• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spektakularne zakończenie sezonu w Filharmonii Bałtyckiej

Ewa Palińska
15 czerwca 2024, godz. 08:00 
Opinie (18)
Wykonanie V Symfonii Gustava Mahlera było równie spektakularne, co samo dzieło. Wykonanie V Symfonii Gustava Mahlera było równie spektakularne, co samo dzieło.

Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i okrzykami zachwytu publiczność nagrodziła Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i jej szefa artystycznego Georga Cziczinadze za spektakularne wykonanie V Symfonii Gustava Mahlera. Zachwyt był jednak wynikiem nie tylko wykonania tej kompozycji, ale i wcześniejszego IX Koncertu fortepianowego Es-dur KV 271, którego dźwięki, w interpretacji wybitnego pianisty Szymona Nehringa, wręcz rozpaliły serca słuchaczy. Było to przepiękne i bardzo adekwatne zakończenie niezwykle udanego sezonu.

IMPREZY I WYDARZENIA Koncerty muzyki poważnej w Trójmieście - kalendarz imprez

sie 3
Brasswood Fest 2024 | Kwitnienie
Kup bilet


IX Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 Wolfganga Amadeusza Mozarta na początekZakończenie sezonu artystycznego to dla każdej instytucji wielkie święto. A że specjalna okazja wymaga wyjątkowej oprawy, to i program koncertu finałowego powinien być nietuzinkowy. Ocenę tego, czy IX Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 Wolfganga Amadeusza Mozarta, który otwierał koncert, jest taką "wystrzałową" kompozycją, zostawiam do oceny czytelnikom.

Wyjątkowości na pewno dodawał fakt, że interpretacji podjął się wybitny polski pianista, Szymon Nehring. Artysta, którego trójmiejska publiczność na przestrzeni lat zdążyła dobrze poznać, docenić i pokochać.

Wydarzenia kulturalne oblegane tak jak... wizyty u lekarzy specjalistów Wydarzenia kulturalne oblegane tak jak... wizyty u lekarzy specjalistów

Szymon Nehring i Georg Cziczinadze Szymon Nehring i Georg Cziczinadze

Mistrzowska interpretacja, zachowawcze prowadzenie orkiestrySzymon Nehring słynie z tego, że jest niezwykle perfekcyjny i emocjonalny. I taka właśnie była jego interpretacja koncertu Mozarta. Mając w głowie to, co z jednym z koncertów fortepianowych tego samego kompozytora, kilka tygodni wcześniej i w tym samym miejscu, zrobił łotewski pianista Georgijs Osokins, gra Nehringa była plastrem na moje pokiereszowane wówczas serce.

W przeciwieństwie do Łotysza, który słynie z brawury, Nehring podchodzi do wykonywanych kompozycji z ogromnym szacunkiem i pokorą. Najlepszym dowodem jest fakt, że zdecydował się wykonać oryginalne, napisane przez Mozarta kadencje, czym dodatkowo zachwycił słuchaczy.

Georg Cziczinadze prowadził orkiestrę dość zachowawczo. Trzymał ją w ryzach do tego stopnia, że do interakcji czy dialogu z solistą w zasadzie nie dochodziło. Zachodził natomiast wyraźny podział na solo i akompaniament. W przeszłości wielokrotnie zdarzało mi się zarzucać gruzińskiemu dyrygentowi, że gra Mozarta z emfazą, zbyt pompatycznie, po Beethovenowsku. Tym razem za tą zadziornością i romantycznym rozmachem trochę zatęskniłam.

Wiele osób na widowni deklarowało, że przyszło na koncert przede wszystkim po to, żeby posłuchać Szymona Nehringa. Wiele osób na widowni deklarowało, że przyszło na koncert przede wszystkim po to, żeby posłuchać Szymona Nehringa.

Gromkie owacje i Walc "minutowy" na bisJedna ze słuchaczek powiedziała mi w przerwie, że najbardziej uwielbia Nehringa za jego interpretacje kompozycji Rachmaninowa i że w Mozarcie, szczególnie tak prowadzonym, artysta nie miał szansy w pełni rozwinąć skrzydeł - w pełni przyznaję jej rację. Niemniej bez wątpienia było to wykonanie wybitne.

Publiczność była tego samego zdania i nagrodziła artystę gromkimi brawami, za które Szymon Nehring odwdzięczył się uroczą, chwilami wręcz zadziorną interpretacją Walca Des-dur op. 64 nr 1 ("Minutowego") Fryderyka Chopina.Brawurowe wykonanie V Symfonii MahleraOstatnią kompozycją, jaka wybrzmiała w sezonie artystycznym 2023/24 w Filharmonii Bałtyckiej, była V-symfonia cis-moll Gustava Mahlera. I tutaj co do "wystrzałowości" nie mam najmniejszych zastrzeżeń.

Aparat wykonawczy był ogromny, więc publiczność była oczarowana już samą potęgą brzmienia. Była ona jednak efektem nie tylko tego, że muzyków było na scenie tak wielu, ale tego, że każdy z nich zagrał fenomenalnie.

Każda z solówek była dopracowana do perfekcji, poszczególne grupy instrumentów brzmiały homogenicznie, dzięki czemu prowadzenie dialogu pomiędzy sekcjami odbywało się z naturalną lekkością.

Tatsushi Fujioka zachwycił publiczność swoimi solówkami, za co otrzymał potężne, zasłużone brawa. Tatsushi Fujioka zachwycił publiczność swoimi solówkami, za co otrzymał potężne, zasłużone brawa.

Znakomita współpraca orkiestry z jej szefem artystycznymWykonanie V Symfonii Mahlera było też znakomitym dowodem na to, jak znakomicie układa się współpraca Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej z jej szefem artystycznym. Artyści przez cały czas byli "pod ręką", reagowali na każdy gest i wskazówkę, dzięki czemu udało się zbudować niesamowitą narrację. Choć sam Mahler w przypadku tej kompozycji nie zdecydował się na programowość (nie dał wskazówki, o czym opowiada ten utwór), Cziczinadze prowadził orkiestrę w sposób tak absorbujący uwagę słuchaczy, że każdy z nich był w stanie tę historię sobie dopowiedzieć.

Choć, jak wspomniałam, wszystkie solówki wybrzmiały perfekcyjnie, dwoje artystów zasługuje na szczególne uznanie. Pierwszy z nich to Tatsushi Fujioka - trębacz, którego solo otwierało symfonię. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jak potężna trema musiała temu towarzyszyć. Artysta nie miał z nią najwyraźniej problemów, bo zaprezentował się fenomenalnie. Niesamowite wrażenie na słuchaczach zrobiło też perfekcyjne solo Michała Szczerby (waltornia), co publiczność doceniła, nagradzając artystę, po zakończeniu, ogromnymi brawami.

Publiczności przypadł do gustu zarówno repertuar, jak i obsada - bilety na koncert wieńczący sezon zostały wyprzedane. Publiczności przypadł do gustu zarówno repertuar, jak i obsada - bilety na koncert wieńczący sezon zostały wyprzedane.

Kilkunastominutowe, w pełni zasłużone owacjeWraz z ostatnim wybrzmiałym dźwiękiem słuchacze podnieśli się z miejsc i nagrodzili artystów w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco. Pewien młody słuchacz zmierzył te owacje i po zakończeniu koncertu obwieścił we foyer, że trwały kilkanaście minut.

Słuchacze nie tylko wstali z miejsc i klaskali, ale nagradzali okrzykami zachwytu zarówno solistów, których wskazywał dyrygent, jak i całe grupy instrumentów. I były to owacje w pełni zasłużone, bo był to już kolejny koncert, podczas którego Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzona przez swojego szefa artystycznego Georga Cziczinadze, pokazała, jak znakomitym jest zespołem i jak znakomici wirtuozi wchodzą w jej skład.

Koniec jedynie symbolicznyKoniec sezonu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, tradycyjnie, jest jedynie symboliczny, bo artyści na urlopy nie idą i przygotowują się już do kolejnych koncertów.

Już za dwa tygodnie, w piątek 28 czerwca, odbędzie się Inauguracja 67. MFMO w Oliwie, podczas której w programie znajdą się:
  • Mieczysław Surzyński - Koncert g-moll na organy i orkiestrę op. 35
  • Stefan Kisielewski - Koncert na orkiestrę kameralną
  • Zbigniew Kruczek - Koncert podwójny na flet, organy i orkiestrę - prawykonanie


Partie solowe wykonają Roman Perucki - organy i Łukasz Długosz - flet, a Orkiestrę PFB poprowadzi Jacek Rogala.

Wydarzenia

Koncert symfoniczny - Zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024 (1 opinia)

(1 opinia)
muzyka poważna

Gdański Festiwal Muzyczny 2024

10 - 126 zł
muzyka poważna, festiwal muzyczny

67. MFMO w Oliwie | Giulio Mercati

32 zł
muzyka poważna

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?

 

Najczęściej czytane