• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lipiec melomana: Sopot Classic i bardzo dużo koncertów

Ewa Palińska
1 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jakub Józef Orliński to jeden z najlepszych na świecie głosów kontratenorowych. Artysta wystąpi w Trójmieście, w ramach festiwalu Sopot Classic. Bilety są wyprzedane. Jakub Józef Orliński to jeden z najlepszych na świecie głosów kontratenorowych. Artysta wystąpi w Trójmieście, w ramach festiwalu Sopot Classic. Bilety są wyprzedane.

Tak wypełnionego koncertami kalendarza dawno nie było! Oprócz występów wielkich gwiazd, jak Sondra Radvanovsky czy Jakub Józef Orliński w ramach Sopot Classic, czekają nas wydarzenia odbywające się w ramach festiwali i cyklów. Muzyki będziemy mogli posłuchać też w plenerze i za darmo, bo większość z koncertów organizowanych pod chmurką jest darmowa. Informacje na temat wszystkich imprez lipcowych znajdziecie w naszym kalendarzu. My podpowiadamy, na które wydarzenia warto zwrócić szczególną uwagę.Muzyka poważna w Trójmieście - kalendarz imprezSondra Radvanovsky zaprasza na Sopot Classic. Gala operowa z jej udziałem będzie z pewnością spektakularna. Ta artystka po prostu nie potrafi inaczej.

NDI Sopot ClassicJakub Józef Orliński i Sondra Radvanovsky - topowe gwiazdy światowych scen operowych, których wcześniejsze występy w Trójmieście zrobiły furorę, odwiedzą nas ponownie - wystąpią w ramach festiwalu NDI Sopot Classic, który od 2 do 8 lipca odbędzie się w Sopocie. W programie tradycyjnie nie zabraknie też dobrej rozrywki, którą tym razem zapewni Jose Torres ze swoim zespołem Havana Dreams, a w programie znajdzie się też miejsce na tradycyjny koncertu muzyki polskiej.

Ten festiwal zapowiadaliśmy wcześniej, niż mamy w zwyczaju, żeby dać szansę fanom Jakuba Józefa Orlińskiego na zakup biletów. Najwyraźniej poszli za naszą radą, bo cała pula została wyprzedana.

Gwiazdy opery ponownie w Trójmieście. Nadchodzi NDI Sopot ClassicOrgany w archikatedrze oliwskiej to ważny punkt dla wielu turystów podczas wizyty w Trójmieście. Ich unikatowego brzmienia można posłuchać np. podczas letniego festiwalu organowego, który jest najstarszym festiwalem muzycznym w Europie.

Festiwale i cykle koncertoweDo tego, że w Trójmieście sezon ogórkowy nie istnieje, melomani zdążyli się już przyzwyczaić. Tym razem organizatorzy przeszli jednak samych siebie, bo dobrych koncertów, odbywających się w ramach festiwali i cyklów koncertowych, jest mnóstwo.

Zacznijmy od imprez najstarszych i najdłuższych, jak trwające przez całe wakacje 65.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Archikatedrze w Oliwie45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2022 - te festiwale można odwiedzić nawet w ciemno, bo każdy z koncertów zasługuje na uwagę. Niemniej szczególnie rekomendujemy koncerty Chóru 441 Hz i znakomitego organisty Patryka Dopke (1 lipca) oraz Zespołu Wokalnego Art'n'voices, któremu będzie towarzyszył przy organach Filip Presseisen (22 lipca).

Niesamowicie atrakcyjnie zapowiada się też program festiwalu instrumentów historycznych Cappella Angelica, podczas którego zaprezentowane zostaną tradycyjne pieśni ślubne i starofrancuska muzyka żałobna (2.07), wysłuchamy muzyki kameralnej Haendla w wykonaniu Karoliny Borowczyk (mezzosopran) oraz zespołu Silva Rerum Arte, grającego na instrumentach historycznych (9.07), a także harmonie z pogranicza dźwięku i ciszy, w nietuzinkowych barwach, bo wśród instrumentów, jakie zostaną wykorzystane, znajdują się m.in. "amplifikowane płyty winylowe, kości i inne obiekty" (16.07).

Miłośników muzyki (nie tylko) klasycznej w niebanalnej odsłonie, z pewnością zainteresuje program festiwalu XI Euro Chamber Music. Znajdziemy w nim dużo muzyki smyczkowej oraz koncert z widokiem na Gdańsk w Olivia Star.

Od 10 do 24 lipca w Filharmonii Bałtyckiej posłuchamy muzyki Chopina nad wodami Motławy.

Unoszą do nieba: organy w archikatedrze oliwskiejW letnie soboty, w samo południe, warto wybrać się do parku Oliwskiego, gdzie będą odbywały się tradycyjne altankowe koncerty gości Polskiego Chóru Kameralnego. Udział w nich jest darmowy. W letnie soboty, w samo południe, warto wybrać się do parku Oliwskiego, gdzie będą odbywały się tradycyjne altankowe koncerty gości Polskiego Chóru Kameralnego. Udział w nich jest darmowy.

W plenerze i za darmoTrójmiejscy artyści przygotowali jeszcze bogatszy niż w latach minionych pakiet plenerowych, kameralnych koncertów, w których udział jest bezpłatny. W soboty o godz. 12 muzyka będzie rozbrzmiewała w Altanie Parku Oliwskiego, a wystąpią przyjaciele Polskiego Chóru Kameralnego, który jest organizatorem cyklu. 13 lipca, w Parku de Gaulle'a, w ramach cyklu "Podwieczorki przy muzyce", odbędzie się natomiast recital fortepianowy Mikołaja Sikały.

Przypominamy też, że od czerwca do końca września, w weekendowe wieczory, odbywają się wodno-muzyczne spektakle na Placu Heweliusza, gdzie carillon kościoła św. Katarzyny koncertuje w duecie z fontanną.

W letnie niedziele o godz. 16 na Kamiennej Górze w Gdyni odbywają się tradycyjne Koncerty Muzyki Promenadowej. Tu wstęp nie jest wolny, a bilety kosztują 10 zł. Program natomiast jest niezmiennie porywający i jestem pewna, że każdy znajdzie w nim dla siebie coś interesującego.

Babciu, zabierz mnie na koncert!Wizualno-dźwiękowe spektakle z udziałem fontanny i carillonu św. Katarzyny cieszą się ogromnym zainteresowaniem spacerowiczów. Pokazy odbywają się w weekendowe wieczory po godz. 21, a udział jest darmowy. Wizualno-dźwiękowe spektakle z udziałem fontanny i carillonu św. Katarzyny cieszą się ogromnym zainteresowaniem spacerowiczów. Pokazy odbywają się w weekendowe wieczory po godz. 21, a udział jest darmowy.

Dla tych, którzy lubią sobie posłuchać operowych głosów21 lipca w Amfiteatrze Tarasów Aquaparku największe światowe hity zaśpiewa 10 ukraińskich tenorów, a akompaniowała im będzie Orkiestra Teatru Wielkiego Operetki Kijowskiej. To propozycja może nie dla melomanów, ale czytają nas przecież też osoby, które przy muzyce lubią się bawić, choć twierdzą, że niespecjalnie się na niej znają.

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (11)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Co według pradawnych wierzeń robią zwierzęta w wigilię świąt Bożego Narodzenia?

 

Najczęściej czytane