• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomnik twórcy Bitcoina stanie w Gdańsku?

Michał Sielski
12 maja 2024, godz. 18:00 
Opinie (304)
Popiersie Satoshiego Nakamoto w Budapeszcie wykonane zostało tak, by każdy mógł zobaczyć w nim swoją twarz. Popiersie Satoshiego Nakamoto w Budapeszcie wykonane zostało tak, by każdy mógł zobaczyć w nim swoją twarz.

Dwa pomniki chcą postawić w Gdańsku przedstawiciele wywodzącej się z Trójmiasta giełdy kryptowalut Kanga. Pierwszy ma przedstawiać Satoshiego Nakamoto, czyli anonimowego twórcę Bitcoina, a drugi będzie nawiązywał do całego świata kryptowalut i zdecentralizowanych finansów.Masz jakieś kryptowaluty?

Pierwszy na świecie pomnik twórcy Bitcoina (BTC) znajduje się w Budapeszcie. Powstał w 2021 r. z inicjatywy Andrása Györfiego, redaktora portalu Kripto Akadémia. To o tyle ciekawe, że nikt nie wie (przynajmniej oficjalnie), jak wygląda Satoshi Nakamoto.

Wiadomo jedynie, że genialny programista, który stworzył technologię blockchain oraz pierwszą na świecie kryptowalutę, tak się podpisywał, gdy o Bitcoinie wiedziało jedynie wąskie grono technologicznych zapaleńców.

Świat kryptowalut jest bliżej, niż myślisz - skorzystaj z bezpiecznej i innowacyjnej giełdy, jaką jest Kanga

Pomnik twórcy Bitcoina w parku Reagana czy terenach postoczniowych?CEO wywodzącej się z Trójmiasta giełdy kryptowalut Kanga, Łukasz Żeligowski chce postawić w Gdańsku aż dwa pomniki. Pierwszy odnoszący się do całego zdecentralizowanego rynku i drugi, upamiętniający Satoshiego Nakamoto.

- Byłem ostatnio w Budapeszcie i czasem są tam pustki, a pod statuą Satoshiego Nakamoto, mimo że jest w dzielnicy biznesowej, czyli de facto na peryferiach miasta, w tym samym czasie są tłumy. Gdańsk, jako miasto wolności, będzie dobrym miejscem, by stanęły tu dwa monumenty związane z rynkiem kryptowalut. Mamy wstępne pomysły: pomnik mógłby stanąć np. na terenach postoczniowych lub w parku Reagana. Będziemy rozmawiać o tym z władzami miasta - podkreśla Łukasz Żeligowski.


Kim jest Satoshi Nakamoto?Legendarny twórca Bitcoina do dziś pozostaje anonimowy, mimo że wiele osób i największych na świecie redakcji próbowało ustalić jego tożsamość. Do dziś nie sprzedał także żadnego z posiadanych przez siebie Bitcoinów. Ma ich na publicznie widocznym portfelu 1,1 mln, co przekłada się obecnie na kapitalizację ok. 275 mld zł, czyli ponad... 1/3 budżetu Polski.

"Whitepaper", czyli dokument założycielski Bitcoina, a dokładniej rzecz biorąc specyfikacja techniczna wraz z kodem programistycznym, która wyjaśniała, jak to będzie działać, powstał w 2008 r.

"Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" był podwaliną pierwszej kryptowaluty świata, która zaczęła działać 3 stycznia 2009 r. Dziś są już tysiące innych kryptowalut - duża część z nich to typowo spekulacyjne twory, ale nie brakuje też opartych na realnych biznesach, które są warte miliardy dolarów.

Satoshi Nakamoto zniknął z internetowych forów w 2011 r. Od tego czasu typowano, że jest to jedna z kilku osób. Niektórzy widzieli w nim amerykańskiego kryptografa i informatyka Nicka Szabo, który już w latach 90. pisał o smart kontraktach, innych trop zawiódł do Japonii, ale żadna z osób nie potwierdziła, że to ona stworzyła BTC i technologię blockchain, która dziś jest coraz szerzej wykorzystywana w całej gospodarce.

Było za to co najmniej kilka osób, które chciały, by im przypisać tę rolę. Niektórzy chcieli to nawet udowadniać przed sądem, ale nikt nie przedstawił niezbitych dowodów. Satoshi Nakamoto do dziś pozostaje legendą.

*W artykule zamieszczono linki afiliacyjne, z których Trojmiasto.pl może otrzymać prowizję.

domy maklerskie w Trójmieście

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (304)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Na którym rondzie w Sopocie stanęła rzeźba Echo?

 

Najczęściej czytane