• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Aeon Aeo Ae

AEON AEO AE
muzyka mikroskopowa:
harmonie pogranicza
dźwięku i ciszy

Klaudyna Żołnierek lutnia, teorba

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


MIRO/PODPORA/KOHYT
Maja Miro flety historyczne i piszczałki
Katarzyna Podpora preparowane płyty winylowe, amplifikowane kości przodków
i inne obiekty grające
Max Kohyt kontrabas elektryczny, elektronika

***
Sposobem programowania własnych festiwali kuratorka Maja Miro udowadnia, że kompozycje przedklasyczne mogą stać się inspiracją do kreowania nowego zdarzenia dźwiękowego, rezonując z pozamuzycznym tu i teraz.
[Małgorzata Kęsicka, Ruch Muzyczny]

CAPPELLA ANGELICA - edycja 2022

Motto tegorocznej edycji festiwalu, Rytuały Harmoniczne, stara się objąć specyficzny obszar muzyki rozgrywający się pomiędzy dźwiękami brzmiącymi realnie lub wyimaginowanymi. Na festiwalowych koncertach ucho skupi się na muzyce pomiędzy pionem a poziomem, na napięciach i rozluźnieniach wynikających z zestawiania ze sobą dźwięków, na mistrzowskich zestawieniach struktur harmonicznych we współczesnych improwizacjach i dawnych kompozycjach. Wszystko to w unikatowym klimacie akustycznym Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Dawne instrumenty, współczesne konteksty

Jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? To pytanie, wokół którego od ponad koncentruje się intymny festiwal instrumentów historycznych CAPPELLA ANGELICA. Anioły Mariackie grające na różnych instrumentach figury z XVIII-wiecznego prospektu organowego Bazyliki, zawieszone w powietrzu w bezgłośnym koncercie. Udźwiękawiają je muzycy zespołu instrumentów historycznych Silva Rerum arte i zaproszeni goście, pod kuratorskim okiem flecistki Mai Miro. Kapela gra muzykę barokową w duchu wykonawstwa historycznego, łącząc dźwięki z epoki z improwizacją, muzyką współczesną i tradycyjną.

W tym roku muzycy przygotowali ceremonię tradycyjnych pieśni weselnych (Odłam Źdźbło), przeplatanych ze starofrancuską muzyką żałobną na violę da gamba i klawesyn, koncert poświęcony językowi harmonicznemu Georga Friedricha Haendla (Silva Rerum arte na instrumentach historycznych) oraz muzykę lutniową (Klaudyna Żołnierek) z improwizacjami z pogranicza dźwięku i ciszy (Miro/Podpora/Kohyt).

Koncerty będzie można usłyszeć w soboty lipca, 2.07, 9.07, 16.07.2022, o godz. 20:30 w Bazylice Mariackiej. Bilety dostępne są na platformie ekobilet (https://ekobilet.pl/fundacja-silva-rerum) lub przed koncertem.

***
Organizator: Fundacja Silva Rerum
Partner: Bazylika Mariacka w Gdańsku
Dyrektor artystyczna: Maja Miro
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Pomorze Kultury
Współpraca: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Metropolitalna Karta do Kultury

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Opinie

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?