• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Erazm Wojciech Felcyn - Bliscy nieznajomi - Sopot '70 (1 opinia)

Prezentacja wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zrealizowana została we współpracy z Agencją Zegart. Wystawa w ramach obchodów 120 -lecia Miasta Sopotu.

"Bliscy Nieznajomi - SOPOT 70" jest klasycznym fotoreportażem ulicznym. Pół wieku temu pojęcie "street photography" dopiero się rodziło i z wielkim trudem przecierało sobie drogę do obszaru sztuki. Polska fotografia "artystyczna", ta z salonów, wystaw i konkursów, oscylowała wówczas wokół stylistyki zwanej "fiapowską" (od Międzynarodowej Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych - FIAP) z jednej strony, z drugiej usiłowała unieść ciężar preferowanego przez władzę ludową socrealizmu. Nasze środowiska fotograficzne deprecjonowały tradycje piktorialne, w tym bułhakowską "fotografię ojczystą", ale miesięcznik "Fotografia"- ze Zbigniewem Dłubakiem i Zofią Czartoryską na czele - próbował nam oczy otworzyć, po części na różnorodność fotografii, po części na działania niezauważanej jeszcze w świecie niezwykle interesującej polskiej awangardy.

ERAZM WOJCIECH FELCYN - z urodzenia bydgoszczanin (1946), dr inż. chemik, współwłaściciel i członek zarządu firmy CREON (Gdańsk). W latach 1964-66 fotoreporter, a następnie (1966-68) redaktor naczelny Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej "Kronika Studencka". Członek Sekcji Wystawienniczej Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1969-76). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 r., od 2014 r. jest przewodniczącym Komisji Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAF. Zadebiutował w 1965 r. indywidualną wystawą "Na szlaku" w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w blisko dwustu wystawach, w kraju i na świecie, zdobywając szereg medali i wyróżnień. Wiele jego zdjęć znajduje się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Korzystając z możliwości techniki cyfrowej na bazie swych starych negatywów zrealizował unikatowe kolekcje portretów ludzi związanych w latach 1964-68 z Politechniką Gdańską oraz portretów kaszubskich z lat 1968-72. W podobny sposób powstał zbiór "Bliscy Nieznajomi - SOPOT 70". Jest autorem licznych prac z pogranicza fotografii klasycznej i grafiki cyfrowej. W latach 2003-11 stworzył obszerny cykl zatytułowany "INWAZJA - subiektywny portret śmieci" - tematyka ekologiczna odtąd zajmuje w jego twórczości poczesne miejsce. Następne wystawy - "ROSARIUM", "SYNTHESIS", "NIEPOKONANI", "WYSPY SZCZĘŚCIA", "FANTASMAGORIE" czy "ANATOMIA APOKALIPSY" - podejmują istotne zagadnienia o charakterze egzystencjalnym i filozoficznym. Jest autorem kilkukrotnie publikowanego eseju "POKAŻCIE MI ANIOŁA - o realizmie i rzeczywistości w fotografii".

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • super !

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?

 

Najczęściej czytane