• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Artur Szutta. Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane

Dr Artur Szutta, redaktor naczelny czasopisma "Filozofuj!", będzie pierwszym gościem gdyńskich spotkań z filozofami. Popularyzatorski cykl ma na celu prezentację dorobku polskich naukowców, a także, poprzez otwartą dyskusję, aktywizację osób, które na co dzień nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy. Pierwsze, inauguracyjne spotkanie odbędzie w ramach kwietniowego 2017 Miasto Słowa 01 Weekend Literacki.

cze 26

środa, godz. 17:00

bilety 20 zł
sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe / Galeria / Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

- Czym są nasze moralne intuicje? Czy to właśnie dzięki nim poznajemy a tym samym odróżniamy obiektywne dobro i zło? A może moralne intuicje to jedynie nasza projekcja czegoś, co realnie nie istnieje? - pyta i jednocześnie zapowiada spotkanie Artur Szutta.

Dr Artur Szutta, adiunkt filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny czasopisma "Filozofuj!", autor książki Obywatelskie nieposłuszeństwo. Próba określenia pojęcia. Obecnie zajmuje się problematyką poznania moralnego, intuicjami moralnymi i metodą refleksyjnej równowagi. Publikował między innymi w takich czasopismach jak: The Journal of Moral Philosophy, International Philosophical Quarterly, American Catholic Philosophical Quarterly, Diametros, Filo-Sofija, Analiza i Egzystencja. Poza filozofią fascynują go języki obce i piłka nożna.

"Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" to dwa cykliczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych filozofią.

Pierwszy cykl to seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Gościć będziemy między innymi: dr Andrzeja Karalusa, dr Annę Dziedzic, prof. Marka Cichockiego, prof. Agatę Bielik-Robson, prof. Tomasza Swobodę, jak i naukowców związanych z Centrum Kopernika: dr Łukasza Lamża i dr Mateusza Hohola.

Drugi cykl to otwarte dyskusje filozoficzne, realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Najbliższe już 12 kwietnia: III Vademecum Filozoficzne Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, "który jest najlepszym doradcą", jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdynia.

Organizator: Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy: Centrum Kultury w Gdyni, Gdynia Kulturalna, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Patroni Medialni: Radio Gdańsk S.A., Filozofuj, Teologia Polityczna, Tygodnik Powszechny, Machina Myśli, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Fundacja Centrum Kopernika, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Filozofia w Praktyce, Gdyńska Strefa Kultury.

Opinie

Sprawdź się

Czy istnieje specjalna osobna nagroda przyznawana tłumaczom zagranicznych dzieł?