• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Z WODY. Wystawa fotografii surfingowej Krzyśka Jędrzejaka

Zapraszamy na event otwierający wystawę pt. Z wody ekspozycję fotografii surfingowych autorstwa Krzysztofa Jędrzejaka, znanego także jako Baltic Surf Scapes. Prezentowane prace zrealizowano w trzech technikach: sitodruku, analogowo i cyfrowo. Event uświetni premiera krótkiego dokumentu kręconego w całości na taśmie, sitodrukowy live-printing z VANS-em oraz afterparty z muzyka i gastro.

1 - 31 lipca 2024, godz. 10:00 - 21:00

Gdynia,
Wstęp wolny

11 lipca - 30 sierpnia 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny
Wernisaż: 14 czerwca 2024 (piątek), godz. 19:00
Wystawa: każdy weekend, od 15 czerwca do 14 lipca, w godzinach 10:00 - 15:00

Krzysiek Jędrzejak swoje doświadczenie w fotografii surfingowej zbierał na wodach niemal wszystkich oceanów, od Meksyku po Islandię. W dorobku ma realizację zdjęć ze spotów uważanych za szczyt marzeń każdego fotografa surfingowego od portugalskiego miasteczka Nazaré, gdzie ujeżdżane są największe fale na świecie, aż po puchar World Surf League.

Mimo takiego doświadczenia Jędrzejak głośno przyznaje: nie ma to jak Bałtyk. Jest zimny, surowy, zdecydowanie bardziej kapryśny, ale właśnie za to Krzysiek uwielbia nasze morze. Takie kadry zrealizowane w Bałtyku zagoszczą na wystawie w tuBazie, której huczne otwarcie zaplanowano na 14 czerwca.

O ekspozycji
Z wody to blisko trzydzieści zdjęć, w dużej mierze wcześniej niepublikowanych. Przedstawiają Bałtyk i relacjonują zmagania surferów w jego falach. Wszystkie jak nazwa wystawy wskazuje zostały wykonane bezpośrednio z wody, i to najczęściej w okresie zimowym. To zaowocowało powstaniem wyjątkowych kadrów surowego, często nieco tajemniczego, a nawet brutalnego Bałtyku.
Zdjęcia, które zobaczycie na wystawie, zostały przeniesione na papier w trzech technikach. Po pierwsze w sitodruku, czyli jednej z tradycyjnych technik grafiki artystycznej. Każda sito-odbitka jest unikatowa, co wynika ze wspólnych eksperymentów twórczych ekipy ~morza i Krzyśka Jędrzejaka. Poza sitami na odwiedzających czekać będą też analogi wywołane w ciemni oraz fotografie wydrukowane cyfrowo.

O autorze - Krzysiek Jędrzejak
Pochodzący z trójmiasta surfer, instruktor zrzeszony w ISA, a przede wszystkim fotograf surfingowy rozpoznawalny dziś już w całej Europie. Znany przede wszystkim z projektu Baltic Surf Scapes, którego założeniem jest dokumentowanie oraz promowanie bałtyckiego surfingu w wymiarze lokalnym i globalnym. Autor wielu krajowych i zagranicznych wystaw fotograficznych, a także pierwszego albumu fotograficznego o surfingu na polskim wybrzeżu Bałtyku. Jego zimowe zdjęcia surfingu z Bałtyku były inspiracją do powstania projektu Cold Waves by Porsche największych zawodów w cold water surfingu na Bałtyku, które Krzysiek wspiera merytorycznie i fotograficznie od początku ich trwania.

O evencie - projekcja, live-printing i afterparty
Start wystawy zaplanowano na piątek 14 czerwca. W programie imprezy poza odsłonięciem ekspozycji z udziałem artysty organizatorzy przewidzieli kilka ciekawych punktów.

Pierwszym z nich będzie premiera krotkometrażowego filmu dokumentalnego pt. "High tide low tide" - o pasji i karierze Krzyśka Jędrzejaka, ale też o jego życiu i walce z chorobą. Co szczególne, film został zrealizowany analogowo, na taśmach 16 i 35 mm. Specjalnie na tą okazję Gdynię odwiedzi ekipa filmowa pod przewodnictwem Łukasza Ratuskiego reżysera, absolwenta PWSFTviT w Łodzi, laureata m.in. Nagrody Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Sopot Film Festival oraz Nagrody Best Emerging Filmmaker na Cold Hawaii Surf&Film Festiwal.

Projekcja odbędzie się w budynku Starej Stajni i Wozowni (vis-a-vis tuBazy). Po projekcji organizatorzy przewidzieli krótki panel dyskusyjny z udziałem reżysera, bohatera filmu czyli Krzyśka Jędrzejaka, a także kuratorów wystawy. Link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/1544746329804229

Highlightem wydarzenia będzie live-printing, czyli outdoorowe warsztty z sitodruku wspierane przez markę Vans. Uczestnicy będą mogli scustomizować dla siebie t-shirt od VANS-a i własnoręcznie wykonać na nim jeden z fotoprojektów Krzyśka Jędrzejaka. W związku z ograniczoną liczbą miejsc na live-printing będą obowiązywać wcześniejsze zapisy o szczegółach poinformujemy na naszych social mediach.

Wernisażowy wieczór uświetni afterparty z muzyką na żywo i strefą gastro. Za konsoletą stanie dwójka trójmiejskich DJ-ów z pokaźnym dorobkiem artystycznym: DIA i Tomek Haox. Pyszną wyżerkę zapewni ekipa SurfBurger, a o napoje zadba jeden z partnerów wydarzenia: Browar Bytów.

Opinie

Sprawdź się

Skąd nazwa statku Sołdek?