• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa THE CORE Roger Ballen i Tomasz Górnicki

Już 3 września w monumentalnej hali Plenum odbędzie się wernisaż wystawy będącej spotkaniem dwóch twórców, reprezentantów odmiennych pokoleń i miejsc pochodzenia. Roger Ballen, uznany fotograf żyjący i tworzący w RPA, oraz Tomasz Górnicki, polski artysta, w kontrowersyjny sposób poszerzający definicję rzeźby.

W imponującej przestrzeni powstaną instalacje reprezentujące wewnętrzny świat artystów, zadających sobie pytania o istotę człowieczeństwa, esencję istnienia. Będzie to wydarzenie, podczas którego światło zostanie rzucone na cień, instynkt i surowe emocje.

WERNISAŻ odbędzie się 03.09 godzina 19:00
WYSTAWA będzie można oglądać: 03 - 19.09

Roger Ballen
Urodzony w Stanach Zjednoczonych i mieszkający w Johannesburgu w RPA Roger Ballen jest jednym z najważniejszych fotografów swojego pokolenia. Opublikował ponad 25 książek na całym świecie i jego kolekcje znajdują się w najbardziej znanych muzeach na świecie. Jego twórczość, która obejmuje pięć dekad, miała swój początek w dziedzinie fotografii dokumentalnej, ale przekształciła się w tworzenie charakterystycznych fabularyzowanych przestrzeni, zawierających media takie jak film, instalacja, teatr, rzeźba, malarstwo i rysunek. Ballen opisuje swoje prace jako "psychodramy egzystencjalne", które dotykają podświadomości i wyrażają podbrzusze ludzkiej kondycji. Poprzez swój unikalny, złożony język wizualny oraz uniwersalne i głębokie tematy, artysta wniósł trwały wkład w dziedzinę sztuki. Roger Ballen jest także twórcą kilku cenionych i wystawianych filmów krótkometrażowych, które współgrają z jego cyklami fotograficznymi.

Jeśli fotografie, które w tajemniczy sposób emanowały z głębi mojego umysłu, w tajemniczy sposób trafiły do twojego umysłu, to odniosłem sukces jako artysta.
Roger Ballen

Tomasz Górnicki
Należący do wiodących, polskich rzeźbiarzy młodego pokolenia w kontrowersyjny sposób poszerzający definicję rzeźby. Tomasz Górnicki w centrum swoich rozważań stawia tematy egzystencjalne. Posługując się zarówno figuracją jak i abstrakcją, artysta bada graniczne stany emocjonalne. Używając mitów i symboli ukazuje wpływ kultury na jednostkę. Przełamując schematy, instaluje swoje rzeźbiarskie realizacje w przestrzeni publicznej, i konfrontuje widza z pracami dotyczącymi opresyjności instytucji społecznych i politycznych. Tomasz Górnicki jest także jednym z niewielu rzeźbiarzy w Europie, którzy w tak bezkompromisowy sposób anektują przestrzeń ulicy na potrzeby swojej twórczości.

To, że o czymś nie mówimy, nie oznacza, że tego nie ma. Konfrontujmy się z własnym cieniem, aby wydobyć z siebie okruchy światła.
Tomasz Górnicki

GODZINY OTWARCIA PLENUM:
poniedziałek - czwartek 09:00 - 20:00
piątek 09:00 - 22:00
sobota 10:00 - 22:00
niedziela 10:00 - 20:00

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Zaczytani w Gdańsku to akcja: