- 1 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (236 opinii)
- 2 "Oscarowy" wieczór z muzyką fimową (7 opinii)
- 3 Świetny musical Teatru Komedii Valldal (27 opinii)
- 4 Zmarł twórca Teatru Ekspresji (17 opinii)
- 5 Tłumy na spotkaniu z autorem "Sopotów" (22 opinie)
- 6 Marszałek przyznał artystom stypendia (25 opinii)
Muzea i galerie sztuki otwarte dla publiczności. Ale nie wszystkie
W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił poluzowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 1 lutego muzea i galerie sztuki mogły rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym, uwzględniającym 1 osobę na 15 m2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępniło na swojej stronie aktualne wytyczne w tym zakresie. Nadal nie wiadomo, kiedy do regularnej działalności powrócą pozostałe instytucje kultury. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w trójmiejskich muzeach i galeriach, które z nich zdecydowały się na otwarcie i w jakich terminach będziemy mogli je odwiedzić.
Muzea w Trójmieście
W związku z tym odtąd działania muzeów i galerii mają się opierać na trzech wytycznych:
- Decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami.
- Wytyczne dotyczące działalności muzeów i galerii w warunkach pandemii pozostają aktualne - zapoznać się można z nimi pod tym linkiem.
- Zasady pracy muzeów i galerii sztuki powinny uwzględniać obowiązujące przepisy prawa dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w stacjonarnych formach aktywności.
Muzea i galerie w Gdańsku
Najszybciej, bo już we wtorek, 2 lutego, wszystkie swoje oddziały otworzyła Gdańska Galeria Miejska. Obecnie trwa tam Gdańskie Biennale Sztuki 2020, które zostało przedłużone do 6 marca 2021. Nowe wystawy planowane są na drugą połowę marca 2021. Galeria ponadto nadal kontynuuje działania online. 3 i 5 lutego odbędą się wirtualne oprowadzania kuratorskie po wystawie Gdańskie Biennale Sztuki 2020, a 13 lutego odbędą się warsztaty edukacyjne do powyższej wystawy również online za pomocą platformy Zoom.
Od 4 lutego będzie również otwarta CSW Łaźnia. CSW ŁAŹNIA 1 Dolne Miasto planuje ponowne otwarcie wystawy "Aktualna Sytuacja", która będzie czynna do 7 marca. W trakcie trwania wystawy ekspozycja zostanie wzbogacona o przegląd wideo odnoszący się do aktualnej pandemicznej sytuacji. CSW ŁAŹNIA 2 Nowy Port planuje ponowne otwarcie wystawy "Sensory Orders" zrealizowanej w ramach cyklu Art + Science Meeting. Wystawa będzie otwarta do 14 lutego, wstęp bezpłatny.
- Oczywiście obie wystawy będą otwarte zgodnie z zaleceniami: na sali wystawienniczej może przebywać maksymalnie 5 osób. Wszystkim zwiedzającym zapewniamy dostęp do płynu dezynfekującego do rąk. Wszystkie osoby zwiedzające CSW ŁAŹNIA zobowiązane są do zakrywania twarzy prawidłowo założoną maseczką, wyjątek stanowią dzieci poniżej 4 roku życia oraz osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa ze względu na trudności w oddychaniu lub są niezdolne do samodzielnego zasłaniania twarzy. W najbliższym czasie nie planujemy wernisaży. Zamierzamy prowadzić naszą działalność dwutorowo: stacjonarnie i online - informuje Dorota Kucharczyk, Specjalista ds. Komunikacji i Wydawnictw Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.
Galerie w Trójmieście
Również 4 lutego otworzy się pięć oddziałów Muzeum Gdańska. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane wystawy stałe czynne według nowego harmonogramu i aktualnych wytycznych sanitarnych. Otwarte zostaną sale wystaw stałych Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej oraz Muzeum Bursztynu. To ostatnie będzie otwarte do 31 marca br. w związku z przenosinami do nowej siedziby, czyli do Wielkiego Młyna. Wszystkie oddziały Muzeum będą czynne cały tydzień, w godz. 10:00-16:00, z wyłączeniem wtorków. Z kolei w sezonie letnim sale wystawowe wszystkich oddziałów, z wyjątkiem zamkniętej cały rok Twierdzy Wisłoujście, będą otwarte cały tydzień od godz. 10:00 do godziny 19:00. Dotychczasowe ceny biletów nie ulegają zmianie
2 lutego częściowo otworzyło się też Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które składa się z pięciu oddziałów. Jako pierwsze otworzyły się Piwnica Romańska w godz. 10:00-17:00, od wtorku do niedzieli (w poniedziałki zamknięte) oraz Grodzisko w Sopocie w godz. 10:00-16:00, od wtorku do niedzieli (w poniedziałki zamknięte). Pozostałe oddziały przygotowują się do otwarcia. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach wszystkie wystawy będą znów dostępne. Muzeum jednocześnie planuje kontynuowanie swoich działań internetowych oraz otwarcie wielu nowych ekspozycji, m.in wystawy o mieszkańcach Pruszcza Gdańskiego z okresu kultury oksywskiej (II w. p.n.e. - I w. n.e.) i wielbarskiej (I-V w. n.e.) oraz wystawy pt. "Alt-Wartenburg / Barczewko - warmińskie Pompeje" i innych.
- Emocjonująco zapowiada się ponowne otwarcie Spichlerza "Błękitny Baranek", który przed pandemią był niedostępny ze względu na rewitalizację zabytkowego budynku. Jeśli instytucje kultury zostaną udostępnione zwiedzającym, w spichlerzu będzie można zobaczyć wystawy: "Miasto pod miastem", "Średniowieczna uliczka hanzeatycka", Gdańsk w świecie Hanzy", "Wyspa Spichrzów w Gdańsku" zapowiada Marcin Fedoruk, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej.
Natomiast 13 lutego nastąpi otwarcie trzech oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Odwiedziny w Muzeum będą możliwe pod warunkiem zachowania wszelkich wymaganych procedur sanitarnych. Zwiedzający są zobowiązani do zachowania dystansu, zakrywania ust i nosa, a także do dezynfekcji rąk przy wejściu i poddaniu się pomiarowi temperatury.
Przeczytaj także: Wykopaliska z dna morza. O wystawie "Do DNA" w Narodowym Muzeum Morskim
- Wyczekiwane z niecierpliwością otwarcie trójmiejskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego dla zwiedzających nastąpi już 13 lutego. Udostępnione dla publiczności zostaną trzy obiekty. Siedziba główna NMM - Spichlerze na Ołowiance - w której, poza wystawami stałymi, gotowe do zwiedzania będą dwie ekspozycje czasowe: "Puck 10 lutego 1920 oczami świadków" oraz najnowsza "Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Ośrodek Kultury Morskiej, lecz z wyłączeniem wystawy interaktywnej "Ludzie-statki-porty", która będzie otwarta w późniejszym terminie. W obu muzeach prowadzimy aktualnie remonty i modernizacje. Przewidujemy również udostępnienie gdyńskiego "Daru Pomorza". Jednak jest to uzależnione od sprzyjających warunków pogodowych. Statek-muzeum "Sołdek" oraz Żuraw pozostaną zamknięte ze względu na prowadzone prace remontowe w ramach projektów. Nieczynny będzie także prom "Motława". W dniu otwarcia pierwszych 10 gości, którzy odwiedzą główną wystawę NMM w Spichlerzach na Ołowiance, otrzyma powitalny prezent: ekskluzywnie wydaną publikację "Zaślubiny - i co dalej?", prezentującą w bogaty, wielowątkowy sposób tło historyczne i różnorodność spojrzeń na powrót Polski nad Bałtyk w lutym 1920 r. - zapowiada Małgorzata Bochenek z Działu Promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Przeczytaj także: "Puck 10 lutego 1920 oczami świadków" - po wernisażu w NMM
W oddziałach będzie obowiązywał limit osób: w Spichlerzach na Ołowiance będzie mogło przebywać łącznie 186 osób, w OKM-ie 85 (z czego limit na salę interaktywną - 25 osób), a na "Darze Pomorza" 30. Dodatkowo wentylacja w Ośrodku Kultury Morskiej została wzbogacona w system jonizacji powietrza, który jest najbezpieczniejszym systemem oczyszczania powietrza z drobnoustrojów.
Z kolei Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego w roku 2020 przeniosła się z działalnością wystawienniczą do sieci. W tym roku nie zaprzestaje działalności w Internecie, nadal będzie prezentować prace artystów, relacje z otwarcia wystaw, wywiady z artystami na swojej stronie internetowej.
- W dniu 22 stycznia rozpoczęliśmy kolejny rok z cyklu wystaw sztuki współczesnej. W tej chwili prezentowana jest wystawa malarstwa młodej, utalentowanej artystki Małgorzaty Limon. Z dniem 1 lutego otwieramy z radością naszą Galerię dla wszystkich zwiedzających. Na razie nie przewidujemy wernisaży towarzyszących otwarciu wystaw. Wystawy będzie można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie, w godzinach 12.00-16.00 od poniedziałku do piątku - mówi Elżbieta Scibor z Biura zarządu ZPAP.
Od poniedziałku zostały także otwarte drzwi do obiektów Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim udostępniona jest do zwiedzania Galeria - codziennie w godz. 9.00-18.00. Prezentowane wystawy jednorazowo może zwiedzać 5 osób. Zwiedzanie Centrum św. Jana jest możliwe w następujących godzinach: poniedziałek - sobota, 10.00-18.00, niedziela 14.00-18.00. Jednorazowo w budynku może przebywać 20 zwiedzających. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa tj.: zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja dłoni, zachowanie 2-metrowego dystansu między zwiedzającymi.
- W Galerii NCK codziennie do 18 lutego można zwiedzać wystawę 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów pt. "Czy będzie z nami Bałtyk?". To wystawa, na której, prócz wspaniałych ilustracji międzynarodowej grupy artystów, znajdują się również ryby z plastikowych nakrętek, meduzy (chełbie modre) z worków na śmieci czy ośmiornice ze starych krawatów i zużytych kapsułek po kawie... Na ekspozycji centralne stanowisko zajmuje zbiór książek dla dzieci o tematyce bałtyckiej i ekologii - informuje Marta Korga-Bistram, Główny Specjalista ds. Marketingu i PR z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.
Od 5 lutego również Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie otwarte dla zwiedzających, dla których zostaną udostępnione: wystawa główna, wystawa czasowa "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" oraz sklep muzealny. Dla wszystkich gości dostępna jest bezpłatna aplikacja - audioprzewodnik po Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w pięciu wariantach językowych (polski, angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) - do pobrania na stronie. Ponadto goście mogą korzystać z szatni bądź szafek indywidualnych w celu pozostawienia odzieży wierzchniej. W jednym czasie na wystawie głównej MIIWŚ będzie mogło przebywać 400 osób. Wszystkie urządzenia multimedialne na wystawach będą działały bezdotykowo w sposób ciągły dzięki zamontowanym zabezpieczeniom. Punkt Informacyjny oraz Kasy oddzielone są przegrodami, pozwalającymi na zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy Pracownikami a Gośćmi Muzeum. W związku z trwającymi obostrzeniami, do odwołania pozostają nieczynne: Kino Muzeum, Bistro Muzeum, Restauracja Vidokova oraz parking podziemny.
- Zapraszamy także do bezpłatnego, całodobowego zwiedzania podświetlonych nocą wystaw plenerowych na placu przed MIIWŚ: "The Airmen" oraz "Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku". Zapraszamy także do śledzenia działań MIIWŚ w przestrzeni wirtualnej w ramach akcji #M2WSwirtualnie, gdzie codziennie umieszczane są m.in. ciekawe treści, relacje świadków, wystawy online, lekcje muzealne, zdigitalizowane zbiory, muzealne produkcje filmowe i wiele innych interesujących materiałów - zachęca Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy Muzeum.
Przeczytaj także: Po wernisażu wystawy "Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku"
Również Hevelianum otworzyło się dla zwiedzających we wtorek, 2 lutego. Wszystkie wystawy (Dookoła Świata, Łamigłówka, Z Energią!, Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk, Hevelianum bez Barier oraz Zabawy z Historią) będą otwarte od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:00 oraz w soboty i niedziele, w godz. 10:00-18:00. Wracają także warsztaty na Kreatywnym Placu Zabaw dla najmłodszych (soboty i niedziele o 11:00 i 14:00) oraz zwiedzanie Laboratorium Ruchu z edukatorem (soboty, godz. 13:00). Włączona została także sprzedaż biletów przez internet. W trosce o bezpieczeństwo gości zostały zmniejszone limity osób jednocześnie przebywających na wystawach i w przestrzeniach warsztatowych. Wejście na wystawy odbywa się o pełnej godzinie. Zwiedzających obowiązuje zasłanianie nosa i ust, a we wszystkich obiektach zainstalowano podajniki z płynem dezynfekującym. Ponadto powierzchnie często dotykane przez gości i obsługę zostały pokryte powłoką, która usuwa wirusy, bakterie i grzyby.
Nadal zamknięte pozostaje Muzeum Narodowe w Gdańsku i wszystkie jego oddziały. Muzeum rozpoczęło jednak procedurę przygotowania otwarcia.
- W związku z decyzją Ministra Zdrowia, ogłoszoną 28 stycznia 2021 roku o ponownym otwarciu muzeów i galerii sztuki, Muzeum Narodowe w Gdańsku rozpoczęło natychmiast procedurę przygotowania otwarcia swoich oddziałów. Udostępnienie wystaw stałych i czasowych w oddziałach MNG wymaga jednak zgody organizatorów muzeum, tj. Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaproponowany sposób funkcjonowania muzeum w reżimie sanitarnym wymaga dodatkowo decyzji Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwych dla danego oddziału. W związku z tym konkretną informację w tym zakresie będziemy mogli przekazać dopiero po otrzymaniu stosownych uzgodnień - podaje informacje Małgorzata Posadzka, Kierownik Działu Marketingu, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Do otwarcia przygotowuje się także Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Ponownie odwiedzać obiekt będzie można od 11 lutego. Oprócz wystawy stałej, goście będą mogli zwiedzić bezpłatną wystawę czasową - "Sierpień '80. Bez strachu, ale z rozwagą" oraz obejrzeć panoramę na stocznię i miasto, rozpościerającą się z tarasu. Otwarty będzie sklep muzealny, a kawiarnia ma pracować tylko w trybie na wynos. Wyłączone z użytkowania pozostają: Wydział Zabaw, biblioteka, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna Solidarność codziennie i restauracja.
ECS na razie będzie czynny przez cztery dni w tygodniu: od czwartku do niedzieli. Zwiedzanie będzie możliwe wyłącznie indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych. W cenę biletu wliczone jest wypożyczenie audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie.
- W tej chwili trwa wytężona praca w naszych zespołach roboczych, tak aby nasi Goście mogli komfortowo i z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych znów zwiedzać naszą wystawę stałą i wystawy czasowe - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.
Galerie i muzea w Sopocie
Muzeum Sopotu jest otwarte dla gości od 2 lutego.
- Wystawy będzie można zwiedzać z zachowaniem rygoru sanitarnego wskazanego z zaleceniach MKiDN od wtorku do niedzieli w godz. 10-16 (w niedziele wstęp bezpłatny). W instytucji obowiązują następujące zasady: maseczki, używanie płynu do dezynfekcji, utrzymywanie dystansu 2 m. Wystawy może zwiedzać maksymalnie 5 osób jednocześnie. Będziemy kontynuować również działalność online. Muzeum także będzie organizować wystawy na nośnikach zewnętrznych - informuje Karolina Babicz-Kaczmarek, Dyrektor Muzeum Sopotu.
Również tego dnia otworzyła się Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.
- Dla odwiedzających PGS są przygotowane bardzo dobre wystawy, wśród nich znakomite dzieła uznanych artystów. Nadal będziemy publikować w sieci oprowadzania online, ale w mniejszej jak dotychczas ilości, sztuka mimo wszystko najlepiej smakuje na żywo. Czekamy na otwarcie instytucji kultury z olbrzymią niecierpliwością, wiedząc jak ważne jest obcowanie ze sztuką. Nasze wystawy będzie można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00. Przypominamy jednocześnie o zachowaniu dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk. Na sali może jednocześnie przebywać 10 osób, przy przestrzeni ok 400 m2, co daje jeszcze większy komfort bezpieczeństwa niż zalecany - zapewnia Anna Czarnowska, Główny specjalista ds. promocji Państwowej Galerii Sztuki.
Wystawy, jakie zobaczymy w PGS to: "Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach", "Życie przemija, a sztuka trwa. Kolekcja Marii i Marka Pileckich", "Słowa nasycone doświadczeniem. Andrzej Szewczyk z kolekcji Simulart" oraz Erazm Wojciech Felcyn "Bliscy nieznajomi - SOPOT '70".
Galerie i muzea w Gdyni
Otwiera się także Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i będzie czynne w zgodzie z obowiązującymi obostrzeniami w godz. 10-16 od wtorku (w tym dniu bezpłatnie) do niedzieli, wtorki bezpłatne. Wytyczne sanitarne zamieszczono na stronie muzeum i FB. ORP Błyskawica jest obecnie zamknięty dla zwiedzających do odwołania.
- Zapraszamy na 3 wystawy: "Mamy rozkaz Cię utrzymać", "Zbrojownię Muzeum MW", "W świecie dawnych żaglowców" oraz Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Na razie nie planujemy otwarcia nowych wystaw. W święto Gdyni, 10 lutego, nasze Muzeum będzie otwarte bezpłatnie dla zwiedzających - mówi Małgorzata Derlacz-Chmielowiec, Kierownik Działu Edukacji i Promocji.
Od 2 lutego również Muzeum Miasta Gdyni wznowiło działalność. Na odwiedzających czekają wystawy czasowe "Legenda Radmoru", "Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci" oraz wystawa stała "Gdynia - dzieło otwarte" z nowym modułem czasowym poświęconym dziejom gdyńskiej kolei.
- Warto zaznaczyć, iż wystawy "Legenda Radmoru" oraz "Janusz Kaniewski. PPPP" zostały przedłużone - wystawę o kultowej gdyńskiej firmie będzie można podziwiać do końca sierpnia 2021, zaś monograficzną wystawę poświęconą wybitnemu projektantowi do końca maja 2021. Otwarty zostanie również nasz sklep stacjonarny z bogatą ofertą wydawnictw, płyt oraz produktów związanych z Gdynią i regionem - zapowiada Michał Miegoń z Działu Promocji Muzeum Miasta Gdyni.
Przeczytaj także: Wystawa poświęcona projektantowi Januszowi Kaniewskiemu z Mazdą w tle
Obowiązują nowe zasady dla zwiedzających. Przed wejściem na ekspozycję odwiedzający musi: zdezynfekować ręce, zasłonić usta i nos, z windy może korzystać maksymalnie 1 osoba (nie dotyczy rodzin). Podczas zwiedzania: obowiązuje ograniczona liczba osób na ekspozycji (jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, zgodnie z zaleceniami ministra), wystawy odwiedzane są indywidualnie z zachowaniem odstępu minimum 2 metrów od pozostałych zwiedzających, dzieci do lat 13 powinny być pod opieką rodziców/opiekunów, obowiązuje całkowity zakaz dotykania eksponatów. Zajęcia edukacyjne oraz wykłady będą w lutym odbywały się jeszcze w formie online, na platformie zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy oraz bilety.
Przeczytaj także: Ponad 70 lat historii Radmoru na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni
Także już od wtorku, 2 lutego, budynek Dworca Morskiego wraz z wystawą stałą Muzeum Emigracji w Gdyni jest znów otwarte dla gości. Wystawa "Carboland" zostaje przedłużona do 30 maja. W pierwszym tygodniu lutego w muzealnej księgarni czeka promocja na wszystkie muzealne gadżety. Ponadto muzeum przygotowało możliwość skorzystania z nowej aplikacji, pełniącej funkcję przewodnika po wystawie stałej. Aplikacja powstała w oparciu o funkcję tradycyjnego audioprzewodnika. Została również przetłumaczona na polski język migowy. Będzie również można w pełni skorzystać z funkcji ekranów dotykowych, które wyposażono w rysiki dostępne przy odbiorze biletu w kasie. Działania edukacyjne pozostaną na razie zawieszone do odwołania. Przed wizytą warto zapoznać się z aktualnym regulaminem Muzeum.
Przeczytaj także: "Carboland" w Muzeum Emigracji: węglowa ziemia obiecana
Od 5 lutego ponownie otwierają się ponadto wystawy Centrum Nauki Experyment. W lutym centrum będzie działać od wtorku do piątku w godzinach 9-18, a także w weekendy - od 10 do 19. W celu zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym ograniczona została liczba gości do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Utrzymane zostały również wszystkie normy sanitarne, które były wprowadzone i przetestowane w 2020 roku. Przed wizytą w Experymencie należy pamiętać o zakryciu ust i nosa, częstej dezynfekcji rąk oraz zachowywaniu odległości od innych zwiedzających. Dla bezpieczeństwa zwiedzających część stanowisk została całkowicie lub częściowo wyłączona. Ponadto Experyment wciąż działa online, pełna oferta na stronie.

Co wiesz o muzeach w Trójmieście?
Rozpocznij quizMiejsca
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2021-02-03 10:08
Nie mam nic przeciwko muzeum ale czy naprawdę to był taki priorytet żeby je otwierać ??? (2)
- 15 15
-
2021-02-03 10:14
Bo to jest udawanie zmniejszenia represji. (1)
Poluzowuje się represje tam gdzie one w ogóle ne mają znaczenia, tylko po to aby w reżimowrj telewizji pokazać sié jako "Morawiecki dobry wujek". A inne sektory gospodarki dalej gnoi się represjami.
- 7 3
-
2021-02-03 22:57
Represjami?
W 14 państwach Unii Europejskiej obowiązuje godzina policyjna...
- 5 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.