• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic

W dniach 2-5 sierpnia odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. Wydarzenie to jest rezultatem inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Urzędu Miasta Sopotu.

Relacja z imprezy


Festiwal SOPOT CLASSIC ma na celu promocję i prezentację interesujących wykonań dzieł muzyki klasycznej z udziałem znanych i cenionych solistów.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 2 sierpnia KONCERTEM INAUGURACYJNYM, w całości poświęconym twórczości Wojciecha Kilara. Koncert będzie również okazją do uroczystego świętowania Jubileuszu 30-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

2 sierpnia w nowym amfiteatrze Operze Leśnej zabrzmią kompozycje szanownego jubilata, kompozytora, który w tym roku świętuje 80-tą rocznicę swoich urodzin. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprezentuje Koncert na fortepian i orkiestrę, zaś partię solową wykona światowej sławy solista Peter Jablonski, pierwszy wykonawca koncertu oraz adresat dedykacji kompozytora.

Peter Jablonski jest laureatem nagrody Orfeusza za wykonanie premiery koncertu wspomnianego jubilata oraz posiadaczem medalu "Litteris et Artibus" nadawanego przez króla Szwecji osobom wnoszącym istotny wkład swoją pracą w kulturę i sztukę. Podczas koncertu nie zabraknie również muzyki z filmu Pan Tadeusz czy znakomitej kompozycji pt. Krzesany. Po premierze tego utworu w 1974 r. Jan Krenz powiedział do kompozytora: "Otworzyłeś szeroko okno i wpuściłeś do pokoju muzyki polskiej świeże górskie powietrze." Organizatorzy festiwalu liczą zatem na to, że wraz z muzyką Wojciecha Kilara, w nadmorskim kurorcie zapanuje świeże górskie powietrze.

Drugi dzień festiwalu to koncert, w którym wystąpi światowej sławy wirtuoz marimby - Katarzyna Myćka. Artystka jest zdobywczynią tytułu Ambasadora Polskiej Szkoły Perkusji, a występuje i prowadzi kursy na całym świecie. Dotychczas ukazało się jej sześć solowych albumów. Podczas koncertu festiwalowego 3 sierpnia artystka weźmie udział w polskiej prapremierze utworu Anny Ignatowicz-Glińskiej - Koncert na marimbę i trąbkę. Ponadto zabrzmi Koncert na marimbę Emmanuela Séjourné, a także Carmen -Suita George'a Bizeta w opracowaniu R. Shchedrina z udziałem solistki Katarzyny Myćki i czołowych perkusistów z Trójmiasta.

Zwieńczeniem II Festiwalu SOPOT CLASSIC będzie koncert, którego wyjątkowość polegać będzie na miejscu, w którym zabrzmi muzyka. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprosi melomanów do sopockiej Mariny, która utworzy scenografię do dzieł mistrza baroku - Georga Fridericha Händla. Marina - najmłodsze dziecko Sopotu - to miejsce, w którym kultura morska spotka się z kulturą muzyczną za sprawą dźwięków Muzyki na wodzie i Muzyki sztucznych ogni.

Koncerty II edycji Festiwalu SOPOT CLASSIC zabrzmią w wykonaniu muzyków Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, którą poprowadzi maestro Wojciech Rajski.

Program II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego SOPOT CLASSIC 2012

2 sierpnia (czwartek), godz. 20.00
Opera Leśna, ul. Moniuszki 12
Jubileusz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
Muzyka Wojciecha Kilara w 80 rocznicę urodzin kompozytora

Peter Jablonski - fortepian
Wojciech Rajski - dyrygent

W programie:
Wojciech Kilar
Krzesany
Koncert na fortepian i orkiestrę
***
Orawa
Pan Tadeusz - suita z muzyki do filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy

3 sierpnia (piątek), godz. 19.30
Kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot
Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
Katarzyna Myćka - marimba

Igor Cecocho - trąbka
Wojciech Rajski - dyrygent

W programie:
Emmanuel Séjourné - Koncert na marimbę
Anna Ignatowicz-Glińska - Koncert na marimbę i trąbkę
Rodion Shchedrin - Suita z opery Carmen George'a Bizeta na orkiestrę smyczkową i perkusję

5 sierpnia (niedziela), godz. 20.00
Sopocka Marina, Molo Sopot
Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

Wojciech Rajski - dyrygent

W programie:
Georg Friedrich Händel - "Muzyka na wodzie" i "Muzyka ogni sztucznych"


[wideo id=3702 width=555 height=312 align=center scalable=1]

www.pfksopot.pl/sopotclassic

Organizatorzy:
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10, 20, 30 zł
2 sierpnia - koncert inauguracyjny - 10 zł.
Pozostałe dwa koncerty: 30/20 zł (normalny/ulgowy)

Opinie 2 zablokowane

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?