• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć - spektakl gościnny

Bilety
Kup bilet 160 - 180
czas trwania:
95 min

Spektakl tylko dla widzów dorosłych

Najbliższe przedstawienie

 • Bilety
  Cena normalna: 180 zł
  Cena ulgowa: 160 zł
  Kup bilet
  cze 30
  Niedziela, 30 czerwca
  godz. 17:00 20:00
  Lokalizacja
  Teatr Szekspirowski
  Gdańsk, Wojciecha Bogusławskiego 1
Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć
reż. Marcin Liber / Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad, trybun ludowy, twórca "Samoobrony". Jego burzliwa działalność polityczna: od organizatora rolniczych blokad i strajków do stanowiska wicepremiera i wicemarszałka Sejmu, aż po tajemnicze samobójstwo w 2011 roku, prowokuje do przyjrzenia się jego indywidualnym losom, ale też sytuacji całej reprezentowanej przez niego warstwy społecznej, mocno doświadczonej transformacją lat 90. Jej problemy i tragedie do niedawna nie były dostrzegane.

Jest rozmach, humor, są prawdziwe emocje, doskonała gra aktorska, ale przede wszystkim jest też trzeźwe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Jest próba zmierzenia nas z tym, jak bardzo utknęliśmy w zaklętym kręgu powtarzającej się historii i mam nadzieję, że "Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" będzie takim otrzeźwiającym pstryczkiem w nos, który pozwoli nam przerwać w końcu tę straszną klątwę trwania w braku zmiany (nieważne czy na lepsze czy gorsze - zmiany jakiejkolwiek).
- Kamil Pycia

Pojawiający się w ostatnich latach zwrot ku perspektywie ludowej każe spojrzeć na temat nieobecności i "nieważności" opowieści ludowej jak na zjawisko towarzyszące nam od stuleci, będące wypadkową quasi-niewolniczego ustroju, jaki panował przez większość dziejów Rzeczypospolitej. Polski szlachcic/inteligent nigdy nie szanował polskiego chłopa (ba, wielokroć odmawiał mu człowieczeństwa), zauważając go jedynie, gdy miał nóż na gardle: dosłownie, podczas rabacji, jak również podczas powstań, gdy chłopska kosa miała przyjść na ratunek wyrzynanej przez wojska zaborcze szlachcie. Dziś również, w czasach klientelistycznej polityki, daje się słyszeć idące z miast do wsi wołanie: obudźcie się! Ale czy ci, którzy tak wołają, wiedzą, co to może faktycznie oznaczać?

Twórcy:
Scenariusz: Jarosław Murawski
Reżyseria: Marcin Liber
Scenografia i Kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Nagrobki
Choreografia: Hashimotowiksa
Asystent reżysera: Bartłomiej Cwaliński
Inspicjentka Iwona Cieślik
Producentka: Agata Schweiger

Obsada:
Magdalena Osińska,
Marta Waldera
Wojciech Dolatowski
Rafał Dziwisz
Marcin Kalisz
Daniel Malchar
Dominik Stroka
Adam Wietrzyński

Nagrobki czyli Adam Witkowski i Maciej Salamon

Mirek Kaczmarek (scenografia, kostiumy) - Absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej Poznańskiej ASP. Scenograf, kostiumograf, artysta multimedialny, reżyser świateł. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Bonn, Stuttgarcie i Frankfurcie. Współpracował z Janem Klatą, Marcinem Liberem, Wiktorem Rubinem, Jarosławem Tumidajskim, Mają Kleczewską, Maciejem Podstawnym, Jakubem Roszkowskim, Marcinem Wierzchowskim i innymi. Laureat wielu nagród teatralnych. W 2012 roku był nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie "Teatr". Od 2015 roku prowadzi zajęcia z technik multimedialnych na PWST w Krakowie.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery