• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zrozumieć Sierpień: Wspólna ulica. Odpowiedzialna praca z przestrzenią miejską

Podobnie jak w ubiegłych latach u progu lata startuje projekt "Zrozumieć Sierpień", prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności. Hasłem, pod którym są organizowane tegoroczne spotkania warsztatowe i seminaria, jest WSPÓLNA ULICA. ODPOWIEDZIALNA PRACA Z PRZESTRZENIĄ MIEJSKĄ. W czerwcu odbędą się dwa pierwsze spotkania z tego cyklu: 8 i 29 czerwca, w galerii ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10. Obowiązują zapisy.

sie 9

wtorek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

25 czerwca - 28 sierpnia 2022

Gdańsk, ul. Łąkowa (Pas zieleni)
Wstęp wolny
Projekt jest oparty na trzech filarach: dziedzictwie (po)stoczniowym, wrażliwości na przestrzeń oraz wartościach miasta obywatelskiego. Organizatorzy adresują go przede wszystkim do mieszkanek i mieszkańców, osób pracujących i działających na terenie stoczni, artystek i artystów, aktywistek i aktywistów oraz wszystkich, dla których teren postoczniowy jest istotny.

Sąsiedzkiemu współdziałaniu na rzecz przestrzeni miejskiej - poświęcone będzie pierwsze spotkanie z cyklu WSPÓLNA ULICA. Jest ono skierowane do wszystkim sąsiadów i sąsiadek stoczni. Zapisując się na warsztaty każda osoba podejmuje zobowiązanie, że będzie uczestniczyć będzie w obu spotkaniach.
Jak zmieniać przestrzeń publiczną? Czy zmiany wokół nas są w ogóle potrzebne? Jeśli tak, to jakie i jak je wdrażać? To pytania, które zostaną postawione w trakcie warsztatów, a za przykład posłuży ulica Gdyńskich Kosynierów. Jedna z najkrótszych ulic Gdańska skrywa bogactwo inicjatyw społeczno-kulturalnych. Wszystkie poprzednie edycje działy się w różnych gdańskich dzielnicach, ale od ubiegłego roku areną działań jest najbliższe sąsiedztwo ECS i stoczni.

- Tegoroczny projekt "Zrozumieć Sierpień" to kontynuacja ubiegłorocznego zamysłu, by powiązać nasze działania z określoną przestrzenią - naszym stoczniowym sąsiedztwem. Celem jest zrozumienie mechanizmów, które wpływają na miasto, tworzą je, a z których nie zdajemy sobie sprawy - mówi Aneta Lehmann, koordynatorka projektu. - Wiedza, którą się dzielimy, jest niesłychanie ważna w perspektywie budowania więzi obywatelskich i tworzenia platform współdziałania i wpływu na kształt naszego otoczenia. Tereny dawnej stoczni i jej najbliższe sąsiedztwo ulegają silnym przekształceniom, my je nie tylko obserwujemy, ale chcemy w sposób świadomy w nich uczestniczyć.

Projekt potrwa do stycznia 2023, a kolejne seminaria i warsztaty będą zapowiadane na stronie organizatora i na FB Solidarności Codziennie. Przewidziano łącznie 9 warsztatów.

O prowadzącym:
Łukasz Pancewicz
- urbanista, nauczyciel akademicki na Wydziale Politechniki Gdańskiej, razem z Moniką Arczyńską i zespołem współtworzy biuro A2P2, które zajmuje się rozwiązywaniem złożonych miejskich problemów (8 i 22 czerwca). Stosuje narzędzia współprojektowania i partycypacji dla tworzenia nowych fragmentów miasta, projektowania usług i analizy danych. W praktyce zajmuje się projektami urbanistycznymi, przestrzeni publicznych, usług. Odbył staż w Massachusetts Institute of Technology. Publikuje teksty o tematyce miejskiej m.in. w miesięczniku "Architektura-Murator", "Architektura i Biznes", "Autoportret".

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?