• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

45. MFMOChiK | Zespół Wokalny Art'n'voices, Filip Presseisen

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który na stałe wpisał się w tradycję muzyczną Gdańska. Jest to jeden z najstarszych festiwali na Pomorzu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Gdańska jak i tych, którzy do stolicy Pomorza przybywają letnią porą.

Przed nami 45. edycja festiwalu, koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpi:
Zespół Wokalny Art'n'voices
Filip Presseisen - organy /Kraków/

Program:
J.S. Bach (1685-1750) Praeludium et fuga in a (BWV 551)

H. Scheidemann (1595-1663) Galliarda in d (WV 107)

D. Buxtehude (1637 - 1707)Nimm von uns, Herr, du treuer Gott (BuxWV 207) | Versus III

Jacek Sykulski (*1964) The peace meditation

Claude Debussy (1862-1918) Dieu! qu'il la fait bon regarder! z cyklu Trois Chansons, cz. 1

Wacław z Szamotuł (1520-1560) Modlitwa, gdy dziatki idą spać (Już się zmierzka)

G. Böhm (1661-1733) Partita Freu dich sehr, o meine Seele

F. Presseisen (*1985) Improwizacja

Marek Raczyński (*1982) Te lucis ante terminum

Arvo Pärt (*1935) Morning Star

ZESPÓŁ WOKALNY ART'N'VOICES - laureaci Fryderyka 2021 w kategorii Najlepszy Album; Muzyka Współczesna. Zespół powstał w 2010 roku. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także osoby od lat związane ze sceną chóralną Trójmiasta i Wejherowa. Oficjalną siedzibą zespołu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Oktet specjalizuje się w wykonywaniu muzyki a cappella. W swoim repertuarze posiada muzykę różnych epok począwszy od renesansu, jednak przeważają w nim kompozycje muzyki współczesnej, których znaczna część została napisana specjalnie dla Zespołu.

Art'n'Voices był wielokrotnie nagradzany w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W swoim dorobku posiada aż dziesięć nagród Grand Prix m.in. 11. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Mundus Cantat" w Sopocie (2015 r.) czy Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej "Music Everywhere" (Gdańsk 2014). Zespół odniósł sukces w dwóch prestiżowych konkursach należących do Europejskiego Grand Prix Chóralistyki: "Polifonico Guido di Arezzo" we Włoszech (2017 r.) i "Tolosako Abesbatza Lehiaketa" w Hiszpanii (2019 r.), na którym zdobył dwie I nagrody.

W skład zespołu wchodzą:
soprany: Małgorzata Priebe, Maria Krueger
alty: Anna Rocławska-Musiałczyk, Marta Jundziłł
tenory: Mateusz Warkusz, Szymon Duraj
basy: Tomasz Chyła, Filip Czajkowski

FILIP PRESSEISEN - polski organista i improwizator urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W trakcie studiów wziął udział w rocznym programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, László Fassang oraz Andrés Cea Galán. Oprócz tego, wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Börnera.

Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołami Flores Rosarum, Kantorei Sankt Barbara, Cracov Singers. W roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji "Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon" w Berlinie, w roku 2016 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując nagrodę specjalną Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych. W 2017 roku zajął I miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną - Puchar Prezydenta Miasta Poznania - na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. W 2019 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd zdobywając II miejsce oraz nagrodę publiczności. W roku 2015 wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu "organy" dla szkół muzycznych II stopnia w Polsce.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 45 zł
Bilety w cenie: 45/30 PLN do nabycia online oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym z gdańskich parków znajduje się popiersie Adama Mickiewicza?