• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Sopot Classic (1 opinia)

Już trzeci rok z rzędu w okresie wakacyjnym, Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza melomanów na kolejny Festiwal Sopot Classic. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. W dotychczasowych dwóch edycjach, Festiwal proponował różnorodne, ciekawe programy koncertowe z udziałem międzynarodowych solistów, a także promował młodych artystów i twórców.

Od czasu zakończenia remontu Opery Leśnej Festiwal zaczynał się koncertem wykonywanym właśnie na tej scenie. Były to koncerty poświęcone muzyce jednego kraju albo jednego kompozytora. W zeszłym roku królował Wojciech Kilar w pamiętnym koncercie opisywanym na łamach Live&Travel z udziałem wybitnego pianisty Petera Jablonskiego i gwiazdy polskiej sceny muzycznej - Justyny Steczkowskiej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się koncertem w niedzielę 4 sierpnia o godz. 20:00 w amfiteatrze Opery Leśnej. Zabrzmi w nim muzyka Piotra Czajkowskiego.

Koncert będzie przekrojem twórczości tego wielkiego rosyjskiego kompozytora, którego 120. rocznica śmierci przypada w tym roku. W wykonaniu solistów śpiewaków, instrumentalistów i orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej zabrzmi muzyka symfoniczna, operowa i baletowa. Nie zabraknie słynnego I Koncertu fortepianowego b-moll. Wybrane dzieła wyznaczają najbardziej charakterystyczne etapy życiowej i artystycznej drogi kompozytora.

Niemal wszyscy soliści uświetniający tegoroczny koncert inaugurujący Festiwal Sopot Classic w Operze Leśnej to rosyjskojęzyczni wykonawcy. Oprócz warstwy muzycznej Koncertu, słuchacze będą mogli również oglądać efekty wizualne wyreżyserowane specjalnie do muzyki Piotra Czajkowskiego. We fragmentach baletowych w choreografii B. Eifmana zaprezentują się tancerze - soliści Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna. Narratorem całego koncertu będzie znany polski aktor Andrzej Seweryn.

Koncert ten pokaże słuchaczom jak powstawały dzieła kompozytora, co stało się inspiracją do ich napisania, w jakim okresie życia Czajkowski komponował poszczególne utwory, jakim problemom musiał stawiać czoła i jak kształtowała się jego wrażliwość muzyczna. Sukcesy muzyczne Czajkowskiego odbijały się echem po całej Europie i zapewniły jego utworom trwałe miejsce w programach największych sal koncertowych. Tegoroczny koncert inauguracyjny III Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic będzie świętem Czajkowskiego, świętem muzyki słowiańskiej i na pewno na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Następne lata przyniosą dzieła kolejnych czołowych kompozytorów z różnych krajów europejskich: Hiszpanii, Francji, Włoch czy Niemiec.

Pozostałe koncerty

07.08.2013, godz. 20:00
"Polska Muzyka Współczesna"
Sala Koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna

09.08.2013, godz. 20:00

"Klasyka i współczesność"
Kościół Gwiazda Morza, Sopot

10.08.2013, godz. 20:00
"Noc wenecka"
Kościół św. Jerzego, SopotDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot. Patronat nad Festiwalem sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Pyli się!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Cenioną w środowisku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w 2010 roku otrzymał trójmiejski poeta...