• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Zaczytane Trójmiasto: romans na Batorym, zaginiona kobieta, namiętności i tajemnice

Magdalena Raczek
29 maja 2022, godz. 16:00 
Opinie (10)
Najnowszy artykuł na ten temat Mroczna Mariacka, kryminalny Sopot i miłosne listy
W tym odcinku Zaczytanego Trójmiasta polecamy sporo powieści, ale nie tylko. Sprawdźcie, co jeszcze dla was mamy. W tym odcinku Zaczytanego Trójmiasta polecamy sporo powieści, ale nie tylko. Sprawdźcie, co jeszcze dla was mamy.

Tegoroczny maj to prawdziwy wysyp premier i książkowych nowości, dlatego też nie mogłoby ich zabraknąć w naszym cyklu Zaczytane Trójmiasto. Polecamy w nim trójmiejskie książki wszelkich gatunków - od powieści, przez poezję, a na albumach skończywszy. Przywołujemy pisarzy doświadczonych i tych z dorobkiem, jak i debiutantów z Trójmiasta, wydających w oficynach w całej Polsce, a także autorów spoza regionu, którzy obrali w swoich dziełach za miejsce akcji Gdynię, Gdańsk lub Sopot albo podjęli lokalny temat czy wątek. W tym odcinku sporo powieści.Wydawnictwa z Trójmiasta


Nasze rekomendacje tworzymy we współpracy z lokalnymi wydawcami, a także na podstawie kwartalnika "Nowości Regionalne". Obecnie jest już dostępny 33 numer "Nowości Regionalnych" wydawanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, z którą również współpracujemy. W naszym cyklu staramy się pokazać, co dzieje się na rynku wydawniczym - a dzieje się całkiem sporo, odnotowując przy tym zarówno najważniejsze wydarzenia, jak i te niszowe czy dotyczące debiutantów oraz samowydawców. Nie są to recenzje książek - recenzjami zajmujemy się w osobnym dziale, do którego czytania również zachęcamy.

Recenzje książek z Trójmiasta"Katharsis" Macieja Siembiedy"Katharsis" Maciej Siembieda "Katharsis" Maciej Siembieda
18 maja miała premierę wyczekiwana przez fanów Macieja Siembiedy jego nowa powieść pt. "Katharsis" (wyd. Agora). Jest to saga łącząca pokolenia i wiodąca nas przez labirynt losów czwórki bohaterów. Maciej Siembieda, mistrz powieści z Wielką Historią w tle, snuje ponadczasową opowieść o dobru i złu, o ludziach wciągniętych w wir historii. Ta polsko-grecka saga toczy się rzez ponad sześćdziesiąt lat (1927-90) i przez wiele miejsc: Od Salonik po Gdynię, z wyspy Wolin po Belgrad i od Wrocławia do Kairu. "Katharsis" to powieść pełna zaskakujących zwrotów akcji, sensacyjnych zdarzeń i miłości. Jednym z bohaterów jest "Sacharyna" - przemytnik z Gdyni lat trzydziestych, który staje się królem czarnego rynku. Gdynia powraca również za sprawą "Zulusa", wychowanka "Sacharyny", który napisze własny rozdział powojennej historii przestępczej Gdyni.

Przeczytaj także: Gdynia bez makijażu w powieści "Katharsis". Rozmowa z pisarzem Maciejem Siembiedą

"Chodź ze mną" Łukasza Orbitowskiego"Chodź ze mną" Łukasz Orbitowski "Chodź ze mną" Łukasz Orbitowski
Również 18 maja miała premierę, a jej akcja również dzieje się w Gdyni. "Chodź ze mną" (wyd. Świat Książki) krakowskiego pisarza, Łukasza Orbitowskiego, znanego z książek tj. "Kult" czy "Inna dusza". W swojej nowej książce autor ten zagląda w trudny świat relacji rodzinnych i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak wiele z naszych rodziców zostaje w nas samych. "Chodź ze mną" to analiza wielkich namiętności i tajemnic, które kładą się cieniem na życiu najbliższych. Kanwą dla opisanych wydarzeń jest między innymi zaczerpnięta z prasy historia tajemniczego obiektu latającego, który spadł do gdyńskiego basenu portowego pod koniec lat pięćdziesiątych. Czy był to odłamek meteorytu, satelita, a może coś innego? Akcja rozgrywa się w Gdyni w końcu lat 50., a także w Szwecji oraz USA. Bohaterką książkę jest Helena, która jako dwudziestoletnia studentka stomatologii z Gdyni, zakochała się w sowieckim kapitanie niszczyciela. Jakie były tego skutki? Dowiecie się z powieści.


Przeczytaj także: Gdynia lat 50. Zakazana miłość i wielka ucieczka w nowej powieści Orbitowskiego

"Za przyjaźń!" Anna Sakowicz "Za przyjaźń!" Anna Sakowicz

"Za przyjaźń" Anny SakowiczZgodnie z zapowiedzią autorki "Jaśminowej Sagi", w kwietniu br. ukazała się jej najnowsza powieść obyczajowa pt. "Za przyjaźń" (wyd. Luna). Książa opowiada historię Lucyny, Krysi, Moniki i Olgi - czterech przyjaciółek z dawnych lat, które po 30 latach spotykają się przypadkiem w małym miasteczku, w którym się wychowywały. Wpadają na siebie, umawiają się na ognisko, piją, wspominają przeszłość. Chwalą się, jak świetnie układa im się w życiu, co jednak nie do końca jest prawdą. Każda z nich przyjechała do rodzinnych Sęplic w konkretnym celu. Im dłużej trwa spotkanie, tym więcej prawdy ujawniają. Jest coś jeszcze - tajemnica sprzed lat, która kładzie się cieniem na życiu wielu osób. Fabuła przypomina kulę śnieżną - najpierw jest śmiesznie, lekko, ale z każdą stroną przyklejają się coraz poważniejsze sprawy. Czy Lucynie, Monice, Krystynie i Oldzie uda się odnaleźć szczęście? Przeczytajcie sami.

"Jedyna na świecie" Agata Przybyłek "Jedyna na świecie" Agata Przybyłek

"Jedyna na świecie" Agaty PrzybyłekAgata Przybyłek - absolwentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim i do niedawna mieszkanka Trójmiasta, to autorka poczytnych powieści obyczajowych oraz komedii romantycznych. W maju miała premierę jej najnowsza książka pt. "Jedyna na świecie" (wyd. Czwarta Strona), która jest trzecią częścią z cyklu "Detektyw Rafał Kamieński". Poprzednie to: "Od pierwszych słów", "Mimo twoich kłamstw". Wszystkie zawierają wątek kryminalny. Tym razem po odejściu z policji Damian dostaje pracę w renomowanej agencji detektywistycznej. Pierwsze zlecenie jest dla niego ogromnym wyzwaniem, gdyż zaginęła jego młodsza siostra, Agnieszka. Krótko po maturze po prostu rozpłynęła się w powietrzu. Dokąd zaprowadzi Damiana śledztwo? Dowiecie się z książki.

Przeczytaj także: Ma 24 lata i napisała już... 13 powieści

"Szczęście pod świerkami" Roma J. Fiszer "Szczęście pod świerkami" Roma J. Fiszer

"Szczęście pod świerkami" Romy J. FiszerRoma J. Fiszer to autorka "Sagi Kaszubskiej" i innych powieści obyczajowych, urodzona w Poznaniu, od wielu lat mieszkająca w Gdyni i to temu miastu poświęciła miejsce w swojej ostatniej powieści pt. "Szczęście pod świerkami" (wyd. Luna). Książka jest również dodatkowo dedykowana gdynianom oraz miłośnikom Gdyni. Bohaterowie - Elwira i Krzysztof, młoda dziennikarka i młody leśniczy, spotykają się w leśniczówce Świerki, w Borach Tucholskich, żeby rozwikłać tajemnicę miłości swoich pradziadków, Apolonii i Zbysława, którzy pływali na transatlantyku "Batory" i na nim zastał ich wybuch drugiej wojny światowej. To na tym okresie autorka skupiła się także przy opisywaniu miasta Gdyni. Powieść Romy J.Fisher to romantyczna opowieść pełna tajemnic i dramatów z przeszłości z historią drugiej wojny światowej w tle.

"Jak się starzeć bez godności" Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy WinnickiejW swoim antyporadniku "Jak starzeć się bez godności" (wyd. Agora) odpowiedzi na to pytanie szukają dwie doskonałe i przy tym dowcipne reporterki - Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. O starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem. Długo wydawało im się, że wciąż się świetnie zapowiadają, a prawdziwe życie jeszcze jest przed nimi. Sukcesy, super szczęście, te rzeczy. Teraz okazuje się, że zanim rozwinęły skrzydła, czas je zwinąć. Jak z tym żyć? Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez? To pytania, jakie padają w tej książce.

 • "Jak się starzeć bez godności" Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka
 • "Jak się starzeć bez godności" Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka
 • "Jak się starzeć bez godności" Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka
Na koniec jak zawsze przedstawiamy rekomendacje wydawców i bibliotekarzy.

Wydawca poleca"Franek Błyskawica. Jak wychować rodzeństwo i nie zwariować" Agnieszka Śladkowska "Franek Błyskawica. Jak wychować rodzeństwo i nie zwariować" Agnieszka Śladkowska
Tytuł: "Franek Błyskawica. Jak wychować rodzeństwo i nie zwariować"
Autor: Agnieszka Śladkowska
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Adamada

- Franek Błyskawica powraca! Ten niesforny, w gorącej wodzie kąpany chłopak z mnóstwem szalonych pomysłów i talentem do przyciągania przygód, tym razem zajmie się tematem młodszego (a właściwie całkiem małego) rodzeństwa. Żeby nie było - Franek naprawdę bardzo chciał mieć młodszego brata lub młodszą siostrę, ale nawet w najśmielszych snach nie spodziewał się zmian, które ten fakt wniesie do jego i tak już dość niezwykłego życia. Czytając opowieść Agnieszki Śladkowskiej, uczestniczymy we wszystkich przygotowaniach: wizycie na USG, szykowaniu ubrań i pokoju dla nowego domownika, bierzemy udział w sporach o imię, a nawet jedziemy (bardzo szybko) do szpitala. Poprzez pokazywanie naturalnych sytuacji autorka starała się jak najdelikatniej (ale zawsze z nutą humoru) przygotować czytelnika na pojawienie się młodszego rodzeństwa. Dzięki temu znów widzimy świat przez pryzmat dziecięcej wyobraźni, pełnej obaw, ale i oczekiwań. "Franek Błyskawica. Jak wychować rodzeństwo i nie zwariować" to książka idealna, aby przygotować pociechy na pojawienie się nowego członka rodziny. W końcu nic tak nie podnosi na duchu jak dobra historia - rekomenduje Ewa Łoska-StempczyńskaWydawnictwa Adamada.

Bibliotekarz polecaTytuł: "Życie na przełomie wieków i ustrojów"
Autor: Ryszard Kurylczyk
Wydawnictwo: Adam Marszałek

"Życie na przełomie wieków i ustrojów" Ryszard Kurylczyk "Życie na przełomie wieków i ustrojów" Ryszard Kurylczyk
- Autobiografię "popełnił" i wydał ją w szacownym wydawnictwie Jan Ryszard Kurylczyk - pisarz, wieloletni prezes słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich, polityk, menedżer, były wojewoda słupski i pomorski, a także były wiceminister infrastruktury. Postać to niezwykle ciekawa, władająca nieźle zarówno słowem pisanym, jak i mówionym, do tego dobry organizator i taktyk, czemu dał wyraz podczas swojej pracy w samorządach i rządzie. Wprawdzie z wykształcenia jest inżynierem, w latach aktywności zawodowej pracującym w różnych przedsiębiorstwach związanych z energetyką (m.in. jako dyrektor i inspektor nadzoru w Elektrowni Żarnowiec oraz Elektrowni Żydowo, a także generalny projektant gdańskiego Energoprojektu), ponadto długo związany był z PZPR, jego pasją jest pisarstwo, w którym zajmuje się historią i religią. Jest autorem powieści: "Jeruzalem, Jeruzalem", "Sekretne archiwum Kambudżiji", "Od Maratonu do Arderriki", "Niezłomny z Nazaretu", "Ostatni Apostoł", "Papież", "Słowiański przedświt", "Sekretne archiwum króla królów", "Kronika lat 1374-1399 podkanclerza koronnego Klemensa z Moskorzewa herbu Pilawa". W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - rekomenduje Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego - starszy kustosz z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (10)

Wszystkie opinie

 • zdjęcie stockowe z repertuaru tych najgorszych

  • 2 0

 • Fajnie, że promujecie czytelnictwo. Przypinamy tylko, że nie smak potem czytać na tej samej stronie, jak promujecie Loderry typu Blanki Lipińskie, lub inne stworki

  • 9 0

 • Opinia wyróżniona

  Moja ulubiona pozycja

  Dziękuje za tego typu artykuł.Zawsze chętnie korzystam z Waszych propozycji i informacji o aktualnych nowościach moich ulubionych autorów.

  • 8 0

 • Szkoda lasu

  • 0 1

 • Czy na Przeróbce też będziemy zaczytani

  Niedawno pani prezydent obiecała, że biblioteka WiMBP na Przeróbce pozostanie ... A ja mam wrażenie, że i tak zamkną bibliotekę niby na remont ... niby w poszukiwaniu ... niby na czas czegoś tam ... Obym nie miała racji, ale przykład Oruni zdaje się to potwierdzać. Bo jeśli biblioteka na Przeróbce ma zostać, to czy Marszałek Woj. Pomorskiego będzie ustosunkowywać się do kwestii jej "przeniesienia" czy "połączenia" ze Stogami czy nie będzie?

  • 4 0

 • Niezbyt ambitne pozycje.

  • 2 5

 • Książek dużo

  Książek dużo, coraz więcej tylko tak naprawdę współczesne powieści nie nadają się do czytania ze względu na brak sensownych treści i byle jaki styl.

  • 2 1

 • Opinia wyróżniona

  dziekuej bardzo za ten artykul i propozycje ksiazek.

  Mieszkam poza Polska i tylko dzieki Wam udaje mi sie kupic perelki ksiazkowe z akcja na Pomorzu, w Trojmiecsie czy na mazurach, dzieki bardzo za artykul

  • 2 0

 • najlepsza książka 2022 (1)

  "Katharsis" to świetna książka, niesamowicie mnie wciągnęła swoją fabułą i ilością emocji jakie przekazuje. Naprawdę warto jak ktoś jeszcze nie czytał :D

  • 1 0

  • Dokładnie

   Ciężko się nie zgodzić :D też mi się podobała. Z resztą jak każda książka Pana Siembiedy

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się: