• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach (1 opinia)

W roku 2019 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galeria Starmach miała przyjemność zaprezentować wystawę Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach. Rok później w wyniku współpracy obu instytucji powstała kolejna ekspozycja: Urządzone. Zrealizowane. W roku 2021 Galeria Starmach przedstawia kolejną odsłonę swojej zbiorów. Tym razem jest to wystawa monograficzna, artysty, którego wiele prac znajduje się w kolekcji krakowskiej galerii.

"Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach"
Kurator: Julita Deluga
Koncepcja, aranżacja i wybór prac z kolekcji: Andrzej Starmach

Zbiór prac Władysława Hasiora był budowany przez dłuższy czas. W ciągu lat swojego funkcjonowania Galeria Starmach gromadziła wybrane prace zakopiańskiego artysty. Jak wspomina Andrzej Starmach, pierwszą i szczególną pracą Hasiora, którą pozyskał dla swojej kolekcji był szklany Sztandar Baranka Wielkanocnego. Jest to dla niego praca wyjątkowa, którą darzy sentymentem i jest mu szczególnie bliska, gdyż zapoczątkowała zbiór prac Hasiora. Wyjątkowe też są dla niego Sonata księżycowa, poetycka praca ze skrzypcami oraz szklany galon nazwany prze artystę Monte Cassino.
Przez lata kolekcja powiększała się o nowe zakupy. Znakomita większość prac pochodzi z lat 60. i początku lat 70. Był to szczególny czas w twórczości Hasiora, płodny i nowatorski. Rozpoczął wtedy tworzenie wielu cyklów czy też typów prac, które później przez lata kontynuował albo powracał do nich i powielał tematykę. Są to assamblaże, sztandary, obiekty. Jak pisze Julita Dembowska, badaczka twórczości Władysława Hasiora, w tekście w towarzyszącym wystawie katalogu: Eksperymenty z asamblażami Hasior rozpoczął jeszcze w latach 50. XX wieku. Jak sam mawiał te działania służyły mu do trenowania wyobraźni, do sprawdzania rozwiązań, które potem stosował w swoich monumentalnych realizacjach.

Wystawie towarzyszy katalog "Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach" zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta.

Zdjęcia prac: Marek Gardulski.

Redakcja katalogu: Julita Deluga.

Publikacja zawiera eseje autorstwa Julity Dembowskiej Zjawisko Władysław Hasior, Andy Rottenberg Kieszeń oraz Julity Delugi Vexillum.

W katalogu, w części albumowej zawarty jest obszerny materiał fotograficzny wszystkich prac pokazywanych na wystawie.

Patroni medialni: Radio TOK FM, Gdansk In Your Pocket, Trojmiasto.pl, Pomorskie, Prestiż Magazyn Trójmiejski

Opinie (1)

  • Świetna wystawa

    Naprawdę każdy powinien skorzystać z okazji i odwiedzić Hasiora w PGS.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?