany przez autorkę "Ludowi Śląskiemu".


Choć "Rota" rozbrzmiewa z ratuszowego carillonu w każde południe od lat, faktycznie są sytuacje, gdy carillon milknie. W takich dniach także w redakcji Trojmiasto.pl zdarza nam się odbierać podobne telefony.

Jakie melodie wygrywają gdańskie carillony? Jakie melodie wygrywają gdańskie carillony?

Postanawiam więc sprawdzić, jak z "Rotą" jest tym razem. Ustawiam się pod Ratuszem Głównego Miasta na Długiej kilka minut przed godz. 12 i czekam.

W samo południe nad Traktem Królewskim rozlega się bicie dzwonów. Mimo zgiełku powodowanego przez tłumy spacerowiczów, opowieści przewodników o historii Fontanny Neptuna i dyskusje o najlepiej eksplodujących w ustach gumach do żucia, toczone przez dzieciaki odwiedzające Gdańsk w ramach zielonej szkoły, dźwięk dzwonów słychać wyraźnie przez kilkadziesiąt sekund.

Ale "Roty" faktycznie carillon nie gra.

Ratusz Głównego Miasta: Dzwony biją, ale carillon nie gra


Co się stało z "Rotą" z wieży ratusza?Wchodzę do informacji turystycznej, prowadzonej przez PTTK w kamienicy naprzeciwko ratusza.

- Nie wie pan, czemu carillon na ratuszu nie zagrał "Roty"?
- Nie wiem, proszę zapytać w muzeum naprzeciwko.
- Jasne, zapytam. Ale na ogół gra?
- No tak, codziennie gra. Ale czemu dziś nie zagrał, to nie wiem.

Pod ratuszową wieżą stoją trzy osoby zachęcające do rozmowy o Bogu i zbawieniu. Podchodzę i zagaduję o "Rotę". Może ja ją przegapiłem, ale oni na pewno by słyszeli.

- Roty dziś nie było i na pewno nie słychać jej od kilku dni - mówią mi.
W poszukiwaniu informacji wchodzę do Ratusza Głównego Miasta. Pani w kasie wie, o co chodzi.

- Mamy awarię - przyznaje. - Automat do carillonu się zepsuł i trzeba go naprawić. Kiedy to się stanie, tego niestety nie wiem.

Carillon na ratuszu zamilkł przez uszkodzony komputerWszystko wie natomiast dr Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska. Okazuje się, że w 20-letnim komputerze, który nie tylko uruchamia carillon, ale i steruje wskazówkami zegara na wieży Ratuszu Głównego Miasta, od około tygodnia nie działa komponent odtwarzania gry automatycznej.

Sprzęt jest stary, więc nie opłaca się go naprawiać. Zamiast tego muzeum kupi nowy. Ponieważ jest to jednak sprzęt wykonywany na konkretne zamówienie, na jego dostawę przyjdzie nam poczekać.

- Nowy komputer sterowniczy zamówiliśmy już w Holandii, która jest kolebką carillonów. Tylko w tym kraju działają firmy, które mają know how, narzędzia i kadry. Po zakończeniu produkcji nowy komputer zostanie zamontowany na początku lipca. Będzie mógł też odtwarzać ponad 1000 utworów.
Koszt nowego urządzenia to ok. 6 tysięcy euro.

Rota do pobrania w formie dzwonka na telefonDla niecierpliwych i stęsknionych za dźwiękami "Roty", ale i innych melodii odtwarzanych przez gdańskie carillony, ich dźwięki w formie dzwonków na telefon można pobrać ze strony carillongdansk.pl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (177)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile razy publiczność Teatru Muzycznego w Gdyni miała okazję zobaczyć musical Notre Dame de Paris?

 

Najczęściej czytane