• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wydarzenia kulturalne oblegane tak jak... wizyty u lekarzy specjalistów

Ewa Palińska
13 czerwca 2024, godz. 07:00 
Opinie (24)
Kupowania biletów na wydarzenia kulturalne lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Kupowania biletów na wydarzenia kulturalne lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę.

Nadchodzący koncert wieńczący sezon w Filharmonii Bałtyckiej to kolejny z rzędu, który został przed czasem wyprzedany. Czy dojdzie do tego, że bilety na wydarzenia kulturalne będziemy rezerwowali z takim wyprzedzeniem, jak wizyty u lekarzy specjalistów?IMPREZY I WYDARZENIA Najbliższe wydarzenia kulturalne w Trójmieście - kalendarz imprez

lip 19
Stacey Kent - Ladies' Jazz Festival
Kup bilet
lip 19
Testosteron
Kup bilet
Polskie Evergreeny
lip 19
Polskie Evergreeny
Kup bilet
Czy planowanie udziału w imprezach z dużym wyprzedzeniem jest frustrujące?

- Która godzina pani pasuje? Woli pani rano, czy po południu - pytała recepcjonistka, umawiając mnie na wizytę do lekarza na wrzesień 2025 r.
- Wszystko jedno, wyjątkowo nie mam jeszcze planów na ten dzień - odpowiedziałam nieco zgryźliwie, bo niby skąd mam wiedzieć, co będę robiła za przeszło rok?
Chwilę później przypomniało mi się, że na dzień później mam kupione bilety na premierę opery, wystawianej na jednej z europejskich scen.

I że bilety te kupowałam już kilka miesięcy temu.

Dla miłośników teatru darmowe spektakle na Scenie letniej w Pruszczu Gdańskim będą niekiedy jedyną okazją, aby zobaczyć ulubione przedstawienia. Te odbywające się w murach teatrów często są wyprzedane. Dla miłośników teatru darmowe spektakle na Scenie letniej w Pruszczu Gdańskim będą niekiedy jedyną okazją, aby zobaczyć ulubione przedstawienia. Te odbywające się w murach teatrów często są wyprzedane.

Z marszu to możesz pójść na spacer, nie do teatruTego instynktu samozachowawczego brakuje mi niestety w Trójmieście. A tutaj, jak na zachodzie - z marszu to możesz sobie na spacer pójść, a nie do teatru, na operę, musical czy na dobry koncert. Przekonałam się o tym dobitnie w długi weekend majowy - ostatniego dnia kwietnia nie udało mi się kupić biletu na żaden z granych w majówkę spektakli Teatru Wybrzeże, na których zobaczenie nagle naszła mnie ochota.

IMPREZY I WYDARZENIA Zobacz repertuar trójmiejskich teatrów i kup bilet już dziś

lip 20-25
II Baltic Opera Festival 2024
Kup bilet
lip 25-4.08
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski
Kup bilet
lip 21
II Baltic Opera Festival 2024: Jaś i Małgosia
Kup bilet


Nie załapałam się też na bilety na "1989"Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, choć nie zwlekałam tym razem do ostatniej chwili - spektakle odbędą się przecież "dopiero" pod koniec czerwca.

Więcej szczęścia miałam z "Czarodziejskim fletem" - widowiskiem stworzonym przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, które zostało w ubiegłym tygodniu wystawione dwukrotnie (dzięki uprzejmości autorki koncepcji, Magdaleny Boć oraz mecenasowi wydarzenia, prof. n. med. Dominikowi Rachoniowi, miałam możliwość wziąć udział w próbie generalnej, za co raz jeszcze ogromnie dziękuję!).

Arcydzieło Mozarta w Sopocie. Studencki Arcydzieło Mozarta w Sopocie. Studencki "Czarodziejski flet" może oczarować

 • Carmen, 16 czerwca, Opera Bałtycka
 • Sen Nocy Letniej, 28 czerwca - Opera Bałtycka
 • Sen Nocy Letniej, 27 czerwca - Opera Bałtycka
 • Carmen, 15 czerwca - internetowa pula została wyprzedana
 • Carmen, 14 czerwca - Opera Bałtycka
 • Carmen, 11 czerwca - Opera Bałtycka

Planowanie udziału w wydarzeniach z wyprzedzeniem ma swoje plusyNie ma co jednak płakać nad rozlanym mlekiem, bo to przecież powód do radości i wręcz dumy, że trójmiejska kultura cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem publiczności. Zamiast ubolewać, warto niezwłocznie zajrzeć do kalendarza imprez i już teraz zaplanować udział w tych wydarzeniach, na które bilety jeszcze są. Nawet jeśli terminy są odległe. Skoro z lekarzem się da, to dlaczego nie miałoby udać się z koncertami czy spektaklami?

Planując udział w wydarzeniu kulturalnym z dużym wyprzedzeniem, można np. pomyśleć o przygotowaniu wyjścia z większym rozmachem, w większym gronie, rozszerzenie puli atrakcji o "before" albo "afer" w którejś z ciekawych restauracji oraz...wzięciu dnia wolnego na dzień później, żeby nie musieć się zrywać do pracy kolejnego dnia rano, tylko móc przedłużyć ten czas błogiego, kulturalnego relaksu.Walczmy o większą dostępność najpopularniejszych wydarzeńAdaptacja do tej osobliwej, biletowej sytuacji, kiedy o uczestnictwie w wydarzeniu kulturalnym trzeba decydować z ogromnym wyprzedzeniem, aby załapać się na bilet, to jedno. Warto jednak przy okazji zastanowić się nad tym, co można zrobić, żeby jednak zwiększyć dostępność tego, co cieszy się największą popularnością.

Może warto pomyśleć o wystawieniu sztuki choć raz na scenie gościnnej, o zdecydowanie większej pojemności widowni? To się nie sprawdzi w przypadku sztuk kameralnych, ale musical "1989" to produkcja, która wręcz zyska, jeśli zaprezentuje się ją na większej przestrzeni.

"Czarodziejski flet" - próba generalna

Zarówno publiczność jak i krytycy są zgodni, że "Czarodziejski flet" studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku to spektakl zbyt dobry, żeby przepadł po dwóch wystawieniach. Na więcej, niestety, nie ma środków.

Artyści powinni walczyć o swoją sztukę, w tym o jej finansowanieWarto też pomyśleć nad tym, w jaki sposób zapewnić dłuższą żywotność tak znakomitym projektom jak "Czarodziejski flet" przygotowany przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku pod wodzą autorki koncepcji projektu, Magdaleny Boć. Dwa spektakle, wystawione dzięki prywatnemu mecenatowi, pokazały, jak ogromny drzemie w tym potencjał i że niepowetowaną stratą byłaby rezygnacja z wystawiania tej opery.

No ale z pustego i Salomon nie naleje, więc zbiórkę środków na kolejne realizacje powinni rozpocząć sami studenci, dobijając się do potencjalnych sponsorów wszelkimi możliwymi kanałami, wysyłać wnioski o granty i stypendia, szukać rządowych programów.

Takie zmasowane działania studenci mogliby śmiało potraktować jako praktyczną naukę pozyskiwania środków, co z pewnością przyda im się w przyszłej działalności, prowadzonej już poza murami uczelni.

 • Szukanie wolnego miejsca na jeden z Sylwestrowych Koncertów na Bis w Teatrze Muzycznym przypomina grę w "Gdzie jest Wally".
 • Sylwester latem? Dlaczego nie! Skoro jest tak ogromne zainteresowanie tym spektaklem, to artyści Teatru Muzycznego w Gdyni chętnie przypomną go nawet w czerwcu.

Jeśli coś się podoba, to można zrobić sylwestra nawet w czerwcuNa koniec ogromne ukłony i podziękowania dla tych instytucji, które, w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie publiczności, decydują się przypominać najbardziej popularne tytuły. Jak np. Teatr Muzyczny w Gdyni, który powraca w czerwcu z... sylwestrową rewią. I tu również, mimo mnogości spektakli, radzimy się spieszyć z zakupem biletów, bo ich pula topnieje z każdą minutą.

Podobnie jest ze spektaklami w Operze Bałtyckiej - tutaj na wiele nadchodzących wydarzeń również pozostały ostatnie miejsca.

Wydarzenia

Koncert muzyki filmowej - Zapach kobiety

muzyka poważna, muzyka filmowa

Koncert symfoniczny - Zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024 (1 opinia)

(1 opinia)
muzyka poważna

Spektakle

8.5
2 oceny

Czarodziejski flet

opera / operetka
9.1
91 ocen

1989

musical
6.1
22 oceny

Koncert na bis REWIA 00'S & BRITISH PART II

recital, spektakl muzyczny

Miejsca

Spektakle

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto napisał "Spacerownik sopocki"?

 

Najczęściej czytane