• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Sopot Classic 2024
PATRONAT

Energa Sopot Classic

Już na początku sierpnia letni wiatr przywieje do Opery Leśnej ciepłe, jazzowe dźwięki zza oceanu. Główną rolę podczas piątego, jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic odegra bowiem George Gershwin i jego muzyka. To wspaniała okazja, by posłuchać utworów, stanowiących esencję muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku.

Podczas festiwalowego tygodnia nie zabraknie także koncertu polskiej muzyki współczesnej, któremu towarzyszyć będzie swego rodzaju potyczka na nuty - finał 3. Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Miłośnicy południowych rytmów przeniosą się w barwny świat flamenco dzięki koncertowi pt. "Flamenco na plaży". Koncert finałowy z pewnością zaskoczy niejednego słuchacza, gdyż podczas tego wydarzenia - nieco przewrotnie - pierwsze skrzypce zagra trąbka.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert inauguracyjny Festiwalu będzie wielkim świętem muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku. Tego sierpniowego wieczoru w amfiteatrze Opery Leśnej wybrzmią znane i uwielbiane przez publiczność dzieła George'a Gershwina. W programie koncertu znajdują się tak znakomite i rozpoznawalne dzieła jak choćby "Błękitna Rapsodia" czy "Amerykanin w Paryżu". Arie i duety z opery "Porgy and Bess", takie jak m.in. "Summertime" czy "I Love You Porgy" zostaną wykonane w Sopocie po raz pierwszy - w 80. rocznicę premiery broadwayowskiej i hollywoodzkiej. Ta wielka muzyczna gala jest okazją, aby zobaczyć i usłyszeć amerykańskie gwiazdy operowe, które przyjadą nad Bałtyk na spotkanie z sopocką publicznością. Gośćmi specjalnymi będą sopranistka Laquita Mitchell oraz baryton Kenneth Overton. Wieczór uświetni także występ polskiego pianisty Adama Makowicza, który został włączony w poczet czterystu najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opera Leśna, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie była miejscem wystawiania oper - wydarzenie stanowi zatem powrót do jej korzeni w atrakcyjnej koncertowej formie.

Drugi z koncertów Energa Sopot Classic kultywuje tradycję obecności muzyki polskiej na festiwalowych scenach. Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia kompozytorów nowej muzyki polskiej. Nadchodząca edycja sprzęga się z finałem 3. Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Program drugiego festiwalowego koncertu obejmować będzie utwór tegorocznego laureata, który publiczność będzie miała okazję usłyszeć w zestawieniu z kompozycjami członków jury oraz patrona konkursu - Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się 5 sierpnia w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, położonej w malowniczej scenerii Opery Leśnej.

Trzeci festiwalowy koncert pt. "Flamenco na plaży" ponownie przenosi słuchaczy poza mury filharmonii i prezentuje klasykę wraz z jej ogromnym ładunkiem rozrywkowym. Tym razem organizatorzy zaprosili grupę flamenco z... Włoch. Liderem zespołu jest Livio Gianola - uznany w świecie wirtuoz gitary ośmiostrunowej. Podczas koncertu będzie można poczuć gorącą atmosferę muzyki hiszpańskiej w pełni - wraz z muzykami wystąpi tancerka flamenco. To wszystko w wyjątkowym miejscu - koncert odbędzie się 7 sierpnia w Zatoce Sztuki.

Finał Festiwalu na scenie Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot nastąpi 9 sierpnia. Sopoccy muzycy spotkają się ze zjawiskowym trębaczem - Reinholdem Friedrichem. Artysta znany jest z tego, że natychmiast absorbuje słuchaczy i wciąga ich w fascynujący i mało znany świat trąbki. Usłyszymy Koncert E-dur na trąbkę i orkiestrę J. N. Hummla, Kasację G-dur KV 63 W. A. Mozarta i Symfonię F-dur nr 89 J. Haydna, a także dzieło D. Szostakowicza Koncert na trąbkę, fortepian i orkiestrę c-moll op 35, które muzyk wykona z japońską pianistką Erico Takezawa.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagra pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Sopotu. Sponsorem Tytularnym Festiwalu jest Grupa ENERGA. Mecenasem Festiwalu jest Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15-50 zł
Bilety w cenach od 15 do 50 zł do nabycia:
- na www.sopotclassic.pl
- w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godz. 9:00 - 19:00) – wjazd windą widokową na 2. piętro)
- w Punkcie Informacji „Kulturalny Sopot” (Plac Przyjaciół Sopotu, punkt czynny codziennie w godz. 10:00 – 20:00 )
- w kasie Opery Leśnej (kasa czynna codziennie w godz. 10:00 - 20:00)
- przed koncertami.

DOŁĄCZ NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/events/383644401826472/
BILETY ONLINE: http://www.interticket.pl/search?q=Festiwal+Energa+Sopot+Classic

Aktualna edycja

Opinie

Sprawdź się

Festiwal Pociąg do Miasta odbywał się w: