• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Oto Nasza Kolęda

lip 18

czwartek, godz. 17:00

Gdynia,
bilety 99 - 169 zł
Kup bilet
lip 26-27

piątek - sobota, godz. 20:00

bilety 125 zł
przedsprzedaż 105 zł
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza 28 grudnia (czwartek) 2006 do sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 na koncert "Oto nasza kolęda" z udziałem:


    - Janusz Macek Mackiewicz QUARTET w składzie: Janusz Macek Mackiewicz, Dariusz Herbasz, Adam Czerwiński, Dominik Bukowski
    - zespołu Dyakowski&Friends: Tomasz Lipski, Tomasz Dobies, Grzegorz Welizarowicz, Janusz Mackiewicz, Monika Schroeder, Alex Schroeder, Marcin Zabrodzi, Maria Foryś oraz Larry Okey Ugwu


W PROGRAMIE:

- kolędy jazzowe w wykonaniu JANUSZ MACKIEWICZ QUARTET z płyty „W DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA”/pierwsza autorska płyta Janusza Mackiewicza/

Projekt „Kolędy Jazzowe” przygotowany na Bożonarodzeniowe Spotkanie Środowisk Twórczych 2005 skierowany jest nie tylko do miłośników jazzu, ale do wszystkich, którzy chcą, aby nastrojowe dźwięki muzyki przeniosły ich w czarowny, niezapomniany klimat tych Świąt. W repertuarze zespołu odnajdziemy najpiękniejsze polskie kolędy, m.in.: Jezus Malusieńki, Mędrcy Świata, Anioł Pasterzom Mówił, Narodził Się Jezus, O Gwiazdo Betlejemska, W Dzień Bożego Narodzenia. Kolędy zostały zaaranżowane tak, aby za pomocą jazzowych środków wyrazu podkreślić ich tajemnicę i piękno melodii. Okazuje się, że XVIII-to i XIX - wieczne kompozycje mogą nas zabrać w podróż po stylach muzyki całego świata i w tradycyjnych polskich melodiach odnajdziemy brzmienia ballady, samby, swingu, gospel oraz bossanov.


O artystach:
JANUSZ MACKIEWICZ – kontrabasista, gitarzysta basowy. Podobnie do wielu trójmiejskich muzyków edukację jazzmana rozpoczynał w prowadzonym przez Jerzego Partykę BIG-BANDZIE GDAŃSK, doskonaląc następnie swój warsztat w znanej w latach 80. w młodej gdańskiej formacji – NEW CAST. Od wielu lat popularny „MACEK” wspiera swoją świetną grą niezliczoną ilość zespołów i solistów, z takimi tuzami polskiego jazzu jak : LESZEK MOŻDŻER, MACIEJ SIKAŁA, JAN „PTASZYN” WRÓBLEWSKI, ZBYSZEK NAMYSŁOWSKI, JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ, JANUSZ MUNIAK, EMIL KOWALSKI i wielu innych. Skromność i szacunek dla muzyki sprawiły, że dopiero w tym roku zdecydował się na ujawnienie swoich doświadczeń, przemyśleń – publiczną prezentację kompozycji i przyjęcie odpowiedzialnej funkcji aranżera, lidera zespołu. Do realizacji tego projektu zaprosił swoich młodszych kolegów: dysponującego wielkim tonem i niebanalnym sposobem improwizowania „gniewnego” saksofonistę DARKA HERBASZA. Jego grę możemy podziwiać na płytach zespołów ORANGETRANE, SANKTORIA, FOLLOW THE SOUL.

Rewelacją ostatnich lat w polskim środowisku jazzowym jest niezwykle utalentowany wibrafonista DOMINIK BUKOWSKI. Ukończył on z wyróżnieniem Wydział Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Prowadzony przez niego kwartet BLUE MIND został laureatem wielu festiwali np. na Bielskiej Zadymce Jazzowej zajął I miejsce, co zaowocowało nagrodą w postaci nagrania i wydania płyty. Obecnie prowadzi własny kwintet PROJEKTOR, z którym wydał kolejną autorską płytę.
ADAM CZERWIŃSKI jest jednym z najwybitniejszych polskich perkusistów. Na swoim koncie ma ponad trzydzieści płyt, w tym dwie autorskie. Występował na wielu znaczących festiwalach jazzowych w Polsce i na świecie. Współpracuje z całą czołówką polskiego jazzu, oraz z takimi gigantami światowego jazzu jak: Art. Farmer, Garry Bartz, John Abercrombie, Larry Goldings, Bennie Maupin, Karen Edwards, John Purcell Nigel Kennedy. Współpracował również z Lee Konitzem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Poul Bourellim, Bennie Wallacem oraz wieloma innymi. W zeszłym roku ukazała się pierwsza autorska płyta Adama zatytułowana „Hollywood Album”.
Nagrania dokonano w Los Angeles z udziałem Larry Goldingsa, Bennie Maupina, Darka Oleszkiewicza I Jarka Śmietany. W sierpniu tego roku tym razem w Japonii wydano kolejny jego album zatytułowany „Up For Air”, a w listopadzie pojawiła się najnowsza płyta „Raindance” z udziałem Larry Goldingsa, Larry Koonse`a i Darka Oleszkiewicza.

- pulsujące etniczne utwory świąteczne w wykonaniu Dyakowskiego i jego przyjaciół;

Przemek Dyakowski - znany jazzman i animator ruchu jazzowego, laureat festiwali "Jazz nad Odrą", uczestnik wielu "Jazz Jamboree", grywał z Janem Muniakiem, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim oraz z nowym pokoleniem jazzmanów w tym z Leszkiem Możdżerem. Rozpoczynał swoją przygodę z jazzem na początku lat 60-tych, współtworząc legendarny klub przy św. Marka w Krakowie. Jego przyjaciel z tamtych lat, Jurek Porębski, człowieki nie zawsze przy forsie, ale obdarzony szerokim gestem – dożywiał swojego rozrzutnego kolegę, Przemka Dyakowskiego, który już następnego dnia po odebraniu stypendium, był spłukany do czysta, co zawdzięczał swej miłości do innych i wysokich, w porównaniu z wysokością stypendium, cen towarów wiadomego autoramentu…

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?